Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Sygnity

Spółka nie zawarła jeszcze porozumienia z wierzycielami. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami ma na to czas do końca marca.

Komentarz:  Kurs informatycznej spółki do połowy lutego br. pozostawał w konsolidacji. Nastroje wobec spółki poprawiły się w drugiej połowie lutego br. Inwestorzy liczą, że już wkrótce zostaną ustalone najważniejsze parametry porozumienia z wierzycielami. Po tych ustaleniach i dopięciu formalności, spółka liczy, że dojdzie do podpisania porozumienia, jednak nastąpi to kwietniu. W związku z tym Sygnity wystąpi do wierzycieli o jeszcze jedno przedłużenie terminu.

PKP Cargo

Spółka przedstawiła wyniki finansowe za IV kw. ub. r. Przychody wzrosły do 137,6 mln zł tj. o 11,8%. Zysk netto obniżył się o 64,8% do 8,3 mln zł.

Komentarz:  Wartość przychodów była wyższa o nieco ponad 2% od rynkowych prognoz. Z kolei zysk netto był słabszy od konsensusu rynkowego aż o 28,4%. Spółka prognozuje wzrost zysku netto w 2018 r. o 71,1% do 160,8 mln zł, przy wzroście przychodów z działalności operacyjnej o 8,9% do 3.913 mln zł. PKP Cargo nie przewiduje zwiększania zadłużenia, w związku ze zwiększonymi inwestycjami.

Makroekonomia – Polska

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lutym o 31,4 proc. rdr – poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Według GUS wzrost produkcji budowlano-montażowej rdr w lutym odnotowano po trzech latach spadków.

Produkcja przemysłowa w lutym 2018 r. wzrosła o 7,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w lutym rdr o 7,9 proc., zaś mdm spadku o 1,4 proc

Makroekonomia – świat

Środowe posiedzenie Fed zakończy się w naszej ocenie podwyżką stóp procentowych o 25pb (zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami). Efektywna stopa operacji prowadzonych przez Fed oscylować będzie w przedziale 1,5-1,75%. Dla inwestorów bardziej istotny będzie jednak ton komentarza po posiedzeniu oraz prognozy członków FOMC stóp procentowych w przyszłości (tzw. dot plot, który dotychczas wskazywał 3 podwyżki w 2018).

Analiza indeksów

WIG20

Zeszły tydzień zdominowany był przez wydarzenia polityczne w USA. Wprowadzenie przez Donalda Trumpa ceł na import metali i personalne przetasowania w Białym Domu odbiły się negatywnie na notowaniach Wall Street. Giełdy europejskie zachowały większy spokój, ale rodzima GPW znowu wypadła bardzo słabo.

WIG20 był jednym z nielicznych europejskich indeksów, które kończyły piątkową sesję na minusie. Flagowy indeks naszej giełdy stracił aż 1,58%, zamknął na poziomie 2285pkt. i pogłębił rozpoczętą w styczniu korektę spadkową. Nadzieją byków na jej zatrzymanie są wsparcia w rejonie 2260-2280pkt. (minima konsolidacji z połowy zeszłego roku). O ile globalne nastroje na to pozwolą, tutaj popyt powinien się ożywić i powalczyć przynajmniej o kontrujące odbicie w górę. Do poprawy sytuacji byków droga jednak daleka. Sygnały końca korekty pojawiłyby się dopiero po powrocie notowań ponad 2370-2380pkt. (przełamany poziom grudniowego dołka).

mWIG40

Segment średnich spółek sprawia w ostatnich tygodniach znacznie lepsze wrażenie. mWIG40 nie zdołał wprawdzie uniknąć spadków , ale ich skala i przebieg były znacznie łagodniejsze. Lepiej prezentuje się też wykres indeksu. Na początku miesiąca popyt obronił wsparcia przy podstawie szerokiego ruchu bocznego (ok. 4660pkt.) i kurs odbił dynamicznie w górę. Piątkowe osłabienie (-0,85%) można traktować jako ruch korekcyjny, w krótkim terminie inicjatywa jest po stronie kupujących i bazowym scenariuszem jest ruch w kierunku test luki bessy z połowy lutego (4860pkt.) Gdyby jednak cofnięcie się pogłębiło, pierwszego wsparcia rynek powinien szukać w okolicy 4710-4720pkt.

S&P500

Pierwsza sesja tygodnia za oceanem zakończyła się solidnymi spadkami. Indeks S&P500 spadł 1,42% do 2712 pkt.

Korekta w dalszym ciągu motywowana obawami inwestorów związane z negatywnymi konsekwencjami jastrzębiej polityki amerykańskiego Fedu. W środę ma zostać podjęta decyzja ws. kolejnej podwyżki stóp za oceanem. Podwyżka stóp o 25 pb jest już przesądzona i została dawno wyceniona przez rynek. Dlatego większą wagę będzie przypisywać się komentarzom ze strony członków Fed, którzy mają w tym dniu nakreślić perspektywy motyliki monetarnej w 2018 roku. Bardziej jastrzębia retoryka banku centralnego będzie skłaniać inwestorów do wycofywania kapitału z giełdy, co skutkować może pogłębieniem korekty spadkowej na Wall Street.

Z technicznego punktu widzenia istnieje jeszcze przestrzeń do spadku notowań indeksu S&P500. Obecnie rynek może celować w ostatni dołek w rejonie 2650 pkt.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here