Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Qumak – opóźnienie terminu ugody

Zawarcie przez Qumak ugody ws. systemu ISOK opóźni się ze względu na brak niezbędnych opinii

Komentarz:  Akcje informatycznej spółki ponownie znalazły się pod presją strony podażowej. Rynek liczył na zwarcie ugody. Strony nie określiły nowego terminu ewentualnego porozumienia. Powodem opóźnienia zawarcia ugody ponad przewidziany wcześniej termin jest przedłużający się proces uzyskiwania pozytywnych opinii dotyczących uzgodnionych warunków ugody od instytucji publicznych, które współpracują lub nadzorują zamawiającego oraz organu nadzoru spółki.

MediaCap – bardzo dobry raport za IV kw.

W ostatnich trzech miesiącach ub. r. spółka wykazała 26,9 mln zł przychodów i zysk netto w wysokości blisko 2,2 mln zł .

Komentarz:  MediaCAP SA jest grupą świadczącą usługi z zakresu mediów, marketingu, reklamy online i usług IT oraz badań rynku i opinii publicznej. Spółka systematycznie zwiększa wartość przychodów. W raportach finansowych widoczna jest sezonowość obrazująca wzrost przychodów pod koniec roku. Wykazana sprzedaż w IV kw. ub. r. na poziomie 26,9 mln zł jest najwyższą wartością w historii spółki. Na poprawę rentowności wskazuje wzrost zysku netto do poziomu 2,2 mln zł i zysku operacyjnego do 2,7 mln zł.

Makroekonomia – Polska

Dane dotyczące inflacji konsumenckiej za luty były niższe niż wskazywał konsensus rynkowy. Większość analityków podkreśla, że w kolejnych kwartałach 2018 inflacja CPI będzie utrzymywać się w poniżej celu inflacyjnego 2,5% r/r. Po raz pierwszy od grudnia 2016 r. wskaźnik CPI osiągnął poziom poniżej dolnej granicy odchyleń inflacji od celu (+/-1 pkt proc.).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 1,4% w ujęciu rocznym w lutym 2018 r. (wobec 1,9% r/r w styczniu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2% w lutym. Ekonomiści ankietowani przez ISBnews spodziewali się inflacji na poziomie 1,7% r/r.

Makroekonomia – świat

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 226 tys. w tygodniu zakończonym 10 marca 2018 roku, podał Departament Pracy. Oznacza spadek o 4 tys. wobec danych skorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 225 tys. wniosków. Średnia krocząca za ostatnie 4 tygodnie wyniosła 221 500, tj. spadła o 750 wobec skorygowanych danych z poprzedniego tygodnia, podano także.

Analiza indeksów

WIG20

Zgodnie z oczekiwaniami, czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie miała turbulentny przebieg. W pierwszych godzinach handlu dominowała zieleń, co było wynikiem wzrostu notowań kontraktów na amerykańskie indeksy. Jednak z upływem czasu optymizm inwestorów zaczął topnieć i do akcji wkroczyła podaż. W konsekwencji indeks WIG20 zamknął dzień na minusie z wynikiem -0,6% na poziomie 2321 pkt. Obroty były umiarkowane i wyniosły 619 mln zł.

Powodem spadku indeksu WIG20 są banki, które znalazły się pod presją ze względu na łagodny ton RPP ws. przyszłych podwyżek stóp w Polsce oraz po wczorajszej publikacji GUSu nt. inflacji. Z opublikowanego raportu wynika, że Inflacja w lutym spadła do 1,4% r/r z 1,9% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 1,7% r/r. Tym samym spadły oczekiwania inwestorów, co do zacieśnienia polityki monetarnej nad Wisłą. Kurs Pekao spadł 3,02%, PKO BP -2,72%, BZ WBK -2,63%.

Dzisiaj zapowiada się spadkowa sesja na GPW, ze względy na chwieją atmosferę za oceanem. Spadki w Warszawie sygnalizują ujemne notowania amerykańskich futures. Z technicznego punktu widzenia indeks WIG20 może spaść w rejon 2290 pkt. Niewykluczone, że korekta będzie miała głębszy zasięg do 2170 pkt.

mWIG40

Neutralna sesja miała miejsce w segmencie mid caps. Indeks mWIG40 wzrósł kosmetycznie 0,05% do 4794 pkt. Moim zdaniem, sytuacja „średniaków” będzie w dużej mierze zależna od otoczenia zewnętrznego. Obecnie znajdujemy się pod silnym wpływem Wall Street. W najbliższym czasie nic w tym zakresie się nie zmieni, dlatego należy być gotowym na utrzymanie tej zależności. Jedynie, co chroni średnie spółki to stosunkowo niskie zainteresowanie tymi spółkami ze strony inwestorów. Tym samym sektor ten jest bardziej odporny na czynniki zewnętrze niż blue chipy z indeksu WIG20.

Układ kresek wskazuje na umiarkowanie pozytywną sytuację „średniaków”. Przd spadkami chroni silne wsparcie na 4680 pkt. Poza tym zwróciłbym uwagę na potencjalną możliwość wykształcenia formacji odwróconej głowy i ramion na wykresie dziennym z linią szyi na poziomie 4850 pkt. Jeśli linia szyi zostanie przebita to pojawi się silny sygnał kupna wskazujący na wydłużenie fali wzrostu powyżej 5 tys. pkt.

S&P500

Na Wall Street zmienna atmosfera. Dwa spośród trzech głównych indeksów giełdowych znalazła się pod kreską Wśród nich był flagowy indeks S&P500, który delikatnie spadł 0,08% do 2747 pkt.

Wydaje się, że podwyższona awersja do ryzyka będzie utrzymywać się w kolejnych sesjach. Napięcie buduje przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiego Fedu, na którym ma zapaść decyzja ws. kolejnych podwyżek stóp w USA. Jastrzębie głosy członków FOMC będą negatywnie wpływać na klimat inwestycyjny w Nowym Jorku.

Tym samym, należy być przygotowanym na kontynuację spadków. Indeks S&P500 może skorygować się w pobliże ostatniego dołka na poziomie 2650 pkt.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here