Naga MarketsWrześniowa decyzja Fed oraz ostatnia niespodzianka zaserwowana nam przez amerykański rynek pracy (non-farming payrolls) spowodowały nieco zamieszania na amerykańskich indeksach. Zeszłotygodniowa publikacja Alcoa rozpoczyna kolejny sezon publikacji kwartalnych wyników amerykańskich spółek. Na co zwrócić szczególną uwagę?


 W związku z coraz bardziej zauważalnym spowolnieniem globalnej gospodarki, z Chinami i krajami rozwijającymi się na przedzie, ten sezon wyników kwartalnych spółek będzie szczególnie ważnym dla Ameryki. Przede wszystkim inwestorzy szukać będą w nich potwierdzenia dotychczasowych prognoz wzrostu sektora korporacyjnego oraz ogólnej kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Serwis DailyFX wyszczególnił sektory, na które analitycy powinni zwrócić szczególną uwagę.

IT

Jako jeden z pierwszych, swoimi wynikami za Q3 2015 podzieli się Intel (co nastąpi już dzisiaj po sesji w Stanach). To właśnie sektor technologii był jednym z pierwszych, które podniosły się z wstrząsu jaki został zaserwowany amerykańskiej giełdzie w 2008 roku. Największe przedsiębiorstwa branży zgromadziły pokaźne ilości wolnej gotówki (choć zdania co do tego są wyraźnie podzielone) co samo w sobie może być źródłem ryzyka – tak twierdzą analitycy na Wall Street. Niemniej jednak inwestorzy bacznie będą przyglądać się wynikom takich gigantów jak wspomniany Intel czy popularny Microsoft.

źródło: www.dailyfx.com
źródło: www.dailyfx.com

Finanse

Nie należy przypominać, że to właśnie ten sektor najwięcej stracił na wydarzeniach z 2008 roku – a nazwanych później Kryzysem Subprime. Po gwałtownym spadku wskaźników EPS wśród spółek zaliczanych do sektora, równie gwałtownie pojawiły się zyski, które przez ostatnie lata stabilnie rosły. Za wszystko odpowiedzialna była ówczesna stymulacja i wsparcie dostarczone sektorowi przez Rezerwę Federalną. Dziś spoglądamy w kierunku JP Morgan Chase , jutro Wells Fargo a w kolejnych dniach takie tuzy jak Citigroup oraz Morgan Stanley.

źródło: www.dailyfx.com
źródło: www.dailyfx.com

Nieruchomości

Podobnie jak finanse, również branża nieruchomości ucierpiała w skutek wydarzeń z roku 2008. Średnia wartość rynkowa nieruchomości mieszkalnych w Stanach spadła wówczas o ponad 20% pozbawiając zarobku przedsiębiorstwa, które poniekąd były odpowiedzialne za wyśrubowane ceny z połowy 2007 roku. Od około czterech lat ekonomiści dostrzegają stabilny i zdrowy wzrost cen domów i mieszkań w Stanach – ostatnie dane wspominają o 3,3 wzroście w ciągu mijającego roku. Zyski branży z całą pewnością będą niższe niż przed rokiem, a większość rynku obawia się dalszych spadków również w 2016 roku.

Paliwa

Ceny ropy są głównym czynnikiem kształtującym wyniki spółek tworzących amerykański sektor paliwowy. Ostry spadek cen tego surowca doprowadził do tego, że cała branża osunęła się o niemal 19%, gdy w tym samym czasie szeroki rynek – S&P500 wzrósł o 4%. Na ten moment wydaje się, że do głosu powoli dochodzi popyt jednak nie zobaczymy tego w nadchodzących wynikach. Za to, to co tam ujrzymy przedstawiać będzie przede wszystkim kunszt zarządzających wielkimi koncernami w warunkach presji cenowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here