Naga MarketsSelvita dynamicznie zwiększa backlog na 2020 r. i umacnia pozycję na największych rynkach biotechnologicznych Selvita S.A. [ticker: SLV] – jedna z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie kontynuuje dynamiczny wzrost i prezentuje backlog większy o 41 proc. niż przed rokiem. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. skonsolidowane przychody Spółki wzrosły o 41 proc. do 31 mln zł. Pomimo panującej na świecie epidemii koronawirusa firma umocniła swoją pozycję na globalnym rynku przedklinicznych CRO, szczególnie wśród klientów ze Stanów Zjednoczonych, największego rynku biotechnologicznego na świecie.

Selvita z ambitnymi planami na najbliższy czas

Backlog* na rok 2020 wynosi obecnie 96 mln zł i jest o 41 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wzrost zakontraktowania na bieżący rok w segmencie usługowym wyniósł 48 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Selvita opublikowała wyniki finansowe za I kw. 2020 r. potwierdzając tym samym bardzo dobre wstępne dane szacunkowe z 29 kwietnia.

Wartość przychodów na rzecz klientów zewnętrznych w segmencie usługowym wyniosła w I kw. 2020 r. 25,3 mln zł i była o 46 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zysk EBITDA Spółki sięgnął 7,3 mln zł i był o 52 proc. wyższy niż w I kw. 2019 r.

Przychody komercyjne w segmencie usługowym wyniosły w I kw. 2020 r. 25,3 mln zł, czyli o 46 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei w segmencie bioinformatycznym (spółka Ardigen, w której Selvita S.A. posiada 54,7 proc. głosów na WZ) przychody komercyjne zwiększyły się o 33 proc. i wyniosły 3,0 mln zł.

Grupa Selvita wygenerowała w I kw. 2020 ponad 7 mln zł zysku EBITDA przy blisko 24 proc. rentowności. Wynik na poziomie netto wzrósł o 92 proc. osiągając 3,7 mln zł. Selvita tym samym potwierdziła nie tylko utrzymanie zapowiadanego tempa rozwoju, ale również wstępne wyniki szacunkowe ogłoszone przed miesiącem.

Zgodnie z planem nie zwalniamy tempa rozwoju. Utrzymujemy nie tylko wysoką dynamikę przychodów, ale zwiększamy również rentowność EBITDA, która w pierwszym kwartale 2020 r. wzrosła o blisko 2 pkt proc. r/r. Osiągnięte wyniki cieszą nas szczególnie, gdyż miniony kwartał był okresem dużej niepewności na świecie związanej z epidemią koronawirusa. Selvita z powodzeniem przeszła przez ten czas próby. Zadbaliśmy o zdrowie naszych pracowników i utrzymaliśmy ciągłość pracy we wszystkich projektach.
W niepewnym otoczeniu potrafiliśmy umocnić naszą pozycję wśród zagranicznych klientów, szczególnie na rynku amerykańskim. Wiele firm farmaceutycznych i biotechnologicznych zdało sobie sprawę z konieczności geograficznej dywersyfikacji zlecanych usług. Selvita umiejętnie wpisuje się w zmieniające się trendy na rynku przedklinicznych CRO –
komentuje Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz oraz Prezes Zarządu Selvity.

Przychody zewnętrzne z usług z USA wzrosły o 175 proc. w I kw. 2020 i stanowią już ponad 25 proc. całego segmentu. Z kolei przychody w segmencie usługowym z Wielkiej Brytanii zwiększyły się w tym czasie o 74 proc. Selvita pozyskuje nowe kontrakty z tych dwóch największych rynków biotechnologicznych na świecie, zarówno w obszarze odkrywania leków jak i badań regulacyjnych. Uznanie klientów dla wysokiej jakości kompetencji i doświadczenia zespołu Selvity owocuje kolejnymi kontraktami. Backlog w segmencie usługowym na dzień 21 maja 2020 r. wynosi 79,3 mln zł, czyli o 48 proc. więcej niż przed rokiem.

Stale poprawiający się backlog udowadnia, że w okresie pandemii, pomimo ograniczeń w przemieszczaniu się, jesteśmy w stanie efektywnie pozyskiwać nowe kontrakty. Większość konferencji branżowych oraz bieżących relacji biznesowych jest realizowana w formie cyfrowej, co sprawia, że znikają bariery geograficzne i możemy teraz na równi z innymi dostawcami budować naszą pozycję międzynarodową – podkreśla Bogusław Sieczkowski.

Nowa strategia Selvity, oprócz zwiększenia przychodów, zakłada również utrzymanie stabilnej marży EBITDA oraz ponad miliard zł wartości rynkowej w 2023 r. W tym celu w latach 2020-2023 Spółka zamierza zrealizować inwestycje o wartości 325-375 mln zł, które zostaną przeznaczone na akwizycje oraz rozwój organiczny. Na realizację strategii Selvita planuje pozyskać około 90 mln zł z bezprospektowej emisji akcji, do 15 proc. kapitału zakładowego. Około 80 proc. pozyskanych środków zostanie przeznaczonych na akwizycje. Jednym z elementów realizacji strategii będzie zabezpieczenie własnej powierzchni badawczej poprzez utworzenie Centrum Usług Laboratoryjnych. Selvita poczyniła już pierwszy krok w celu realizacji tej inwestycji podpisując w kwietniu przedwstępną umowę na zakup działki, znajdującej się w pobliżu dotychczasowej siedziby Spółki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułJR HOLDING ASI S.A. chce skomercjalizować testy smakowe na COVID-19
Następny artykułBitcoin odbija od 2-tygodniowych dołków. Crypto.com silnie w górę
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here