Naga MarketsSelvita przejmie 100% udziałów w spółce Fidelta od Galapagos za ok. 140 mln złSelvita zawarła ze spółką Galapagos NV warunkową umowę, na mocy której nabędzie 100% udziałów w chorwackiej spółce Fidelta. Łączna wartość transakcji wyniesie 31,2 mln euro (ok. 140 mln zł) i zostanie sfinansowana ze środków własnych (30%) oraz poprzez finansowanie dłużne (70%).

Po zakończeniu procesu akwizycji Fidelta będzie w pełni konsolidowana w ramach grupy kapitałowej Selvita

Zamknięcie transakcji przewidziane jest na 4 stycznia 2021 r. i jest uzależnione od spełnienia zwyczajowych warunków. Po zakończeniu procesu akwizycji Fidelta będzie w pełni konsolidowana w ramach grupy kapitałowej Selvita. Fidelta będzie kontynuować działalność pod dotychczasową nazwą, podano.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Z największą przyjemnością ogłaszamy akwizycję Fidelty, która idealnie pasuje do grupy kapitałowej Selvita. Fidelta jest organizacją z bogatym doświadczeniem, szerokim spektrum możliwości z zakresu odkrywania leków ‘in-house’ oraz z licznymi sukcesami  w wyłanianiu kandydatów klinicznych. Dzięki tej akwizycji nie tylko realizujemy ogłoszoną w tym roku strategię, ale również robimy krok naprzód, zarówno pod względem portfolio naszych usług, jak i skali działalności. To przełomowy moment w historii Selvity” – skomentował prezes Selvity Bogusław Sieczkowski, cytowany w komunikacie.

Przejęcie Fidelty pozwoli Selvicie przyspieszyć realizację długoterminowej strategii mającej na celu dostarczenie klientom kompleksowej oferty usług, w tym zintegrowanych badań in vitro i in vivo, począwszy od identyfikacji celu do pełnego rozwoju przedklinicznego. Zakres usług oferowanych przez Fideltę jest komplementarny z ofertą Selvity i umożliwi jej zbudowanie przewagi konkurencyjnej w takich obszarach biznesowych jak toksykologia in vivo, DMPK, farmakologia, a także pozwoli zwiększyć skalę działalności w obszarze chemii medycznej i farmakologii in vitro, co wpłynie na umocnienie pozycji rynkowej Selvity, wskazano również.

W ramach strategii grupy, przyjętej w kwietnia br. Selvita zaplanowała przeznaczenie 150-200 mln zł na przeprowadzenie akwizycji w kolejnych latach.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni, że robimy tak duży i logiczny krok w dalszym rozwoju Fidelty oraz że wspólnie z Selvitą umocnimy naszą pozycję na rynku. Połączenie obu firm pozwoli nam zachować wysoką jakość i zaoferować jeszcze bardziej zintegrowane podejście w usługach, które świadczymy naszym klientom” – wskazała dyrektor zarządzająca Fidelty Adrijana Vinter.

W ostatnich latach Fidelta przekształciła się z wewnętrznego działu badań i rozwoju w firmę CRO, odnotowującą znaczące wzrosty. W 2019 r. spółka miała 17,4 mln euro przychodów, w czasie gdy wynik EBITDA wyniósł 2,6 mln euro. Przychody Fidelty w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. wyniosły 17,2 mln euro, a zysk operacyjny 4,4 mln euro.

Fidelta ma zdywersyfikowaną bazę przychodową, która obejmuje m.in. współprace z liczną grupą klientów spośród największych globalnych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych. Akwizycja przyczyni się do wzrostu przychodów Selvity i będzie istotnie wpływała na wynik EBITDA spółki, podano także.

Fidelta jest spółką CRO (ang. Contract Research Organization) z kompetencjami naukowymi w obszarze chorób zapalnych, zwłóknieniowych i zakaźnych. Obecnie zatrudnia 181 pracowników, w tym 150 doświadczonych naukowców. Spółka świadczy usługi w obszarze zintegrowanego odkrywania leków na zlecenie firm biotechnologicznych i farmaceutycznych z całego świata i posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczych. Laboratoria Fidelty zlokalizowane są w ośrodkach badawczo-rozwojowych w Zagrzebiu, w Chorwacji.

Jednocześnie, wraz z podpisaniem umowy, Fidelta zawarła z Galapagos umowę ramową świadczenia usług (ang. Master Services Agreement, MSA), na mocy której, pod warunkiem zamknięcia transakcji, Fidelta zrealizuje dla Galapagos usługi o łącznej wartości 27 mln euro (120,8 mln zł), z czego w 2021 roku Galapagos nabędzie usługi o wartość przynajmniej 7 mln euro (31,3 mln zł). Umowa obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 r. Na podstawie MSA Fidelta będzie świadczyć na rzecz Galapagos usługi w zakresie drug discovery, w szczególności w obszarach chorób zapalnych oraz zwłóknieniowych. Wspomniana umowa MSA stanowi największą umowę w historii grupy kapitałowej Selvity, podano.

Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w połowie października 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here