Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Robyg – Nowe inwestycje na horyzoncie

Robyg zawarł umowę nabycia czterech spółek posiadających prawa do działek o łącznej powierzchni ponad 6,3 hektara w warszawskiej dzielnicy Ursus. Wartość netto nieruchomości wynosi ponad 82 mln zł, podała spółka. Zakupione działki umożliwią wybudowanie około 1 800 lokali.

Komentarz:  Robyg jest jednym z liderów branży deweloperskiej. Spółka intensywnie poszukuje nowych możliwości inwestycyjnych. Najnowszy projekt będzie realizowany w Warszawie, gdzie ma powstać kolejne 1 800 nowych lokali. Sprzedaż mieszkań w 2017 roku rosła w dynamicznym dwucyfrowym tempie. Wydaje się, że popyt na mieszkania nie będzie zwalniał, dlatego jest duża szansa na zakończenie inwestycji z sukcesem.

Bank Millennium – Poprawa wyników finansowych

Bank Millennium odnotował 681,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2017 r. wobec 701,25 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie.

Komentarz:  Ubiegłoroczne wyniki banku okazały się wyższe w porównaniu do 2016 roku. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 1 696,47 mln zł wobec 1 505,84 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 663,55 mln zł wobec 581,02 mln zł rok wcześniej. Aktywa razem banku wyniosły 71,14 mld zł na koniec 2017 r. wobec 68,79 mld na koniec 2016 r. Na poziomie zysku netto wynik okazał się niższy o 2,9% niż w 2016 roku, ale bez uwzględnienia jednorazowych dochodów z transakcji VISA w II kw. 2016 r., zysk netto grupy wzrósłby o 30,8% w ujęciu rocznym.

Makroekonomia – Polska

Do końca 2018 r. będzie gotowa Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK) – zapowiedział wiceminister finansów Piotr Nowak. Strategia, która ma wspierać rozwój tego rynku, będzie sukcesywnie wdrażana do końca 2024 r.

Makroekonomia – świat

Inflacja w strefie euro ciągle pozostaje niska, a podwyższona zmienność na rynkach, w tym walutowych, wymaga uważnego monitorowania – powiedział w poniedziałek w trakcie wystąpienia przed komisją Parlamentu Europejskiego prezes EBC Mario Draghi.

Analiza indeksów

WIG20

Mocna postawa Wall Street pod koniec zeszłego tygodnia przyniosła globalne ocieplenie. Jako pierwsze odpowiedziały wczoraj giełdy azjatyckie, później fala wzrostów przelała się do Europy. W początkowej fazie sesji WIG20 zyskiwał ponad 1%, ale optymizm topniał wraz z upływem czasu. Ostatecznie dzień zamknął się wynikiem neutralnym, zaledwie 0,1% nad kreską.

Sesja nie zmieniła układy sił. Od trzech tygodni trwa konsolidacja notowań pomiędzy silnym i ważnym wsparciem przy grudniowym dołku (2370pkt.), a luką bessy z początku miesiąca (2483pkt.). Wynik tej próby sił powinien zadecydować o kolejnym ruchu. Scenariusz pozytywny to domknięcie luki i wzrostowe odreagowanie w kierunku zeszłorocznym maksimów (2560pkt.). Wariant negatywny to przełamanie wsparcia i w konsekwencji wysokie prawdopodobieństwo pogłębienia korekty spadkowej. Nastroje na świecie sprzyjają kupującym, ale GPW wypada ostatnio relatywnie słabo na tle otoczenia.

mWIG40

Średnie spółki były wczoraj nieco słabsze. mWIG40 zanotował na koniec dnia stratę 0,21%. Sytuacja techniczna indeksu jest jednak bardzo podobna. Tutaj również mamy krótkoterminową konsolidację pomiędzy silnym wsparciami przy podstawa rozległego układu bocznego (4670-4720pkt), a oporem na luce bessy (4860pkt.). Wnioski też są zbieżne: domknięcie luki powinno zainicjować większy ruch w górę – w kierunku 5000pkt. (maksima ruchu bocznego), wyłamanie w dół byłoby natomiast średnioterminowym sygnałem sprzedaży, otwierającym przestrzeń dla dłuższej i głębszej korekty.

S&P500

Po mocnym wstrząsie na początku miesiąca, optymizm szybko powraca na amerykańskie parkiety. Nastroje inwestorów uspokoił nieco opublikowany w piątek półroczny raport Fed dopisujący politykę monetarną. Wynikało z niego, że jakkolwiek podwyżki stóp procentowych są nieuniknione, to Fed nie zamierza się z nimi zanadto spieszyć. Dzisiaj przed Izbą Reprezentantów przemawiał będzie nowy szef Fed, Jerome Powell.

Wczoraj S&P500 zyskał 1,18%, pokonując poziom 2750pkt. i uczynił kolejny, ważny krok w górę. Sytuacja techniczna rysuje się pozytywnie. To może być początek drugiego impulsu wzrostowego, który ma szansę zaprowadzić indeks nawet pod styczniowy szczyt (2873pkt.). Brakuje już tylko nieco ponad 3%. Tam popyt będzie miał szansę powalczyć o definitywne zakończenie gwałtownej korekty z początku miesiąca. W razie cofnięcia poziom 2750pkt. powinien pełnić teraz rolę pierwszego wsparcia.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here