Naga MarketsSektor bankowy ponownie wzrósł podczas wtorkowej sesji w Europie, ponieważ wzrost rentowności obligacji kusi inwestorów do powrotu do sektora. Również europejski sektor technologiczny skoczył o 2,2%, przerywając siedmiosesyjną serię strat, w trakcie której spadł o 11,7%. Wrażliwe na podwyżki stóp akcje banków cieszą się wzrostem, ponieważ inwestorzy zaczynają poważnie wyceniać podwyżki stóp.

  • Sektor bankowy radzi sobie najlepiej od ostatniego kwartału
  • Obicie w Europie widać było również w sektorze technologicznym
  • Inwestorzy czekają teraz na piątkowe dane o zatrudnieniu w USA
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Inwestorzy wracają do sektora bankowego w Europie

W miarę jak koronawirus pomaga wielkim stawać się większymi w różnych branżach i regionach, tak wzrost rentowności obligacji ponownie kusi inwestorów do powrotu do sektora bankowego w Europie. Sektor ten radzi sobie obecnie najlepiej od ostatniego kwartału. Wrażliwe na podwyżki stóp akcje banków cieszą się wzrostem, ponieważ inwestorzy zaczynają poważnie wyceniać podwyżki stóp.Analitycy zauważają jednak, że pojawiają się poważne pytania, czy gospodarka rzeczywiście odbija się od dna, a presja kosztowa zbiera swoje żniwo w przedsiębiorstwach i wśród konsumentów, czy jest to moment przejściowy przed powrotem do spadków. Wzrost przedsiębiorstw w strefie euro spowolnił we wrześniu, ponieważ problemy z podażą ograniczyły działalność, podczas gdy podwyższona presja inflacyjna osłabiła popyt – wynika z ostatniego badania IHS Markit.

wykres Kurs STOXX Europe 600 D1 06.10.2021
Kurs STOXX Europe 600 D1 06.10.2021

Z kolei wskaźniki PMI są zgodne z tym, że ożywienie gospodarcze w strefie euro traci nieco na dynamice. Sondaże pokazują również, że presja cenowa rozprzestrzenia się na sektor usług, nawet w części krajów. Aby dalej wykazać co dalej, inwestorzy czekają na piątkowe dane o zatrudnieniu w USA, aby uzyskać sygnały dotyczące harmonogramu ograniczania zakupów aktywów przez Rezerwę Federalną. Dane z wtorku pokazały, że aktywność w amerykańskim sektorze usług wzrosła we wrześniu, teraz czas na FED.

Warto dodać, że również Europejski sektor technologiczny radzi sobie bardzo dobrze. Obszar ten skoczył o 2,2%, przerywając siedmiosesyjną serię strat, w trakcie której spadł o 11,7%. W indeksie Stoxx 600 największych zyskiem z kolei mogła pochwalić się spółka Greggs, która wzrosła o 10%, ponieważ brytyjska sieć piekarni podała, że jej całoroczne wyniki będą lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Z kolei najsłabszą spółką dnia okazała się GN Store Nord, który spadł o 6% po ostrzeżeniu o wolniejszym niż oczekiwano wzroście przychodów w dziale aparatów słuchowych.

Polski WIG Banki również na fali wzrostowej

Do umocnienia europejskiego sektora banków swoją cegiłekę dokładają również instytucje notowane na GPW.

Od końcówki ubiegłego roku indeks WIG Banki zanotował bardzo mocne odbicie, które w ostatnim czasie napędzane jest przez oczekiwania podwyżek stóp procentowych. Te jednak nie nadchodzą, choć inflacja wybija kolejne rekordy niewidziane od dekad. Polskie władze monetarne wskazują jednak, że tak wysokie odczyty to efekt czynników niezależnych od RPP.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here