Naga MarketsRynki poznały w środę (14 września) wyniki wrześniowych sondaży ZEW dla gospodarki szwajcarskiej. Po niezadowalających odczytach z Niemiec i całej strefy euro, mniejszy kuzyn naszych zachodnich sąsiadów może pochwalić się delikatnymi wzrostami publikacji.


Pierwszy wzrost po dwóch miesiącach spadków

Wskaźnik sentymentu gospodarczego Szwajcarii wzrastał o 5.5pkt. plasując się na poziomie 2.7, odbijając od ujemnych pułapów. Jest to pierwszy raz od dwóch miesięcy kiedy notowaliśmy pozytywny odczyt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskaźnik instytutu ZEW mierzy oczekiwania ekspertów rynków finansowych odnośnie zmian gospodarczych w danym państwie w okresie sześciu najbliższych miesięcy. Pomimo niewielkich wzrostów, wartość cały czas porusza się blisko zera.

60% ankietowanych ekspertów twierdzi, że sytuacja gospodarcza pozostanie bez zmian – biorąc pod uwagę ostatnie odczyty PKB wydaje się to dosyć zaskakujące. W drugim kwartale 2016 realny produkt krajowy brutto wzrastał o 0.6% oraz o 2.0% w porównaniu do roku poprzedniego, co jest wynikiem pozytywnym.

Silniejsze wzrosty notowano natomiast w zakresie oczekiwań co do długoterminowych rentowności obligacji oraz ścieżki stóp procentowych w szerszym okresie. Zdaniem ankietowanych, powinni one piąć się po linii trendu wzrostowego w góre.

Dokładniejsze wyniki raportu wraz z wykresami można znaleźć w comiesięcznym biuletynie ZEW dotyczącym Szwajcarii.

Podsumowanie wszystkich wskaźników publikowanych w raporcie. Źródło: ZEW
Podsumowanie wszystkich wskaźników publikowanych w raporcie. Źródło: ZEW

EUR/CHF po publikacji

Patrząc na wykres intraday widzimy, że opublikowanie danych w godzinach przedpołudniowych wywołało silniejsze umocnienie franka szwajcarskiego w stosunku do euro. EUR/CHF osuwała się o prawie 40 pipsów i obecnie testuje konfluencję wsparć okolic 1.0944. Zamknięcie pod dziennym pivotem i 33SMA pozwoli kontynuować osunięcia w trakcie dzisiejszej sesji:

EUR/CHF H1
EUR/CHF H1

W szerszej perspektywie natomiast, Eurofrank cały czas znajduje się w konsolidacji (już czwarty miesiąc). Jej dolne ograniczenie wyznaczają dołki z lutego 2016, górne to natomiast 61.8% zniesienia spadków luty-czerwiec.

Świeca środowa zaczyna formować pin bara, który może być sygnałem chęci odwrócenia i osunięć w kierunku dolnej bandy ruchu bocznego. Zanim podejmiemy jednak decyzję handlową musimy poczekać na domknięcie się świecy D1.

EUR/CHF D1
EUR/CHF D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here