Naga MarketsW marcu tego roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump mówił o zakazie stosowania kontrowersyjnej narodowej kryptowaluty Wenezueli Petro, silnie promowanej przez tamtejszego prezydenta, Nicolasa Maduro. Wszystko wskazuje na to, że amerykański senat przyjmie dzisiaj ustawę 1025, zgodnie z którą waluta ta stanie się nielegalna w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że nowe przepisy dotyczą mocno kontrowersyjnego projektu, ich uchwalenie może mieć daleko idące konsekwencje dla całej branży kryptowalutowej.


Po zakazie Petro przyjdzie czas na Bitcoina?

Za projektem ustawy stoi aż 19 sponsorów, w tym senator Ted Cruz z Teksasu oraz Marco Rubio z Florydy. W przypadku jej uchwalenia, mogłaby ona posłużyć jako schemat do zakazania dowolnej kryptowaluty. Takiego zdania jest m.in. Jason Brett – CEO Value Technology Foundation, kancelarii prawnej specjalizującej się w blockchainie. „Skutki tego są ogromne, gdyż ten sam język mógłby zostać użyty w odniesieniu do Bitcoina lub innej kryptowaluty. Mówimy tutaj o mapie drogowej jak zakazać określonej kryptowaluty.”

Ponadto w projekcie jest mowa, iż jego autorzy konsultowali się z Komisją ds. Obrotu Kontraktami Futures (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) oraz Komisją ds. Papierów Wartościowych (Securities and Exchange Commission – SEC) w sprawie “opracowania metodologii” do zrozumienia tego, w jaki sposób Petro mogłoby być użyte do ominięcia sankcji.

Wytłumaczeniem dla wprowadzenia zakazu Petro jest fakt, iż kryptowaluta wspierana przez państwo nie zna fizycznych granic i może być wykorzystana od uniknięcia sankcji. Podobnie jest z innymi kryptowalutami, które również nie znają granic. Zatem entuzjazm związany z ewentualnym zakazem Petro jest nieuzasadniony, gdyż może odbić rykoszetem na całym sektorze.

Czym jest Petro?

Petro spotkało się z bardzo sceptycznym przyjęciem, gdy zadebiutowało w 2018 jako kryptowaluta Wenezueli, której wielkim entuzjastą jest tamtejszy prezydent, Nicolas Maduro. Miało ono mieć oparcie w rezerwach ropy naftowej i pomóc krajowi wydźwignąć się z recesji oraz pokonać hiperinflację, jaka rujnuje Wenezuelę. Jednak Wenezuelczycy nie korzystają w praktyce z Petro. Nadal masowo kupują zaś inne kryptowaluty.

Ze specyfikacji technicznej Petro wynika, że waluta ta używa algorytmu X11 Dash i jest rozwiązaniem hybrydowym łączącym Proof of Work z Proof of Stake, z blokami wielkości 4 megabajtów.


 Wpłaty i wypłaty w PLN? Ponad 40 kryptowalut dostępnych do handlu? To możliwe dzięki ofercie giełdy CoinDeal. Sprawdź!.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here