Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

KGHM – Miedź powyżej 7200USD za tonę – najwyżej od 3 latKomentarz:  Znaczny wzrost cen miedzi jest wynikiem mi. decyzji władz Chin o zamknięciu jednej z kopalń miedzi na tydzień w związku z silnym smogiem w regionie. Zmniejszona podaż miedzi może spowodować dalszy wzrost cen tego surowca. Wzrosty cen miedzi sprzyjają KGHM-owi, jednak tylko do pewnego stopnia. Silna złotówka powoduje, że marże wyrażone w złotym nie są rosną tak mocno. Znajdujemy się w inflacyjnej fazie hossy, dlatego możemy się spodziewać wzrostu cen tego surowca w kolejnych miesiącach a osłabienie złotówki powinno przyczynić się do wzrostu notowań spółki.

Colian kupi 100 proc. udziałów Lily O’Brien’s Holding Limited za 33,8 mln EUR

Komentarz:  Płatność za udziały oraz przeniesienie ich własności ma nastąpić 3 stycznia 2018 roku. Sprzedającym udziały jest spółka wchodząca w skład grupy finansowej Carlyle Cardinal Ireland oraz grupa udziałowców mniejszościowych LOBH. Colian od dłuższego czasu szukał jakiegoś podmiotu do przejecie na rynkach zagranicznych. Kolejne przejęcia mogą spowodować wzrost efektów synergii i tym samym przyczynić się do większych zysków spółki w p[przyszłości.

Makroekonomia – Polska

Nowe zamówienia w przemyśle w listopadzie wzrosły w ujęciu rdr o 18,8 proc., po wzroście o 13,4 proc. rdr w poprzednim miesiącu – podał GUS.

Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w listopadzie wzrosły o 8,1 proc. rdr, po wzroście o 7,4 proc. w październiku – podał GUS.

Produkcja węgla kamiennego w listopadzie w Polsce spadła o 6 proc. rdr i wyniosła 5.697 mln ton – podał GUS.

Produkcja cementu w listopadzie wzrosła rdr o 21,0 proc. do 1.486 tys. ton – podał GUS.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w listopadzie spadła o 11,8 proc. rdr do 159,1 tys. – podał GUS.

Przewozy ładunków w listopadzie wzrosły rdr o 8,4 proc. i wyniosły 48,8 mln ton – podał GUS.

Sprzedaż usług w transporcie w listopadzie wzrosła rdr o 13,4 proc. rdr – podał GUS.

Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w trzech kwartałach 2017 r. były lepsze niż przed rokiem – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Wpłynęły na to, dodał GUS, korzystniejsze wyniki uzyskane przez zakłady ubezpieczeń majątkowych (dział II) oraz zakładów ubezpieczeń na życie (dział I).

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w listopadzie wzrosła mdm o 638 mln zł i wyniosła 172.821,1 mln zł – wynika z danych NBP. Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w listopadzie spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1.044,2 mln zł i wyniosła 406.059,7 mln zł – wynika z danych NBP.

Makroekonomia – świat

Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA w listopadzie 2017 r. wzrosły o 1,3% m/m, podał Departament Handlu, prezentując wstępne dane. Konsensus rynkowy wynosił 2% wzrostu w ujęciu miesięcznym.

Dochody osobiste w USA wzrosły o 54 mld USD, tj. o 0,3% m/m w listopadzie 2017 r., podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% wzrostu w ujęciu miesięcznym.

W listopadzie 2017 r. wydatki konsumentów w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 87,1 mld USD, tj. o 0,6% m/m. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% m/m wzrostu w tym ujęciu.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Analiza indeksów

WIG20

Pierwsza poświąteczna sesja na warszawskim parkiecie rozpoczyna się w optymistycznych nastrojach. Indeks WIG20 w pierwszych minutach handlu zyskuje 0,65% do 2461 pkt. Motorem wzrostu są spółki surowcowe, na czele z KGHM +2,29%. Dzisiaj zapowiada się dobra sesja. Dobre nastroje na rynku podtrzymuje WallStreet, gdzie ustalane są nowe rekordy cenowe indeksów giełdowych. Z ważniejszych danych makro dzisiaj zostanie opublikowany indeks zaufania konsumentów (godz. 16.00). Wieczorem API przedstawi zmianę stanu zapasów ropy (godz.22.40).

mWIG40

Do fali wzrostów dołączyły także „średniaki”. Indeks mWIG40 na starcie rośnie 0,28% do 4799 pkt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że grudzień zakończy się wzrostami – pierwszy raz od września br. Na trwały przełom będzie jednak trudniej, ponieważ w dalszym ciągu rynek bardziej preferuje najpłynniejsze spółki warszawskiego parkietu. Jednak z drugiej strony jest nadzieja na wzrosty, ponieważ pozytywnie wypadł test dolnej granicy kanału bocznego na poziomie 4680 pkt.

sWIG80

Zgodnie z oczekiwaniami najmniejsza zmienność utrzymuje się w gronie najmniejszych spółek z GPW. Indeks sWIG80 po silnych wzrostach zatrzymał się w okolicy 14 500 pkt. Do końca roku prawdopodobnie nic wielkiego nie wydarzy się w tym segmencie rynku. Kontynuację wzrostów może przynieść dopiero początek nowego roku i związany z tym efekt stycznia.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here