Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Asseco Poland

Wstępny skonsolidowany wynik netto jednostki dominującej Asseco Poland w 2017 r. wyniósł 466 mln zł – podała spółka w komunikacie. Wstępny skonsolidowany wynik operacyjny wyniósł 585 mln zł. Asseco podało, że na wyniki wpływ miały zdarzenia jednorazowe.

Komentarz:  Wstępne wyniki za 2017 r. pozytywnie zaskoczyły analityków, którzy spodziewali się 330,5 mln zł zysku netto i 540 mln zł zysku operacyjnego. Zarząd jednocześnie zaznacza, że dokona odpisu na utratę wartości aktywów o kwotę 80,1 mln zł, co wpłynie na wynik skonsolidowany za 2017 rok. Niemniej to jednorazowe zdarzenie nie wpłynie na zdolność dywidendową spółki. W związku z tym, zarząd rekomenduje 3,01 zł dywidendy na akcje z zysku za 2017 r., co przy kursie zamknięcia z piątku (47,3 zł) stanowi atrakcyjna stopę dywidendy na poziomie 6,4%.

Inter Cars

Grupa Inter Cars szacuje, że miała w 2017 r. 216 mln zł zysku netto, mniej rdr o ok. 6 proc.

Komentarz:  W 4 kw. 2017 r. zarząd spółki spodziewa się, że zysk netto wyniesie tyle samo, co w analogicznym okresie rok wcześniej. To oznaczałoby wynik netto na poziomie ok. 48,6 mln zł. Z kolei roczne zyski netto spółka szacuje na 216 mln zł. Tymczasem analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się lepszych rezultatów, tj. 66,3 mln zł zysku netto w 4 kw. 2017r. a w całym 2017 roku 237,7 mln zł. Niższe od oczekiwań wyniki to rezultat niekorzystnych relacji walutowych, w tym umocnienie złotego do euro.

Makroekonomia – Polska

Nie ma wątpliwości, że dynamiki inwestycji i PKB w 2018 r. osiągną zakładane przez rząd cele – powiedział na konferencji w Bukowinie Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Ustawa budżetowa zakłada, że w 2018 r. PKB Polski wzrośnie o 3,8 proc., a inwestycje o 7,6 proc.

Makroekonomia – świat

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w lutym wzrosła o 313 tys. wobec wzrostu o 239 tys. przed miesiącem, po korekcie z 200 tys. – podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,1 proc. wobec 4,1 proc. w grudniu 2017 r.

W Niemczech w styczniu produkcja przemysłowa spadła o 0,1 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,5 proc., po korekcie z -0,6 proc. – poinformował w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,6 proc.

Analiza indeksów

WIG20

Piątkowa sesja miała dwa oblicza. Początek dnia przebiegał w pod dyktando podaży i rano WIG20 notowany był wyraźnie pod kreską. Największym obciążeniem nadal był sektor bankowy. Przed południem kurs indeksu zszedł nieco poniżej poziomu 2300pkt. i to był moment zwrotny. Układ sił zmienił się, Inicjatywę przejęli kupujący i nie oddali jej już do ostatniego gongu. W końcówce pomogły jeszcze mocny raport z rynku pracy z USA i pozytywna reakcja Wall Street. Ostatecznie WIG20 zyskał 1,4%.

Układ wykresu nadal wygląda negatywnie, ale byki staną przed szansą na zmianę tego stanu rzeczy. Kluczowe będzie zachowanie rynku w pobliżu najbliższych technicznych oporów na 2360-2370pkt. (zeszłotygodniowe maksima i lokalny dołek z grudnia). Póki notowania toczą się poniżej tej strefy, utrzymuje się wysokie ryzyko nawrotu spadków. Jeżeli popyt zdoła tę przeszkodę przełamać, na wykresie zarysuje się mała formacja podwójnego dna z potencjałem sięgającym 2430pkt. Mógłby to być początek końca rozpoczętej pod koniec stycznia korekty.

mWIG40

mWIG40 wzrósł w piątek o 0,59%, ale w perspektywie kilku ostatnich dni to właśnie średnie spółki zachowują się najmocniej. Na początku zeszłego tygodnia indeks naruszył wprawdzie wsparcie przy podstawie rozległego ruchu bocznego (4660-4730pkt.), ale ten negatywny sygnał został szybko zmyty z wykresu i rozpoczęło się dynamiczne odbicie w górę. Równocześnie sygnał kupna pojawił się na wskaźniku MACD. Kurs zmierza w kierunku luki bessy z początku lutego (4860pkt.). Jej domknięcie otworzyłoby drogę ku maksimom układy bocznego przy 5000pkt.

S&P500

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnym akcentem ze strony popytu. Indeks S&P500 wzrósł 1,74% do 2786 pkt. Była to jednocześnie najmocniejsza sesja tygodnia. W całym tygodniu notowania S&P500 wzrosły 3,5%.

Powodem optymizmu inwestorów były dobre dane makro z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba zatrudnionych w lutym w sektorze pozarolniczym wzrosła o 313 tys., wobec oczekiwań na poziomie 200 tys. i wzroście 239 tys. miesiąc wcześniej.

W rezultacie sytuacja techniczna na wykresie S&P500 uległa zdecydowanej poprawie. Szczególną uwagę skupia układ świec w interwale tygodniowym, gdzie doszło do objęcia hossy, co oznaczałoby kontynuację wzrostu notowań indeksu S&P500. Zatem perspektywy dla amerykańskiego akcji przedstawiają się korzystnie, co powinno przełożyć się na poprawę klimatu inwestycyjnego na całym świecie, w tym na GPW.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here