Naga MarketsSektor finansowy powodem pozytywnego zamknięcia rynku. Alior Bank i Pekao zyskują najwięcejWtorek był kolejnym dniem wzrostów na krajowym rynku akcji. Strona popytowa rynku nie była już jednak tak silna jak to miało miejsce w poniedziałek i cały, szeroki rynek zakończył handel z pozytywnym wynikiem na poziomie 0,2%. W kontekście wczorajszego handlu warto zwrócić uwagę na zachowanie krajowych banków, których indeks branżowy (WIG-banki) wzrósł o prawie 4%.

Wig-Banki zyskują najmocniej. Mieszana sesja w USA

To właśnie spółki sektora finansowego odpowiadały za pozytywne zamknięcie głównego indeksu (WIG20) w ramach którego mocne wzrosty odnotowały min. walory Alior Banku (+8,12%), Pekao (+6,19%) oraz Santander Bank Polska (4,38%). Trudno jednak stwierdzić, czy wczorajsze odbicie ww. spółek będzie miało trwały charakter. Otoczenie rynkowe (niskie stopy procentowe i niepewność odnośnie przyszłej kondycji finansowej
kredytobiorców w obliczu pandemii) nadal nie sprzyja, a odnośnie przyczyn wtorkowego zachowania banków można wymienić min. analogiczne, silne wzrosty wycen tych podmiotów w całej Europie. – indeks Euro Stoxx Banks wzrósł o prawie 5%.

Z kolei wczorajszy handel w Stanach Zjednoczonych możemy podzielić na dwa etapy. Początek sesji w USA przebiegał w bardzo dobrych nastrojach, a inwestorzy w dalszym ciągu dyskontowali pozytywne informacje odnośnie stanu zdrowia Prezydenta Trumpa. W drugiej połowie dnia główne parkiety osunęły się jednak szybko pod naporem strony podażowej, kończąc dzień z ponad 1% stratą. Przyczyną takiego zachowania inwestorów była zapowiedź Prezydenta USA, iż odwołuje on prowadzone od pewnego czasu negocjacje z przedstawicielami Partii Demokratów w sprawie przepisów dotyczących nowego pakietu pomocowego dla amerykańskich obywateli aż do czasu zakończenia wyborów. Również we wcześniejszym wystąpieniu przed National Association of Business Economists, szef Fed (Jerome Powell) oświadczył, że USA stoją w obliczu „tragicznych” zagrożeń związanych z brakiem konsensusu w Izbie Reprezentantów, w zakresie nowego pakietu pomocowego dla gospodarki. Wydaje się, że obecnie rynki będą mocno zależne od tego, co kandydaci na Prezydenta będą przekazywać do opinii publicznej w zakresie ww. kwestii.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Po wczorajszym tąpnięciu indeksów w USA w końcowej fazie handlu, w minorowych nastrojach rozpoczął sesję Japoński Nikkei225, jednak pod koniec dnia inwestorom udało się sprowadzić indeks w okolicę 0%. O ile kontrakty terminowego na S&P500 są kwotowane na dodatnich poziomach, o tyle instrumenty na DAX30 znajdują się ponad 0,3% „pod kreską”, w związku z czym spodziewamy się neutralnego otwarcia handlu w Warszawie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here