Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Torpol – spółka najgorsze powinna mieć za sobą 

Torpol zawarł z PKP Telkol umowy podwykonawcze na wykonanie części prac budowlanych w zakresie teletechniki i telekomunikacji, składających się na realizowane przez Torpol modernizacje na odcinkach linii kolejowych Trzebinia – Krzeszowice i Szczytno – Ełk. Łączna wartość umów podwykonawczych wyniosła ok. 41 mln zł netto, podał Torpol.

Komentarz:  Spółki zajmujące się segmentem kolejowym w ubiegłym roku odczuły skutki mniejszej liczby zleceń. Wyniki finansowe Toropolu pogorszyły się. Spółka w każdym z trzech kwartałów ub. r. odnotowała stratę netto. Powodem pogorszenia wyników był również wzrost kosztów. Sytuacja ta powinna poprawić się w tym roku, gdyż spodziewany jest wzrost zleceń.

Asbis – kontynuacja pozytywnych trendów 

Szacunkowe skonsolidowane przychody Asbis Enterprises Plc w styczniu 2018 r. wyniosły ok. 160 mln USD i były o ok. 73% wyższe niż rok wcześniej, podała spółka.

Komentarz:  Styczeń okazał się kolejnym miesiącem wzrostu przychodów dystrybutora sprzętu elektronicznego. Dzięki bardzo wysokiej sprzedaży w ubiegłym roku, Asbis mógł podnieść prognozy zysku za 2017 r. do przedziału 6,8 – 7 mln USD. Spółka korzysta z programu restrukturyzacyjnego wprowadzonego w 2016 r. Wszystko wskazuje na to, że pozytywne trendy będą kontynuowane.

Makroekonomia – Polska

70 proc. firm budowlanych deklaruje, że ich zdolności produkcyjne są w pełni wykorzystane lub zbliżają się do pełnego wykorzystania – przekazał PAP przedstawiciel biura prasowego Narodowego Banku Polskiego. Dodał, że to może ograniczać podaż mieszkań. Z tego wynika m.in. opinia prezesa NBP o potencjalnej nierównowadze w budownictwie.

Reforma emerytalna PiS będzie miała wpływ nie tylko na emerytury Polaków, ale także na rynek kapitałowy. Pracownicze plany kapitałowe (PPK) oraz planowana reforma OFE przemeblują krajowy rynek długu.

Makroekonomia – świat

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora usług w USA wyniósł 55,9 pkt w lutym wobec 53,3 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wyniósł 55,4 pkt.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla sektora przemysłowego w USA wyniósł 55,9 pkt w lutym wobec 55,5 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 55,4 pkt.

Analiza indeksów

WIG20

Wydarzeniem dnia była wieczorna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego FOMC. Inwestorzy oczekiwali, że poznają więcej szczegółów na temat tempa podwyżek stóp procentowych w USA. W trakcie europejskich sesji na rynkach dominowała atmosfera wyczekiwania. Notowania WIG20 przebiegały stosunkowo płasko, ostatecznie indeks zamknął się 0,32% pod kreską.

Układ sił nie uległ zmianie. Po gwałtownej wyprzedaży z początku miesiąca indeks opadł do wsparć na wysokości grudniowego dołka (2370pkt.), wyrysowując po drodze lukę bessy (2483pkt.). Pomiędzy tymi poziomami rynek przeszedł w ponad dwutygodniową konsolidację. Wyjście poza jej granice będzie sygnałem do kolejnego większego ruchu. Stawką jest kontynuacja (wyłamanie poniżej 2370pkt.), bądź próba zakończenia korekty spadkowej (ponad 2383pkt.). Dziś rano to podaż stanie przed swoją szansą. Wymowa protokołu była lekko jastrzębia, co odbiło się negatywnie na zachowaniu Wall Street.

mWIG40

W segmencie spółek średnich osłabienie było wczoraj nieco większe. mWIG80 stracił wczoraj 0,59%.

Jak widać na wykresie, indeks od kilku dni testował techniczny opór na wysokości luki bessy z początku miesiąca (4860pkt.). Luki nie udało się domknąć, a wczorajsza sesja i zachowanie Wall Street wskazuje na zwycięstwo strony podażowej. To zaś oznacza wysokie ryzyko zwrotu w dół i ponownego zejścia w strefę 4660-4702pkt., gdzie znajduje się podstawa rocznego układu bocznego. Tutaj popyt będzie zmuszony bronić się przed wyłamaniem w dół, co byłoby sygnałem rozpoczęcia głębszej i większej korekty spadkowej.

S&P500

W trakcie ostatniej sesji na Wall Street, wszystkie amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły dzień na minusie. Indeks S&P500 spadł 0,55% do 2701 pkt. Pretekstem do wyprzedaży akcji była publikacja zapisków ze styczniowego posiedzenia Fedu, w którego wynika, że kolejne podwyżki stóp są uzasadnione ze względu na poprawiające się perspektywy gospodarcze w USA. Do pierwszej wiążącej decyzji w tej sprawie może dojść w marcu.

Tym samym, giełda amerykańska powróciła do spadków. Wydaje się, że presja na spadek utrzyma się w kolejnych sesjach. W praktyce oznaczać to może test dołka z lutego na poziomie 2580 pkt. Z ważniejszych danych makro warto dzisiaj zwrócić uwagę na cotygodniowy raport o liczbie „nowych bezrobotnych” w USA (godz.14.30).

 

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here