Naga MarketsCena euro EURPLN 13 czerwca2019Punktualnie o godzinie 10:00 a więc dokładnie pół godziny po publikacji danych z Niemiec, Markit Economics przedstawił kolejny szacunkowy odczyt wskaźnika PMI, tym razem dla strefy euro. Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku gospodarki niemieckiej, tu również sektor usługowy stanowi motor napędowy całej gospodarki.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Lepiej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, pomimo prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w strefie euro do poziomu 48,0 z 47,7 poprzednio, według wstępnych szacunków odnotowano jego wzrost jedynie do poziomu 47,8.

Zdecydowanie lepiej prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających jedynie symboliczny wzrost wartości wskaźnika do 53,0 z 52,9 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego wzrost aż do 53,4, co jest najlepszym wynikiem od października 2018 r.

Wzrost wartości wskaźników PMI z sektorów przemysłowego i usługowego sprawił także, że również zbiorczy wskaźnik PMI wzrósł do 52,1 z 51,8 poprzednio. Analitycy spodziewali się w tym przypadku natomiast stabilizacji na dotychczasowym poziomie.

PMI w UE

– Gospodarka strefy euro nabrała rozpędu w czerwcu (…) aby zasygnalizować, że najgorsze z obecnego spowolnienia może być już za nami. Jednak ogólna stopa wzrostu gospodarczego pozostaje słaba, a dane z badania wskazują na wzrost w strefie euro o nieco ponad 0,2% w drugim kwartale (…) Wzrost gospodarczy pozostaje również w dużym stopniu uzależniony od sektora usług, co z kolei w dużej mierze odzwierciedla względną siłę krajowego popytu konsumpcyjnego i poprawę sytuacji na rynkach pracy. Natomiast w przemyśle wytwórczym utrzymuje się gwałtowny spadek koniunktury, który wykazuje jedynie wstępne oznaki spowolnienia. Ogólna stopa wzrostu gospodarczego pozostaje w związku z tym na niskim poziomie, a dalsze pogarszanie się zaufania przedsiębiorców w nadchodzącym roku sugeruje, że tempo wzrostu będzie nadal ograniczane przez niepewność i niechęć do podejmowania ryzyka. Obawy dotyczące słabszego wzrostu gospodarczego w kraju i na rynkach eksportowych, rosnącego ryzyka geopolitycznego i wojen handlowych nadal dominują w obrazie i zmniejszają wydatki przedsiębiorstw, inwestycje i nastroje – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w IHS Markit.

Kurs euro traci pomimo dobrych danych

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek porannych wzrostów, kurs euro dotarł w okolice lokalnego poziomu oporu będącego jednocześnie górnym ograniczeniem formacji trójkąta prostokątnego. Mimo dość optymistycznych odczytów wskaźników PMI ze strefy euro, kurs wspólnej waluty zareagował spadkami sygnalizującymi potencjalne odrzucenie tej strefy. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji na notowaniach pary EURUSD.

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD M15

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułAktualna sytuacja na DAX – webinar Comparic.pl dzisiaj o godz. 20:00!
Następny artykułNZD/JPY – nowy opór przy 70,64 powstrzyma kupujących? – Analiza dla początkujących
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here