Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

PZU – ambitne cele strategiczne

Aktualizacja i operacjonalizacja Strategii Grupy PZU na lata 2017-2020 zakłada, że Grupa połączy wszystkie aspekty działalności w jedną, pełną ofertę zbudowaną wokół potrzeb klienta oraz stopniowo zmieni model funkcjonowania firmy z modelu ubezpieczyciela (wycena i transfer ryzyka) na model firmy usługowej, specjalizującej się w wykorzystaniu danych (doradztwo i usługi w zakresie zarządzania ryzykiem i dbałość o przyszłość klientów), podało PZU.

Komentarz:  Aktualizacja strategii grupy kryje się pod nazwą „Nowe PZU”. Celami strategicznymi jest osiągnięcie wskaźnika zwrotu z kapitału własnego ROE w 2020 r. na poziomie powyżej 22 proc. i przeznaczenie minimum 50 proc. zysku na dywidendy. Dla porównania w 2016 r. ROE spółki wyniósł 14,9 proc.

Monnari – spółka ma problemy z dogonieniem czołówki

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży towarów osiągnięte w grudniu 2017 roku przez Monnari Trade wyniosły ok. 33,4 mln zł i były wyższe o 3,41% r/r, podała spółka.

Komentarz:  Na tle konkurencji wyniki sprzedażowe osiągnięte przez Monnari w grudniu przedstawiają się słabo. W IV kw. 2017 r. przychody spółki wzrosły o 3,22 proc. r/r, a w całym 2017 r. wzrosły o 7,06 proc. r/r.

Makroekonomia – Polska

Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu rządowego projektu ustawy dotyczącego obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) tylko w formie elektronicznej.

Zmiany w rządzie. W wyniku rekonstrukcji rządu funkcję ministra stracił Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk. Niektórym z polityków przydzielono nowe funkcje.

Nowi ministrowie to: Teresa Czerwińska (minister finansów), Jadwiga Emilewicz (minister przedsiębiorczości i technologii), Jerzy Kwieciński (minister inwestycji i rozwoju), Łukasz Szumowski (minister zdrowia), Joachim Brudziński (minister spraw wewnętrznych i administracji), Jacek Czaputowicz (minister spraw zagranicznych).

Makroekonomia – świat

Prezydent USA Donald Trump zamierza pojechać na 48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii – podała we wtorek w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Konferencja w alpejskim kurorcie rozpocznie się 23 stycznia i będzie trwała cztery dni.

KE oświadczyła we wtorek, że przygotowuje się na ewentualny brak porozumienia z W. Brytanią w sprawie Brexitu, podobnie jak do takiego scenariusza przygotowuje się Londyn. To odpowiedź na słowa krytyki ze strony brytyjskiego ministra ds. Brexitu Davida Davisa.

Analiza indeksów

WIG20

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod dyktando niedźwiedzi. Indeks WIG20 spadł 0,79% do 2528 pkt. przy obrocie 785 mln zł. W trakcie sesji najmocniej spadały notowania spółek paliwowych (PKN Orlen -3,08%, Lotos -2,16%). Przecena dotknęła również banki, które były ostatnio najmocniejszą stroną blue chipów (BZ WBK -2,76%, mBank -2,66%. Po czerwonej stronie znalazła się także energetyka (Tauron -3,10%, Energa -1,34%).

Korektę spadkową w warszawie uzasadnia zachowanie pozostałych giełd na rynkach emerging markets, które w tym czasie również traciły na wartości. Poza tym, do korekty spadkowej motywował układ techniczny. Pretekstem był poziom 2555 pkt, który stanowi wieloletnie maksima z lat 2014, 2015 i 2017. Pokonanie tak silnej bariery będzie dużym wyzwaniem dla blue chipów. Niemniej rynek ma potencjał do zrealizowania tego zadania, dlatego scenariusz zakładający rozwinięcie hossy w rejon 2680 pkt.

mWIG40

Korekta spadkowa dotknęła również segment spółek średniej kapitalizacji. Indeks mWIG40 spadł 0,36% do 4955 pkt. przy obrocie 168 mln zł. Powodów korekty, podobnie jak w przypadku blue chipów należy szukać zagranicą. Wzrost awersji na rynkach rozwijających się odbił się rykoszetem na nasz rynek.

Z kolei dane makro ze świata wypadły pozytywnie. Powodów o zadowolenia dają Niemcy, gdzie bilans handlowy wzrósł w listopadzie do 22,3 mld euro w listopadzie z 19,9 mld euro miesiąc wcześniej. Jest to wynik 4,1% m/m wzrostu eksportu (spodziewano się wzrostu na poziomie 1,2%). To z kolei tłumaczy silny 5,6% r/r wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie. Z takim zestawem danym EBC powinien z większym optymizmem patrzeć w przyszłość to może skutkować zaostrzeniem retoryki banku centralnego.

Sytuacja na wykresie mWIG40 wygląda umiarkowanie pozytywnie, jednak nadal będziemy musieli poczekać na przełamanie psychologicznej bariery 5000 pkt. Wydaje się, że na taki manewr byki mogą zdecydować się dopiero po dłuższej przerwie, kiedy rynek ochłonie po ostatnich silnych wzrostach.

sWIG80

Jedyną grupą spółek, która oparła się presji podaży był segment najmniejszych spółek warszawskiego parkietu. Indeks sWIG80 kosmetycznie wzrósł 0,11% do 14 977 pkt. przy obrocie 47 mln zł. Ten obraz rynku wpisuje się w scenariusz sygnowany przez nas od kilku tygodni. Zakłada on lepsze zachowanie „maluchów” na tle szerokiego rynku. Taki stan powinien utrzymać się na przestrzeni najbliższych miesięcy. Wspiera to sfera makro, gdzie fundamenty polskich spółek powinny ulec poprawie w tym roku za sprawą rozpędzającej się gospodarki.

Tymczasem na wykresie zarysowała się kolejna świeca wzrostowa, która sięga okolic 15 000 pkt. tym samym wypełnił się prognozowany przez nas zasięg wzrostu. Teraz rynek może przejść w fazę spoczynku, co może skutkować budowaniem się lokalnej konsolidacji. W dłuższym horyzoncie czasu spodziewana jest kontynuacja hossy na rynku małych spółek.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here