Naga MarketsSektor górniczy z największym wzrostem. JSW zyskuje ponad 7,5%, KGHM wzrasta o 3%Na początku tygodnia mieliśmy do czynienia z odwróceniem panującego od kilku dni na warszawskim parkiecie trendu spadkowego. Z uwagi na poprawę sentymentu inwestorów na rynkach bazowych silniejsze zwyżki odnotował WIG20 (+1,15%) względem segmentu średnich i mniejszych spółek, których indeksy zakończyły dzień odpowiednio w okolicach +0,6% i 0,5%.

Obroty na giełdzie nadal pozostają na wakacyjnych poziomach

Wśród wyróżniających się spółek wśród blue chipów najmocniej rósł sektor górniczy (JSW +7,6%, KGHM + 3%), a także Tauron (+5,1%) oraz banki Pekao SA i PKO BP. Spadki odnotowały tylko trzy spółki, czyli PGE, Orange PL i LPP. Poprawa notowań nie zwiększyła jednak obrotów na warszawskim parkiecie, które ciągle pozostają na wakacyjnych poziomach (niecałe 560 mln zł).

Wpływ na pozytywny przebieg wczorajszej sesji na światowych rynkach akcji miały informacje związane z terapiami leczniczymi COVID-19. Amerykańska federalna Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wydała w niedzielę zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach osocza od ozdrowieńców w leczeniu COVID-19. Pojawiły się także prasowe doniesienia jakoby administracja Trumpa rozważa przyspieszenie procedur administracyjnych w sprawie zastosowania szczepionki przeciw COVID-19. W rezultacie obserwowaliśmy wczoraj silne odbicie na europejskich parkietach (np. DAX i CAC40 wzrastały ponad 2%), a główne amerykańskie indeksy czyli S&P500 i NASDAQ odnotowały kolejne historyczne maksima. Poza spółkami technologicznymi, w trakcie wczorajszych notowań wyraźnie wzrastały spółki z sektora turystyki i linie lotnicze z uwagi na spadek liczby nowych zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach. Na czele sektorów rosnących w dniu wczorajszym stały także spółki energetyczno-paliwowe, które podążały za cenami ropy naftowej.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne zachowanie rynków azjatyckich oraz kontraktów terminowych na główne indeksy akcji wskazuje na kontynuację pozytywnych nastrojów i wysokiego apetytu inwestorów na ryzykowne aktywa. Wsparciem na początku sesji mogą być nieco lepsze finalne odczyty PKB za II kwartał w Niemczech (-11,3% r/r wobec -11,7% oczekiwań). W dalszej  części dni istotnymi danymi będą te dotyczące rynku nieruchomości w USA oraz indeks IFO z Niemiec. Natomiast w skali całego tygodnia rynki będą oczekiwać przemówienia prezesa Fed (w c zwartek) na sympozjum banków centralnych w Jackson Hole, które odbędzie się w drugiej części tygodnia.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here