Naga MarketsGłówny kampus Uniwersytetu Michigan
Główny kampus Uniwersytetu Michigan. Źródło: Wikimedia Commons

O godzinie 16:00 rynki poznały wstępne odczyty indeksu sentymentów konsumenckich według Uniwersytetu Michigan dla gospodarki amerykańskiej. Wynikał okazał się o kilka procent gorszy od rezultatu z zeszłego miesiąca i minionego roku.


Wskaźnik spada pod 90.00

Sentyment konsumentów plasował się w październiku na poziomi 87.90, co oznacza osunięcie o 3.6% w stosunku do września (91.20) oraz 2.3% w stosunku do października zeszłego roku (-2.3%).

Niekorzystnie wypadał również indeks oczekiwań konsumenckich, który spadł do 76.60 (-7.4% miesiąc do miesiąca i -6.7% rok do roku).

Pozytywne zmiany notowano jedynie w zakresie oceny obecnych warunków gospodarczych, tutaj wartość wskaźnika wzrosła o 1.2% w stosunku do września osiągając wartość 105.5. Jest to jednocześnie rezultat lepszy o 3.1% w porównaniu rdr.

Komnetarz do publikacji

Indeks sentymentu na początku października osunął się do najniższych poziomów od września zeszłego roku i praktycznie najniższych w ujęciu dwóch ostatnich lat. Zmiany skoncentrowały się wokół gospodarstw domowych z przychodem rocznym poniżej 75 tysięcy dolarów – tutaj wskaźnik osiągnął najniższe poziomy od sierpnia 2014 roku.

Wszystko wskazuje na to, że niepewność wokół wyborów prezydenckich miała negatywny wpływ na ostateczne odczyty – między innymi wśród konsumentów o niższych dochodach. Po wyborach sytuacja powinna ulec zmianie. Aby jednak móc zobaczyć silniejsze odbicie niezbędna będzie również wzmożona dynamika inflacji zarobkowej.

Dolar traci po danych

Zaraz po publikacji danych EUR/USD zyskiwał około 20 pipsów. Cena zatrzymała się jednak na 38.2% zniesienia Fibonacciego, które już kilkukrotnie w trakcie sesji piątkowej zatrzymało dotychczasowe próby byczych ataków:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

W trochę szerszej perspektywie również ciężko doszukiwać się możliwości wzrostów EUR/USD. Poziom 1.10 zapewnia co prawda jak na razie wsparcie, jednak trend ostatnich 5 dni to praktycznie nieprzerwane spadki. Dodatkowo sesja piątkowa przebiega w tym momencie pod PP, 33SMA oraz zniesieniem Fibonacciego 23.6%:

EUR/USD H1
EUR/USD H1

Pełna treść raportu Uniwersytetu Michigan dostępna pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here