Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Pogorszenie wyników Kernela

Kernel Holding odnotował 67 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. roku finansowego 2017/2018, tj. od. 1 lipca do 31 grudnia 2017 r., wobec 95,36 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wyniósł 55,88 mln USD wobec 116,08 mln USD zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA wyniósł 77,1 mln USD wobec 129,8 lmn USD rok wcześniej.

Komentarz:  Spółka w okresie II kw. roku finansowego 2017/2018 odnotowała spadek sprzedaży o 19 proc. Jednym z powodów niższych przychodów jest zmiana kwartalnego układu sprzedaży oleju słonecznikowego i znaczącym spadkiem eksportu ziarna z Rosji. Narastająco, po dwóch kwartałach roku obrotowego 2017/2018, Kernel miał 89,8 mln USD zysku netto jednostki dominującej (wobec 159,5 mln USD zysku netto w analogicznym okresie przed rokiem). Spółka w tym roku, podobnie jak rok wcześniej, wypłaci akcjonariuszom 0,25 USD na akcję.

Eurocash nie zachwycił

Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w czwartym kwartale 2017 roku wyniósł 8,8 mln zł wobec 66,9 mln zł zysku rok wcześniej – poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

Komentarz:  Wynik spółki za IV kw. 2017 r. wyraźnie rozminął się z konsensusem rynkowym, który zakładał zysk netto na poziomie 56,2 mln zł. W całym 2017 r. raportowana strata netto Eurocashu wyniosła 33,3 mln zł. Spółka odnotowała spadek marż. Niższa była rentowność w segmencie Hurt Niezależny. Eurocash poniósł również koszty związane z integracją przejętych spółek oraz inne koszty jednorazowe.

Makroekonomia – Polska

Pełniejsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) potwierdziły, że wzrost PKB w IV kw. ub.r. (niewyrównany sezonowo) wyniósł 5,1% r/r, pokazały też dawno oczekiwane wyraźne przyspieszenie wzrostu inwestycji, które pierwszy raz od trzech lat stały się motorem wzrostu. Analitycy spodziewają się utrzymania dynamiki wzrostu PKB blisko 5% r/r w kolejnych dwóch kwartałach, a w całym 2018 r. nie wykluczają wzrostu na poziomie 4-4,6%, przy znaczącym wkładzie inwestycji.

Makroekonomia – świat

Produkt krajowy brutto (w ujęciu zanualizowanym) w USA wzrósł o 2,5% kw/kw w IV kw. 2017 r., podał Departament Handlu, prezentując drugi szacunek tych danych. W III kwartale wzrost wyniósł 3,2%. Konsensus rynkowy wynosił 2,5% wzrostu w ujęciu kwartalnym. Kolejny szacunek PKB Stanów Zjednoczonych zostanie ogłoszony 28 marca br.

Analiza indeksów

WIG20

Ostatni dzień lutego na GPW wyglądał równie blado, jak cały poprzedni miesiąc. W pierwszej części sesji większość europejskich indeksów rosła, a WIG20 od początku wyraźnie tracił, podtrzymując swoją relatywną słabość z ostatnich tygodni. Widać było, że inwestorzy obawiają się powrotu korekty na Wall Street. Po starcie notowań za oceanem podaż zaatakowała bardziej zdecydowanie, spychając kurs do 2394pkt., 2,36% pod kreskę.

Zamknięcie wypadło poniżej dołka z początku grudnia (2370pkt.). To ostatnie ostrzeżenie dla byków. Początek dzisiejszej rozstrzygnie, czy było to jedynie chwilowe naruszenie, czy było to jedynie chwilowe naruszenie, czy też przełamanie tego ważnego wsparcia. Jeżeli wsparcie zostanie definitywnie złamane, układ wykresu istotnie się pogorszy. Trzeba będzie przygotować się na drugą falę wyprzedaży i znaczące pogłębienie korekty spadkowej. Warunkiem uniknięcia tego scenariusza jest przebudzenie popytu, szybki powrót ponad 2370pkt. i wyprowadzenie dynamicznego, kontrującego ruchu w górę.

mWIG40

Sporej przeceny nie uniknęły też spółki o średniej kapitalizacji. mWIG40 stracił wczoraj 1,44% i zszedł do poziomu 4721pkt. Sytuacja techniczna indeksu wygląda jednak dużo lepiej. Przede wszystkim nienaruszone pozostają wsparcia przy podstawie rozległego układu bocznego (4660-4720pkt.). Póki notowania toczą się we wnętrzu tej formacji, średnioterminowy obraz rynku jest neutralny. Możliwe jest też odbicie w górę i ruch na jej przeciwległa stronę, do 7000pkt. Ważnym krokiem ku temu byłoby domknięcie luki bessy przy 4860pkt. Jeśli strefa 4660-4720pkt. zostanie jednak przełamana, pojawi się sygnał sprzedaży, a wraz z nim wizja głębszej korekty.

S&P500

W trakcie ostatniej sesji na Wall Street, wszystkie amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły dzień na minusie. Indeks S&P500 spadł 1,11% do 2713 pkt. Pretekstem do wyprzedaży akcji było wystąpienie nowego szefa Fedu J.Powell’a, który zaakcentował, że kolejne podwyżki stóp są uzasadnione ze względu na poprawiające się perspektywy gospodarcze w USA. Do pierwszej wiążącej decyzji w tej sprawie może dojść w marcu.

Tym samym, giełda amerykańska powróciła do spadków. Wydaje się, że presja na spadek utrzyma się w kolejnych sesjach. W praktyce oznaczać to może test dołka z lutego na poziomie 2580 pkt. Z ważniejszych danych makro warto dzisiaj zwrócić uwagę na cotygodniowy raport o liczbie „nowych bezrobotnych” w USA (godz.14.30).

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here