Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Cyfrowy Polsat

Cyfrowy Polsat nie oczekuje wzrostu EBITDA w 2018 roku – poinformowała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych spółki.

Komentarz:  Ostrożne prognozy finansowe zarządu telekomunikacyjnej spółki na 2018 rok związane są z wdrożeniem regulacji roam like at home (RLAH, zniesienia opłat roamingowych w Unii Europejskiej), co ma negatywny wpływ na poziom przychodów detalicznych. Szacuje się, że ubytek przychodów może sięgnąć około 100 mln zł w skali 12 miesięcy zapoczątkowanych 15 czerwca 2017 roku.

Polimeks-Mostostal

Oferta konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Acciona Construccion warta 234,49 mln zł została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski Północ o długości ok. 7,9 km, podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)

Komentarz:  Na rynku kontraktów w branży budownictwa drogowego obserwujemy wyraźne ożywienie. Polimeks-Mostostal jest jednym z beneficjentów poprawy koniunktury w segmencie budownictwa. Poza tym spółka czeka na rozstrzygnięcie przetargu na budowę bloku energetycznego w elektrowni Ostrołęka. W najbliższych tygodniach pojawi się rozstrzygnięcie konkursu.

Makroekonomia – Polska

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,8% na koniec lutego 2018 r., tj. spadła o 0,1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, uważają analitycy ankietowani przez ISBnews. Prognozy 11 ekonomistów wahały się od 6,8% do 6,9%, przy średniej na poziomie 6,83% (wobec 6,9% r/r miesiąc wcześniej). Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o stopie bezrobocia rejestrowanego za luty dziś o godz. 10:00.

W lutym br. agregat M3, obrazujący łączną podaż pieniądza, wyniósł na koniec miesiąca 1,3 bln zł i był o 5,8 mld zł wyższy niż na koniec stycznia – podał w czwartek NBP.

Makroekonomia – świat

Unia Europejska ma zostać zwolniona z amerykańskich ceł na stal i aluminium – powiedział w czwartek kongresmenom przedstawiciel USA ds. Handlu Robert Lighthizer; z programu wyłączone będą też: Argentyna, Australia, Brazylia i Korea Południowa.

Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, które uruchomi sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji; wartość taryf, jakie będą nałożone na chiński eksport, ma wynieść 50 mld dol. Pekin ostrzega, że rozważa środki odwetowe.

Analiza indeksów

WIG20

Środowy wystrzał optymizmu na GPW okazał się zupełnie nietrafiony. Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli posiedzenie amerykańskiego FOMC nie przyniosło pozytywnego przełomu w giełdowych nastrojach. Na dodatek wczoraj Donald Trump zapowiedział wprowadzenie taryf celnych na szeroką gamę produktów z Chin, co wzmogło obawy o globalną wojnę handlową. Giełdy na całym świecie zanotowały mocne spadki.

Rano popyt próbował pójść za ciosem i indeks ugrał jeszcze kilka punktów. Kurs dotarł dokładnie na spadkowej linii trendu (ok. 2330pkt.) i odbił od tego oporu w dół. Potem było już tylko gorzej. Na zamknięciu WIG20 stracił 2,01%, oddając niemal całość zysków ze środy. Przekaz sesji jest negatywny. Od początku stycznia rynek znajduje się w fazie spadkowej korekty. Kurs porusza się w ramach kanału zniżkującego i póki tak pozostanie, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w dół wykresu. Pierwszym sygnałem końca korekty byłoby przełamanie linii spadków i wybicie z kanału w górę.

mWIG40

Równie mocną przecenę zanotowały wczoraj średnie spółki. Reprezentujący je indeks mWIG40 zamknął się na poziomie 4652pkt., tracąc 1,76%.

Wczorajsza sesja nie tylko skasował całość zysków ze środy, ale sprowadziła indeks dużo niżej. Kurs powrócił do minimów rozległego, ponad rocznego ruchu bocznego (4640-4660pkt.) i rynek stanął nad krawędzią. Ta silna i ważna strefa wsparć dziś rano zostanie znajdzie się zapewne pod duża presją podaży. Jeżeli wsparcia zostaną przełamane i indeks wyłamie się w dół, pojawi się sygnał sprzedaży, który zapowiadał będzie początek dłuższej i głębszej korekty. Warunkiem uniknięcia tego czarnego scenariusza jest przede wszystkim skuteczna obrona wsparć, a w drugiej kolejności próba wyprowadzenia kontrującego odbicia w górę.

S&P500

Czwartkowa sesja na Wall Street upłynęła w wyniku mocnej presji ze strony podaży. Indeks S&P500 zanurkował 2,52% do 2643 pkt. Jest to pokłosie marcowego posiedzenia amerykańskiego Fedu, który podtrzymał jastrzębie stanowisko ws. podwyżek stóp procentowych w tym roku. To oznacza, że w najbliższych miesiącach należy oczekiwać jeszcze dwóch podwyżek kosztu pieniądza. Z kolei zaskoczeniem dla rynku jest bardziej stroma ścieżka stopy procentowej na 2019 rok, kiedy Fed ma podjąć decyzje ws. trzech podwyżek stóp, tymczasem niedawno oczekiwano, że będzie ich dwie. Oliwy do ognia dolał również prezydent USA D. Trump, który wprowadził dekret ograniczający handel z Chinami. Reakcja rynku była negatywna i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby sytuacja na rynku uległa poprawie. Rano notowania kontraktów na amerykańskie indeksy giełdowe są na minusie, dlatego w piątkowej sesji może również dominować kolor czerwony.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here