Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Agora  – spółka w większym stopniu chce skorzystać z wysokiego popytu konsumenckiego

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na utworzeniu przez Helios (spółkę zależną Agory) wraz z dwiema osobami fizycznymi wspólnego przedsiębiorcy joint venture w segmencie gastronomicznym, podała Agora.

Komentarz: Spółka znajduje się w fazie porządkowania grupy. Celem tych działań jest skorzystanie z wysokiego popytu konsumenckiego. Siec lokali gastronomicznych, m.in. w segmencie „fast casual” to dobry kierunek rozwoju. Wniosek do UOKiK został złożony na początku stycznia br.

Skarbiec TFI – udany kwartał i półrocze Skarbiec TFI

Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych odnotował 10,13 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. r.fin. 2017/2018 (1 lipca – 31 grudnia 2017 r.) wobec 12,9 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Komentarz: Na uwagę szczególnie zasługuje wzrost opłaty stałej za zarządzanie funduszami, co jest efektem sukcesywnego zwiększania poziomu aktywów pod zarządzaniem. Wynik za II kw. roku obrotowego 2017/18 był wyższy od rynkowych oczekiwań. Zysk netto wyniósł 5,0 mln zł wobec prognozy na poziomie 4,7 mln zł, natomiast przychody wzrosły do 25,2 mln zł, co oznacza wynik lepszy r/r o 26,4 proc. i lepszy od konsensusu rynkowego o 5,5%.

Makroekonomia – Polska

Smog Free Tower – siedmiometrowy największy na świecie zewnętrzny oczyszczacz powietrza działa od czwartku w Parku Jordana w Krakowie. Innowacyjne urządzenie stworzył holenderski projektant Daan Roosegaarde.

Sprzedaż opon do samochodów osobowych (kategoria obejmuje SUV-y i dostawcze) w Polsce w 2017 roku wzrosła o 7 proc. rdr – podał Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego.

Makroekonomia – świat

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 230 tys. w tygodniu zakończonym 10 lutego 2018 roku, podał Departament Pracy. Oznacza wzrost 7 tys. wobec danych skorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 230 tys. wniosków.

Wskaźnik cen producentów (PPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł o 0,4% m/m w styczniu 2018 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. Inflacja PPI w ujęciu rocznym wyniosła 2,7% (niewyrównana sezonowo). Konsensus rynkowy to wzrost o 0,4% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 2,5% w ujęciu rocznym.

Analiza indeksów

WIG20

Początek wczorajszej sesji wyglądał obiecująco. Na europejskich giełdach dominował optymizm i GPW również rozpoczęła dzień na plusie. Szybko okazało się, że był to szczyt możliwości kupujących. Wraz z upływem czasu WIG20 coraz wyraźniej odstawał od otoczenia. Na niepewny początek sesji w USA inwestorzy zareagowali nerwowo i zyski szybko zamieniły się w straty (1,07% na zamknięciu).

WIG20 był wczoraj najsłabszym indeksem na kontynencie. Przyczyn próżno szukać w fundamentach czy informacjach gospodarczych. Głównym podejrzanym są uwarunkowania techniczne. Jak widać na wykresie, indeks wniknął wczoraj w obszar zeszłotygodniowej luki bessy (2450-2483pkt.), która wyznacza krótkoterminowy opór. Jego przełamanie jest warunkiem kontynuacji wzrostów z ostatnich dni. Domknięcie luki otworzy drogę pod 2560pkt. (lokalne szczyty z końcówki zeszłego roku). W przeciwnym wypadku możliwy jest nawet odwrót ku dnu korekty przy 2370pkt. Wczoraj popyt poniósł porażkę, ale dzięki dobrym nastrojom globalnym dziś rano byki dostaną drugą szansę.

mWIG40

Indeks spółek średnich znajduje się w podobnej sytuacji. mWIG40 również mierzył się wczoraj z zeszłotygodniową luką bessy (4820-4860pkt.). Tutaj też najlepiej wyglądał sam początek notowań. Luki nie udało się domknąć, ale sesja zamknęła się minimalnym zyskiem 0,13%.

Wnioski i założenia też są analogiczne. Pokonanie oporu (zapełnienie luki) będzie sygnałem pozytywnym, wskazującym na kontynuację wzrostów. Następnym celem byłaby wtedy druga, położona wyżej luka (4910-4935pkt.). Wzrosną tez szanse na to, że dno gwałtownej korekty z zeszłego tygodnia jest już za nami. Jeśli jednak popyt okaże się zbyt słaby i przegra obecną próbę sił, trzeba liczyć się z nawrotem spadków ku podstawie rozległego ruchu bocznego (4660-4720pkt.)

S&P500

Wysoka zmienność nastrojów na Wall Street

Dynamiczne wzrosty odnotowane przez amerykańskie indeksy doprowadziły notowania S&P500 do poziomu 2.850 pkt. Hiperbola zwyżkująca w ostatniej fali aprecjacji spowodowała techniczne przegrzanie rynku. Efektem była gwałtowana korekta spadkowa w pierwszych dniach lutego br., która sprowadziła indeks intraday lekko poniżej poziomu 2.550 pkt.

Rynek w najbliższych dniach szukał będzie pretekstu do kontynuacji korekty spadkowej. Jednym z nich mogą być obawy o szybsze tempo podwyżek stóp procentowych w USA w związku z narastającą presją inflacyjną. Ostatni odczyt wskaźnika CPI za styczeń br. wypadł bowiem wyżej od oczekiwań. Technicznie najbliższy opór wyznacza spadkowa luka z 5 lutego br. w przedziale 2.741-2.762 pkt.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here