Naga MarketsSelvita S.A.  – jedna z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie zaraportowała za pierwsze półrocze bieżącego roku 67,7 mln zł skonsolidowanych przychodów, co jest wynikiem lepszym aż o 47 proc. rdr. Zysk netto Spółki w pierwszym półroczu wyniósł 9,4 mln zł, wobec 4,6 mln zł przed rokiem, a wynik EBITDA sięgnął 15,8 mln zł, wobec 10,2 mln zł rok wcześniej.

Selvita S.A. zaraportowała za pierwsze półrocze bieżącego roku 67,7 mln zł skonsolidowanych przychodów

Selvita konsekwentnie rozwija swoją działalność biznesową i umacnia pozycję na globalnym rynku przedklinicznych CRO, szczególnie wśród klientów ze Stanów Zjednoczonych, największego rynku biotechnologicznego na świecie. Łączny backlog* Spółki obecnie wynosi 122,8 mln zł i jest o 39 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.W prezentowanym okresie przychody z usług na rzecz klientów zewnętrznych wzrosły o 51 proc. do poziomu 55,4 mln zł, w porównaniu do 36,8 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. EBITDA segmentu usług wyniosła 14,0 mln zł, co oznacza rentowność na poziomie 23,8 proc.

Segment bioinformatyczny, w którym działa Spółka zależna Selvity – Ardigen S.A., osiągnął w raportowanym okresie przychody na poziomie 8,8 mln zł, oznacza to wzrost o 43 proc. rdr. Co istotne EBITDA segmentu wzrosła aż o 217 proc. do 1,8 mln zł, co oznacza marżę EBITDA na poziomie 20,1 proc.

Pierwsza połowa 2020 r. była bardzo pracowitym okresem dla Selvity. Spółka ogłosiła nową strategię rozwoju na lata 2020-2023, z sukcesem pozyskała 90,6 mln zł z emisji akcji serii C oraz systematycznie zwiększała skalę prowadzonego biznesu.

Selvita dynamicznie rozwija sprzedaż zagraniczną. Przychody z usług z największego rynku, tj. Stanów Zjednoczonych, wzrosły niemal trzykrotnie rdr i stanowią już prawie 28 proc. całego segmentu usługowego. W Wielkiej Brytanii, drugim największym rynku, przychody z usług wzrosły o 63 proc. rdr. Uznanie klientów dla wysokiej jakości kompetencji i doświadczenia zespołu Selvity wpływa na umocnienie pozycji Spółki na największych rynkach biotechnologicznych na świecie oraz owocuje kolejnymi umowami.

– Konsekwentnie realizujemy założenia strategii rozwoju, które przekładają się na naszą pozycję rynkową oraz na wyniki operacyjne i finansowe. Pierwsze półrocze 2020 r. potwierdza, że rynek przedklinicznych CRO nadal się rozwija i dywersyfikuje, mimo niepewności związanej z pandemią COVID-19. Jesteśmy zadowoleni, że w tych okolicznościach potrafiliśmy umocnić naszą pozycję wśród klientów, szczególnie na rynku amerykańskim. Efektywnie pozyskujemy i realizujemy kontrakty, nawet w okresie pandemii, o czym świadczy rekordowy backlog. Ograniczenia w przemieszczaniu się utrudniają poszerzanie kontaktów biznesowych, dlatego staramy się dobrze wykorzystać wirtualną przestrzeń i w ten sposób budować rozpoznawalność Selvity na rynku globalnym, co powinno przełożyć się na dalszy wzrost przychodów. – komentuje Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz oraz Prezes Zarządu Selvity.

Pod koniec kwietnia bieżącego roku Selvita zaprezentowała nową strategię. Zakłada ona zwiększenie przychodów, utrzymanie stabilnej marży EBITDA oraz ponad miliard zł wartości rynkowej w 2023 r. W tym celu w latach 2020-2023 Spółka zamierza zrealizować inwestycje o wartości 325-375 mln zł, które zostaną przeznaczone na akwizycje oraz rozwój organiczny.

Na realizację strategii Selvita pozyskała 90,6 mln zł z emisji akcji serii C. Około 80 proc. pozyskanych środków zostanie przeznaczonych na akwizycje, nad którymi spółka intensywnie pracuje. Jednym z elementów realizacji strategii będzie również zabezpieczenie własnej powierzchni badawczej poprzez utworzenie Centrum Usług Laboratoryjnych. Selvita poczyniła już pierwszy krok w celu realizacji tej inwestycji, nabywając w sierpniu br. działkę, na której będzie realizowany projekt.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGPW: Przegląd informacji ze spółek, 10 września 2020 r.
Następny artykułKurs dolara amerykańskiego przy 3,76 PLN. USD/PLN na lokalnym wsparciu cenowym
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here