Naga MarketsSelvita i Ardigen otrzymają dofinansowanie na budowę platformy na bazie technologii high-content screening opartej o sztuczną inteligencjęSelvita S.A. – jedna z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie zawarła umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na dofinansowanie projektu, którego celem jest stworzenie platformy badań fenotypowych opartej o technologię high-content screening z analizą za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (HiScAI – High Content Screening Artificial Intelligence). Technologia zostanie wykorzystana do odkrywania nowych leków m.in. w chorobach neurozapalnych i zwłóknieniowych.

NCBiR dofinansuje projekt na bazie technologii high-content

Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z firmą Ardigen, która wykorzystując technologię sztucznej inteligencji i narzędzia bioinformatyczne świadczy usługi w zakresie medycyny precyzyjnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Całkowita wartość netto projektu to 8,4 mln zł, w tym PLN 4,8 mln zł dofinansowania, a realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na okres trzech lat. NCBiR przyznało Spółce dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 „Szybka Ścieżka”.

W wyniku realizacji projektu, stworzona zostanie platforma technologiczna HiScAI dedykowana badaniom zmian fenotypowych w komórkach jako reakcji na związek będący kandydatem na lek, wykorzystująca do analizy danych z HCS uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję.

Opracowana technologia zostanie wykorzystana do badań nad lekami w wielu wskazaniach terapeutycznych, m.in. w chorobach o podłożu neurozapalnym, chorobach zwłóknieniowych, a także w innych obszarach terapeutycznych, w których brakuje skutecznych metod leczenia.

Selvita będzie odpowiedzialna za opracowanie zestawów testów komórkowych zdolnych do generowania obrazów do analizy systemu sztucznej inteligencji. Badania fenotypowe na komórkach będą przeprowadzane przy wykorzystaniu technologii high-content screening (HCS).

Platforma technologiczna HiScAl stworzona we współpracy z Ardigen pozwoli uzupełnić naszą ofertę usług w zakresie odkrywania leków o nową, zintegrowaną metodę, dzięki której możliwe będzie szybsze i skuteczniejsze prowadzanie badań nad nowymi lekami. Mamy nadzieję, że badania fenotypowe prowadzone w oparciu o tworzoną platformę przyczynią się do wcześniejszego wejścia do badań klinicznych związków rozwijanych dla naszych klientów – tłumaczy Edyta Jaworska, Członek Zarządu Selvita.

W ramach tego projektu Ardigen opracuje zaawansowaną platformę opartą o metody Computer Vision, która umożliwi szybkie i precyzyjne analizowanie obrazów otrzymanych z platformy HCS.

Dane otrzymane z eksperymentów HCS są cennym źródłem informacji. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod uczenia maszynowego możemy skuteczniej rozpoznawać sygnatury charakterystyczne dla danych genów, związków czy chorób. Platforma HCS wspomoże pracę naukowców nad odkrywaniem nowych leków – skomentował dyrektor AI Labs w Ardigen – dr Michał Warchoł.

Rozwój platformy wzbogaci ofertę technologiczną Selvity i Ardigen skierowaną do firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, które dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji planują przyspieszyć swoje badania w zakresie odkrywania leków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGames Operators: Koszty gry ‘112 Operator’ zwróciły się w 95% w ciągu 3 dni
Następny artykułWIG20 w górę o 0,8%, akcje PGE, JSW i Alior Banku liderami otwarcia
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here