Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Forte podało wstępne wyniki za IV kw. 2017 r.

Fabryki Mebli Forte miały ok. 291 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży i 19 mln zł zysku operacyjnego (EBIT) w IV kw. 2017 r. wobec odpowiednio 305 mln zł i 41 mln zł w ostatnim kw. 2016 r., podała spółka, powołując się na wstępne dane.

Komentarz: Szacunkowe wyniki za IV kw. 2017 r. nie napawają optymizmem. Widać postępującą erozję wyniku finansowego na poziomie zysku operacyjnego (EBIT), co jest prawdopodobnie wynikiem negatywnego wpływu kursów walutowych. Zdecydowana większość produkowanych mebli, Forte wysyła za granicę do krajów europejskich. Umacniający się w ostatnich miesiącach złoty prawdopodobnie doprowadził do spadku zyskowności. Ale największym winowajcą słabszych wyników wydają się rosnące koszty pracy, w tym wzrost wynagrodzeń. Uruchomiona na początku roku własna fabryka płyt wiórowych będzie krokiem ku poprawy rentowności w następnych okresach.

Rynek opon w dobrej formie

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) liczy, że trend rosnącej produkcji opon się utrzyma – poinformował w przesłanym PAP komunikacie dyrektor generalny PZPO Piotr Sarnecki.

Komentarz: Sprzedaż ogumienia dla sektora motoryzacyjnego była najwyższa od kilkunastu lat. Trendy wzrostowe utrzymują się we wszystkich segmentach sprzedaży (opony samochodowe, opony do pojazdów ciężarowych oraz maszyn rolniczych). Jest to związane z rozwojem rynku motoryzacyjnego, który w ubiegłym roku zanotował rekordowy wzrost sprzedaży, nowych i używanych pojazdów. Wydaje się, że dobra koniunktura na rynku nadal powinna trwać w 2018 roku. To oznaczałoby sprzyjające warunki do poprawy wyników finansowych giełdowych producentów ogumienia. Głównym przedstawicielem branży jest Oponeo, który oferuje sprzedaż produktów poprzez internet. Dynamiczny trend wzrostu przychodów powinien utrzymać się w kolejnych latach. Rynek napędzać będzie rozwój elektromobilności i związana z tym moda na posiadanie pojazdów z alternatywnym napędem.

Makroekonomia – Polska

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 315,31 mld zł w okresie syczeń-grudzień 2017 r. br., czyli 104,7% rocznego planu, wynika z danych szacunkowych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów (MF). Dochody z podatku VAT były wyższe o 23,9% r/r (tj. ok. 30,2 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 3,3% r/r (tj. ok. 1,66 mld zł), dochody z podatku CIT były zgodne z ustawą budżetową i wyniosły 29,81 mld zł.

Wskaźnik TNS Consumer Index wzrósł w styczniu do plus 6,4 pkt. z plus 4,1 pkt. miesiąc wcześniej – wynika z badania Kantar TNS.

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w grudniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 4,4 proc., wobec 4,5 proc. w listopadzie – podał Eurostat. Liczba bezrobotnych wyniosła 763 tys.

Makroekonomia – świat

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,25-1,50 proc. – podano w komunikacie. Fed oczekuje dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych i wzrostu inflacji w 2018 r. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami.

Zatrudnienie w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) w USA wzrosło w styczniu br. o 234 tys. osób, według “ADP National Employment Report”. Konsensus rynkowy wynosił 180 tys. osób.

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 1,3% r/r w styczniu 2018 r. wobec 1,4% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat wg szacunkowych danych. Konsensus rynkowy wynosił 1,3% r/r.

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 8,7% w grudniu 2017 r. wobec 8,7% miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Rok temu wskaźnik ten wynosił 9,7%. Konsensus rynkowy wynosił 8,7%.

Analiza indeksów

WIG20

Na giełdach trwa spokojna korekta silnych wzrostów z przełomu roku. WIG20 zanotował wczoraj trzecią spadkową sesję z rzędu, tracąc 0,48%.

Notowania koncentrowały się na testowaniu pierwszych technicznych wsparć na 2550-2560pkt. (lokalne szczyty z ostatnich miesięcy zeszłego roku). W pierwszej części dnia stroną przeważającą byli kupujący i indeks próbował odbić w górę. Atmosfera popsuła się pod koniec sesji, po niepewnym otwarciu dnia na Wall Street. Test pozostał nierozstrzygnięty i na wnioski trzeba będzie zaczekać do dziś. Rano popyt powinien ponownie spróbować zaatakować. Wariant pozytywny to skuteczna obrona wsparć i odbicie w górę z szansami na szybki powrót do wzrostów. Scenariusz negatywny to przełamanie wsparć i zanegowanie niedawnego wybicia. A to oznaczałoby wysokie ryzyko rozwinięcia głębszej korekty.

mWIG40

Średnie spółki radzą sobie ostatnio nieco lepiej. Tak było również wczoraj. mWIG40 nie tylko zdołał oprzeć się przecenie, ale i umiarkowanie zyskał (0,71%).

Sytuacja techniczna wygląda podobnie, jak w przypadku WIG20. mWIG40 testuje wsparcia przy zeszłorocznych rekordach i górnej granicy wielomiesięcznego układu bocznego (4950-5000pkt.). Różnica jest taka, że po wczorajszej sesji to byki są bliżej swego – czyli powrotu na wzrostową ścieżkę. Kolejnym krokiem ku temu będzie pokonanie maksimów sprzed kilku dni na 5086pkt. Układ wykresu uległby istotnemu pogorszeniu dopiero po przełamaniu wsparć i powrocie pod 4950pkt.

S&P500

Na Wall Street zagościła niepewność. Po kilku miesiącach silnych wzrostów pokusa realizacji jest duża, ale brakuje impulsu do spadków.

Pretekstu do wyprzedaży nie dało ani wtorkowe przemówienie Donalda Trumpa, ani wczorajsze posiedzenie FOMC. W obu przypadkach nie było zaskoczenia, które mogłoby zainicjować jakieś większe ruchy. Niemniej giełdowe indeksy zaczęły się wyraźnie wahać. Na wykresie S&P500 najpierw zarysowała się szczytowa formacja harami¸ a tuż za nią luka bessy. Te sygnały negatywne, które istotnie podbijają ryzyko wejścia rynku w fazę korekty. Nie musi ona jeszcze oznaczać większych spadków – może np. ograniczyć się do płytkiej i stosunkowo łagodnej konsolidacji na obecnych poziomach.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here