Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

CI Games – ostateczny sukces projektu, ale potrzebne są cięcia kosztów

Te artykuły również Cię zainteresują
CI Games szacuje skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży na ok. 100,5 mln zł, podała spółka. Poziom sprzedaży gry “Sniper Ghost Warrior 3” (SGW3) przekroczył 1 mln sztuk. Spółka

Komentarz: Poziom szacunkowych przychodów netto dotyczy sprzedaży za cały 2017 r. Jest to wynik podobny do uzyskanego w latach 2013 i 2014 r. Gra „Sniper Ghost Warrior 3” na premierze nie odniosła takiego sukcesu, jakiego spodziewała się spółka. CI Games ulepszył jednak tą pozycję. Dopracowanie gry pozwoliło zakończyć projekt z sukcesem. Zarząd CI Games zdecydował się jednak na znaczącą redukcję swojego wewnętrznego zespołu deweloperskiego. Teraz zespół liczy 30 osób, a dodatkowy potencjał ma zapewnić rozległa sieć podwykonawców.

Selvita – bardzo duże zainteresowanie ofertą akcji

Selvita pozyskała od inwestorów deklaracje implikujące objęcie wszystkich oferowanych akcji serii H. Cena emisyjna została ustalona na poziomie ceny maksymalnej – 61 zł za każdą akcję oferowaną – co oznacza, że łączna wartość oferty brutto wyniesie 134,2 mln zł, podała spółka.

Komentarz: Spółka przyznaje, że zainteresowanie ofertą akcji było bardzo duże. Popyt przy cenie maksymalnej był wyraźnie wyższy od liczby oferowanych akcji w emisji. Ofertą zainteresowani byli zarówno dotychczasowi akcjonariusze, jak i nowi inwestorzy. Wpływy z emisji pozwolą spółce na całkowite sfinansowanie strategii rozwoju na lata 2017-2021. Plany inwestycyjne na ten okres wynoszą łącznie ok. 390 mln zł, z czego 140 mln zł Selvita planuje sfinansować ze środków od inwestorów, a pozostałą kwotę z grantów oraz środków własnych.

Makroekonomia – Polska

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2018 r. wzrosło o 7,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,8 r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 7,7% i wyniosło 4 588,58 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 2% i wyniosło 6 186,6 tys. osób, podano w komunikacie.

Istnienie Pracowniczych Planów Kapitałowych przełoży się na słabszy wzrost dochodów ludności i konsumpcji prywatnej, wyższą stopę oszczędzania i poprawę salda obrotów bieżących oraz wzrost popytu na obligacje skarbowe – tak rządowy program komentują eksperci banku BZ WBK.

Makroekonomia – świat

Liczba pozwoleń na budowę domów przez prywatnych inwestorów w USA wyniosła 1 396 tys. w styczniu 2018 r., co oznacza wzrost o 7,4% m/m oraz wzrost o 7,4% w ujęciu rocznym, podał Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Urbanistycznego. Konsensus rynkowy wynosił 1 300 tys.

Liczba rozpoczętych budów domów przez prywatnych inwestorów w USA wyniosła w styczniu 2018 r. 1 326 tys., co oznacza wzrost o 9,7% m/m oraz o 7,3% w ujęciu rocznym, podał Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Urbanistycznego. Konsensus rynkowy wynosił 1 234 tys. Liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych wyniosła 877 tys., tj. wzrosła o 3,7% m/m.

Analiza indeksów

WIG20

Komentarz: Piątkowa sesja na GPW miała bardzo chimeryczny przebieg. W pierwszej fazie notowań obserwowaliśmy wzrosty notowań głównych indeksów giełdowych. Niestety końcówka sesji przyniosła zmianę kierunku notowań i w konsekwencji przejście na czerwoną stronę rynku. Indeks WIG20 spadł 0,69% do 2406 pkt. przy obrocie 526 mln zł.

Obciążeniem na rynku były banki, w tym BZ WBK (-4,24%), PKO BP (-2,53%) i Pekao (-2,31%). Dzisiaj zapowiada się spokojna sesja. Dzień rozpoczynamy w dobrych nastrojach. Mocne zwyżki na azjatyckich parkietach sugerują pozytywne otwarcie na GPW. Na wykresie WIG20 na razie nic niepokojącego się nie dzieje. Uwagę skupia najbliższe wsparcie na wysokości 2370 pkt. Moim zdaniem, rynek w tym rejonie będzie się konsolidował w najbliższych dniach.

mWIG40

Komentarz: Niewielka zmienność utrzymywała się w segmencie mid caps. Indeks mWIG40 wzrósł zaledwie 0,18% do 4829 pkt. przy obrocie 149 mln zł.

Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższych dniach doszło do spektakularnych zmian na rynku. „Średniaki” pozostają pod wpływem zagranicy, dlatego indeks mWIG40 będzie powielał ścieżkę indeksu WIG20. Warto zwrócić uwagę, że sentyment do rynków emerging markets poprawił się w ostatnich dniach za sprawą wzrostu cen surowców. Dlatego można oczekiwać, że mWIG40 wróci do lepszej formy, co zaowocuje wzrostami. Dzisiaj nie zaplanowano w kalendarzu żadnych istotnych publikacji makro. Poza tym sesja w USA jest zamknięta ze względu na Święto Prezydenta.

S&P500

Komentarz: W zeszłym tygodniu amerykańskie giełdy odrabiały straty po gwałtownej przecenie na początku miesiąca. Każda kolejna sesja kończyła się na wyższych poziomach. Nie inaczej było w piątek, choć tym razem zyski były ledwie symboliczne. S&P500 zyskał na zamknięciu 0,03%. Kupujących wsparły dobre dane z rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów) i wysoki odczyt indeksu uniwersytetu Michigan.

Odbicie w górę przebiega równie dynamiczne jak wcześniejsze spadki. Dzięki temu indeks zdołał zniwelować już ponad połowę strat i pokonał pierwszy techniczny opór w okolicach poziomu 2700pkt. Rosną tym samym szanse, że dno mamy już za sobą i uda się uniknąć głębszej korekty. Dzisiaj sesja w Stanach się nie odbędzie. Amerykanie świętują urodziny Washingtona.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here