Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.


Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

PMI dla sektora przemysłu w Niemczech

Flaga Niemiec na tle budynkuJak wynika z raportu Markit Economics, zgodnie z prognozami wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech utrzymała się w maju 2019 roku na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (44,3). Nie zmienia to jednak faktu, że w stosunku do kwietnia br. wartość wskaźnika osunęła się o 0,1 z 44,4 raportowanych przed miesiącem.

– Ogólnie rzecz biorąc, dane PMI nadal dają negatywny obraz dla niemieckiego sektora przemysłowego, przy czym indeks główny pozostaje bliski najniższemu poziomowi od 2012 roku (…) Sam PMI osunął się przez szybsze spadki w zakresie zatrudnienia i zapasów materiałów. Po niewielkich spadkach zatrudnienia w marcu i kwietniu producenci wykazali zwiększoną gotowość do redukcji zatrudnienia. Częściowo dzięki nadwyżce podaży na rynku, producenci po raz pierwszy od prawie trzech lat stanęli także w obliczu niższych cen – komentuje Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłu w strefie euro

Bardzo podobnie wypadły wyniki ze strefy euro, gdzie również zgodnie z rynkowym konsensusem wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu utrzymała się w maju 2019 r. na poziomie prezentowanym podczas publikacji wstępnych szacunków (47,7). Warto jednak zaznaczyć, że w stosunku do kwietnia br. odnotowano jej spadek o 0,2 z 44,9 raportowanego przed miesiącem.

PMI przemysłowe w strefie euro

– W maju produkcja w strefie euro pozostawała w trendzie spadkowym, co sugeruje, że w drugim kwartale sektor ten zadziała jak opór dla całej gospodarki. Czwarty kolejny miesięczny spadek produkcji i dalszy gwałtowny spadek nowych zamówień podkreślił, że sektor pozostaje w najtrudniejszym okresie od 2013 roku. Firmy zaciskają pasa, zmniejszając wydatki i redukując zatrudnienie. Zakupy, zapasy i zatrudnienie zmniejszają się, ponieważ producenci obawiają się, że będą narażeni na dalszy spadek popytu (…) Wojny handlowe, spadający popyt w sektorze motoryzacyjnym, Brexit i szersza niepewność geopolityczna – wszystkie te czynniki pozostały powszechnie przywoływane jako ryzyko dla perspektyw, a wszystkie mają potencjał, by wykolejać jakąkolwiek stabilizację sektora produkcyjnego – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Kurs euro pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w wyniku trwających od piątku wzrostów rynek dotarł w okolice linii tendencji spadkowej, gdzie dziś nad ranem znów pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli tylko trwające od kilku godzin spadki będą kontynuowane, kurs euro mógłby osunąć się w okolice ubiegłotygodniowych minimów.

Do handlu na parach walutowych z EUR i polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs euro wobec dolara amerykańskiego
EURUSD H1

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG20 najwyżej od miesiąca. Play traci ponad 2% na początku czerwca
Następny artykułTokenizacja pomoże małym przedsięborcom w pozyskaniu kapitału
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here