Naga MarketsJeśliby wierzyć w stare inwestorskie porzekadło – „Sell in May and go away”, nasz portfel akcyjny powinien już świecić pustkami, a my cieszyć się urokami lata. O ile ze sprzedażą akcji nie powinniśmy mieć większego problemu, o tyle realizacja drugiej części tego powiedzenia może być w tym roku nieco utrudniona. Skupmy się jednak na tym czy “Sell in May” ma w tym roku taki sam sens jak w latach minionych.

Ten rok będzie inny

Początek maja, to okres, w którym akcje historycznie miały większe trudności z notowaniem wzrostów. Przy wielu indeksach akcji osiągających jednak obecnie nowe maksima, inwestorzy mogą odczuwać pokusę, by zastosować się do starego porzekadła: sprzedaj w maju i odejdź. Jednak strategia sell-in-may nie sprawdza się konsekwentnie na wszystkich rynkach, a ekonomiści UBS widzą powody, dla których ten rok może być inny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dostrzegają oni, że o ile strategia ta sprawdza się w Europie, o tyle w USA strategia “pozostań z inwestycjami” przynosiła lepsze wyniki, szczególnie w ostatnich latach. Udział sektora technologicznego w indeksie S&P 500 wzrósł bowiem w ostatnim czasie do 27 proc. w porównaniu do zaledwie 8 proc. udziału w MSCI Europe.

Hossa jeszcze się nie skończyła 

– W obecnym środowisku, oczekiwanie na krótkoterminowy szczyt na akcjach może być przedwczesne. Efekt stymulacji fiskalnej oraz odbicie popytu konsumpcyjnego i biznesowego po COVID-19 prowadzi do nadzwyczajnych wzrostu, szczególnie w USA, które prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez kilka miesięcy. Z kolei to wspierające otoczenie makro przekłada się na silniejsze niż oczekiwano ożywienie w wynikach przedsiębiorstw – wzrost zysków w 1Q w USA przekroczy 45 proc. – wskazali ekonomiści UBS dodając, że w ich ocenie rajd wzrostowy na akcjach ma jeszcze przed sobą sporo czasu.

Gotówka jest obciążeniem dla portfela inwestycyjnego 

Eksperci dostrzegają, że dla inwestorów sprzedających w maju, odkupywanie akcji później może być psychologicznie trudne, szczególnie jeśli w międzyczasie rynki wzrosną.

– Może to jeszcze bardziej opóźnić decyzję o reinwestycji, potencjalnie potęgując efekt. Ponadto, w obecnych warunkach, zbyt długie trzymanie gotówki jest kosztowne. Przy nominalnych stopach procentowych niższych niż inflacja, realne stopy są ujemne, więc gotówka będzie znacznym obciążeniem dla portfeli – dostrzegają ekonomiści.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty aktualności | jsw akcje forum | akcje pgnig | s p 500 | kursy kryptowalut |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułHodlerzy masowo gromadzą bitcoiny. Bessa na BTC jest wykluczona
Następny artykułBitBay pozyskuje inwestora z USA. Sylwester Suszek przestaje pełnić obowiązki prezesa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here