Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Mabion – celem doprowadzenie projektu do fazy klinicznej

Mabion złożył wniosek patentowy dla innowacyjnej terapii leczenia pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane przy użyciu przeciwciała MabionCD20 skojarzonego z innymi substancjami. Wniosek patentowy obejmuje Europę z możliwością jego rozszerzenia w skali całego świata, podała spółka.

Komentarz:  Teraz celem spółki jest doprowadzenie tego projektu do fazy klinicznej i wejście na rynek. Mabion dostrzegł duży potencjał globalnego rynku leczenia stwardnienia rozsianego. Obecnie wartość tego rynku szacuje się na ok. 20 mld USD z prognozą do wzrostu o kilka miliardów USD w ciągu najbliższych lat.

Budimex – są kolejne kontrakty, ale presja na marże pozostaje

Budimex zawarł z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowę na budowę obwodnicy Brzozowa w ciągu S3 oraz dostosowanie drogi krajowej nr 3 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Brzozowo – Miękowo w budowa drogi S3, poinformowała spółka. Wartość umowy to 293,1 mln zł netto, dodano.

Komentarz:  Oprócz obwodnicy Brzozowa, Budimex zawarł z GDDKiA również drugi kontrakt na odcinku Miękowo – Rzęśnica. Wartość drugiego kontraktu wynosi 102,66 mln zł netto. Termin realizacji obu kontraktów wynosi blisko 3 lata wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Budimex oczekuje wzrostu zysków i przychodów w tym roku m.in. dzięki wyższym inwestycjom infrastrukturalnym. Kłopot mogą sprawić marże, ze względu na wzrost kosztów pracy i materiałów. Duży wpływ na koszty spółki ma wzrost notowań ropy naftowej, cen węgla i stali.

Makroekonomia – Polska

Polacy w okresie świątecznym chętniej finansują swoje wydatki przy pomocy różnego rodzaju kredytów – wzrost ten zauważyło 82% ankietowanych bankowców, wynika z grudniowej edycji raportu “infoKREDYT” przygotowanego na zlecenie Związek Banków Polskich (ZBP).

Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 4.610,79 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 6,5 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 4,5 proc.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła 2% r/r w listopadzie br. wobec 1,6% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła we wrześniu 0,4%.

Makroekonomia – świat

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 1,5% r/r w listopadzie br. wobec 1,4% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat wg finalnych danych. Konsensus rynkowy wynosił 1,5% r/r.

Amerykańska giełda rozpoczęła tydzień od wspięcia się indeksów na kolejne maksima. Nasdaq w ciągu dnia po raz pierwszy w historii dotknął poziomu 7000 punktów. Nastroje wśród inwestorów wspiera perspektywa zbliżających się głosowań w Kongresie ws. ustawy reformującej amerykański system podatkowy.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Analiza indeksów

WIG20

Pierwsza sesja przedświątecznego tygodnia zakończyła się bardzo miłym akcentem. Indeks blue chipów wzrósł 2,03% do 2466 pkt. przy obrocie 588 mln zł. Najmocniej na wartości zyskiwały spółki surowcowe (KGHM +4,43%, PGNiG +4,38%), energetyka (PGE +3,37%, Tauron +3,25%, Energa +2,72%) oraz banki (Alior +3,29%, mBank +3,0%). Kolejne dni również powinny upływać pod dyktando byków. Na razie nic nie wskazuje na to, aby koniunktura na giełdzie uległa załamaniu. Wydaje się, że długo oczekiwany rajd św. Mikołaja w końcu pojawił się na GPW, co będzie owocować dalszym wzrostem notowań WIG20. Z technicznego punktu widzenia uwagę skupia najbliższy opór na wysokości 2520 pkt. Przełamanie tego oporu pozwoli na kontynuację wzrostów w rejon 2620 pkt.

mWIG40

Ciekawa sytuacja przedstawia się również w segmencie spółek mid caps. Indeks mWIG40 wzrósł wczoraj 0,55% do 4759 pkt. przy obrocie 122 mln zł. Tym samym, realizuje się scenariusz wzrostowy, który zakłada odbicie od dolnego ograniczenia kanału bocznego na poziomie 4670 pkt. Potencjalny zasięg wzrostu ogranicza górna krawędź kanału na 4980 pkt. Wydaje się, ze dobry klimat inwestycyjny na światowych parkietach powinien przełożyć się na podtrzymanie fazy wzrostowej na GPW. Rano amerykańskie kontrakty barwią się na zielono, dlatego można spodziewać się kolejnego dobrego dnia na giełdzie.

sWIG80

Najmniejszą siłą wzrostu wykazywały się spółki z segmentu small caps. Indeks sWIg80 wzrósł zaledwie 0,15% do 14 507 pkt. Kosmetyczna zmiana na rynku nie marginalizuje jednak pozycji „maluchów” na rynku. Jak wskazywałem wcześniej, najmniejsze spółki warszawskiego parkietu maja potencjał do silniejszego wzrostu ze względu na ich relatywna niską wycenę wskaźnikową względem tuzów z WIG20. Zatem wydaje się, że inwestorzy mogą w najbliższym czasie zwiększać ekspozycję na tym rynku w oczekiwaniu na pojawienie się hossy w 2018 roku.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here