Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

PGE – odpis na ponad 800 mln złWyniki testów na utratę wartości przeprowadzone przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) wskazują na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmentach energetyki konwencjonalnej oraz energetyki odnawialnej w łącznej wysokości ok. 807 mln zł. PGE poinformowało, że utrata wartości bilansowej dotyczy w szczególności Elektrowni Szczecin (473 mln złotych) oraz wybranych aktywów wiatrowych (110 mln złotych) i wynika ze zmiany otoczenia prawnego w zakresie systemów wsparcia OZE

Komentarz:  To nie pierwszy raz, kiedy spółka dokonuje tak dużych odpisów ze względu na zmiany prawa dla zielonych elektrowni. Cały odpis zostanie uwzględniony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok 2017, które ma zostać opublikowane 6 marca. Spółka podkreśla, że odpis nie wpłynie na wysokość raportowanego zysku EBITDA.

Dekpol – dynamiczny wzrost sprzedaży

Dekpol sprzedał (na podstawie zawartych umów deweloperskich i przedwstępnych) 802 lokali w 2017 r. wobec 537 lokali rok wcześniej, podała spółka, powołując się na wstępne dane. Dekpol zakłada utrzymanie wysokiego tempa wzrostu sprzedaży w br.

Komentarz:  Sprzedaż mieszkań wzrosła r/r aż o 49%. Dekpol to kolejny deweloper, który pochwalił się dynamicznym wzrostem sprzedaży mieszkań w minionym roku. Te dane potwierdzają pozytywne trendy i wzmacniają optymistyczne perspektywy dla branży w 2018 r.

Makroekonomia – Polska

W 2017 r. zahamowaliśmy wzrost długu publicznego; na koniec ub.r nominalnie został utrzymany na poziomie zbliżonym do 2016 r., a względem PKB spadł o ponad 2 pkt proc. – powiedziała PAP minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że Polska należy do państw o stabilnych finansach publicznych.

Makroekonomia – świat

Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wyrównanych sezonowo w USA wzrósł o 0,1% m/m w grudniu 2017 r., podał Urząd Statystyki Rynku Pracy. W ujęciu wyrównanym sezonowo ceny konsumenckie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 2,1%. Konsensus rynkowy wynosił 0,2% wzrostu w ujęciu miesięcznym. Inflacja bazowa CPI (tj. z wyłączeniem cen żywności i energii) wzrosła w grudniu o 0,3% m/m. Konsensus wynosił 0,2% m/m.

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo, bez uwzględnienia zmian cen) w USA w grudniu br. wzrosła o 0,4% m/m, podał Departament Handlu. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% wzrostu w ujęciu m/m. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 5,4%. Sprzedaż z wyłączeniem pojazdów i części samochodowych wzrosła o 0,4% m/m. Konsensus rynkowy wynosił 0,4% wzrostu.

Analiza indeksów

WIG20

Kolejny tydzień stycznia na GPW zakończył się wzrostami. Jest to jednocześnie drugi z rzędu tydzień na warszawskim parkiecie, w którym dominuje strona popytowa. W piątek indeks WIG20 symbolicznie wzrósł 0,19% do 2539 pkt. przy obrocie 623 mln zł.

Rynek był mocno rozproszony i tylko selektywne spółki rosły z grupy blue chipów. W trakcie dnia brylował Alior Bank z wynikiem +2,83%, JSW +2,58% oraz LPP +2,01%. Do ataku na wyższe poziomy byki demotywuje silny opór zlokalizowany na wysokości 2570 pkt. Ten poziom nie będzie pomagał w wyznaczaniu nowych maksimów na rynku. Niemniej nie wydaje się, aby rynek skapitulował i przeszedł w fazę korekty spadkowej, tym bardziej, że otoczenie sprzyja wzrostom na rynku.

W dalszym ciągu bardziej preferowanym scenariuszem jest wariant wzrostowy, przy czym tempo wzrostów powinno być raczej umiarkowane ze względu na wspomniane wyżej ograniczenia techniczne.

sWIG80

Dobry początek roku mają za sobą również najmniejsze spółki warszawskiego parkietu. Od początku roku ten segment rynku wzrósł już 3,10% i tuż za blue chipami jest najsilniejszą grupą spółek z GPW. W piątek indeks sWIG80 wzrósł 0,23% do 15 041 pkt. i tym ruchem przełamał psychologiczną barierę 15 000 pkt. Pozytywne aspekty inwestowania w „maluchy” od dawna są przedstawiane w mediach i znajduje pozytywny oddźwięk w środowisku inwestorów.

Wydaje się, że pozytywny sentyment do tego rynku powinien utrzymać się w perspektywie średnioterminowej. Katalizatorem wzrostu mogą okazać się wyniki kwartalne spółek. Pierwsze raporty pojawią się w przyszłym tygodniu, ale rynek jak to ma w zwyczaju, pozytywne niespodzianki wycenia wcześniej.

Z ważniejszych danych makro warto przyjrzeć się najnowszym szacunkom GUSu ws. inflacji CPI za grudzień (godz. 14.00).

S&P500

Za oceanem główne amerykańskie indeksu zakończyły piątkową sesję na plusie. Indeks S&P500 zyskał 0,67% do 2786 pkt. Od początku miesiąca indeks 500. największych amerykańskich spółek wzrósł 4,2% i jest to dotychczas najlepszy miesięczny wynik od marca 2016 roku.

Apetyty inwestorów rozpala uchwalona niedawno ustawa podatkowa, która podbije wyniki finansowe przedsiębiorców i znajdzie odzwierciedlenie w pozytywnych zaskoczeniach. Tymczasem w poniedziałek sesja na Wall Street zamknięta ze względu na święto Martina Luthera Kinga. W tym dniu amerykańskie giełdy nie pracują, jak również nie będą publikowane żadne dane makro.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here