Naga Markets360x433W listopadzie 2015 roku na polski rynek trafiło oficjalne wydanie książki Larry’ego Williamsa. Twórca popularnego oscylatora %R to również wzięty autor pozycji traktujących o inwestowaniu. „Sekrety tradingu krótkoterminowego” wydane przez księgarnię Maklerska.pl zostały objęte oficjalnym patronatem medialnym przez portal Comparic.pl. Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z recenzją książki.


O autorze

Larry Williams uznawany jest za ikonę światowego tradingu. Na swoim koncie ma nie tylko wiele dekad aktywnej gry giełdowej, ale również pierwsze miejsce w World Cup Championship of Futures Trading z 1987 roku – impreza uznawana jest za nieoficjalne traderskie mistrzostwa świata. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że udało mu się osiągnąć rekordowy i niepobity do tej pory poziom stopy zwrotu, przekraczający 11 tysięcy procent.

Te artykuły również Cię zainteresują
Autor „Sekretów tradingu krótkoterminowego” opracował dodatkowo metody pomiaru akumulacji i dystrybucji, jak i rozwijał koncepcję wybicia z progu zmienności. Nie wspominając oczywiście o oscylatorach takich jak %R Williamsa i ultimate, z których powszechnie korzystają inwestorzy indywidualni na całym świecie.

Więcej informacji na temat Larry’ego Williamsa znajdziesz w artykule Sławni traderzy: Larry Williams

350 stron rynkowej wiedzy

Larry Williams, autor "Sekretów tradingu krótkoterminowego"
Larry Williams, autor “Sekretów tradingu krótkoterminowego”

Przed przystąpieniem do lektury Sekretów, bardzo zaskoczyła mnie ilość zagadnień poruszanych przez autora. Całość została podzielona na 16 rozdziałów (każdy dodatkowo na kilka, kilkanaście podrozdziałów) obejmujących szereg niezwykle istotnych zagadnień. Autor w bardzo obszernym wprowadzeniu opisuje swoje początki na giełdzie, to jak patrzy na strukturę rynku oraz najważniejsze zasady inwestowania, o których powinien pamiętać każdy trader. Dzięki temu pozycja powinna znaleźć się nie tylko na półce bardziej zaawansowanych uczestników rynku, ale również początkujących.

W kolejnych sekcjach zagłębiamy się w zagadnienia wybić z progu zmienności oraz reguł warunkujących skuteczny trading krótkoterminowy. L. Williams szczegółowo omawia metody zawierania oraz wychodzenia z transakcji, odnosi się do psychologii inwestowania oraz metodyki zarządzania kapitałem, jak i fundamentów rynkowych.

Nie ukrywam, że przemyślenia autora często wydają się kontrowersyjne. W pamięci utkwił mi szczególnie jeden z cytatów:

„Zakładam, że obecna transakcja, którą posiadam, zakończy się stratą.. dużą stratą”

Larry Williams podaje, że nie powinniśmy skupiać się na zyskach – z nimi bowiem każdy potrafi sobie poradzić – ale właśnie na transakcjach nieudanych. Umiejętność pogodzenia się z porażką oraz przejścia do kolejnych trade’ów jest jego zdaniem najtrudniejszą z rynkowych umiejętności. Właśnie dlatego od kilkudziesięciu lat każdego dnia powyższe zdanie powtarza jak mantrę i taką samą strategie zaleca swoim czytelnikom.

Praktyk z naukowym zacięciem

Na prywatnym koncie mam wiele książek poświęconych tradingowi. Część z nich była lepsza lub gorsza, w wielu powtarzał się jednak bardzo podobny schemat. O inwestowaniu często opowiadają ludzie, którzy są głównie teoretykami, a z prawdziwym handlem nie mieli wiele wspólnego.

U Williamsa jest natomiast inaczej. Na inwestycjach giełdowych zjadł przysłowiowe zęby, sukces w World Cup Championship of Futures Trading potwierdza jego umiejętności – i zasadność stosowanej taktyki – a 350-stronicowa lektura nie jest jedynie zbiorem frazesów, a publikacją opartą o ogromną ilość przykładów na wykresach i zestawienia tabelaryczne.

Autor Sekretów prezentuje rozbudowane statystyki dotyczące cyklów giełdowych w krótkim ujęciu (spadków/wzrostów), bada zachowanie indeksów giełdowych na przestrzeni wielu lat, wszystko to uzupełniając istotnymi wskazówkami dla inwestorów (mówiących jak powinniśmy analizować wykresy).

Alternatywne podejście do formacji świecowych

Williams w swojej książce nie odrzuca tradycyjnych formacji świecowych – oraz formacji klasycznej analizy technicznej – proponuje jednak kilka własnych rozwiązań, z którymi szczerze mówiąc wcześniej się nie spotkałem. Chodzi tutaj głównie o tak wdzięcznie nazwane formacje jak smash lub ups! Zasadność ich zastosowania została oparta oczywiście o statystyki rynkowe oraz bardzo szczegółowy opis.

„Chciwość i nadzieja to czynniki, które trzymają większość traderów w stratnych pozycjach zbyt długo”

Obie formacje odnoszą się bezpośrednio do tego co na rynkach najważniejsze, a mianowicie do emocji, które kierują inwestorami.

Z badań prowadzonych na przestrzeni 17 lat wynika, że formacja smash w przypadku rynku giełdowego gwarantowała 76% skuteczności, natomiast formacja ups! 82% skuteczności – jak najbardziej warto się nimi zainteresować!

Pozycja tylko dla inwestujących w akcje i obligacje?

Pomimo obszerności zagadnień poruszanych przez Williamsa i bardzo mocnego zgłębienia praktycznie wszystkich tematów istotnych w tradingu, czytelnik może odnieść wrażenie, że lektura ni jak ma się do handlu poza rynkiem obligacji i akcji.

Początkowo miałem podobne przemyślenia, co pozostawiło mieszane uczucia po lekturze. Ponowne sięgnięcie do „Sekretów tradingu krótkoterminowego” doprowadziło jednak do nowych refleksji. Należy pamiętać, że tematyka zarządzania kapitałem, emocji w handlu, zasad zawierania i wychodzenia z transakcji oraz najważniejszych elementów analizy technicznej oraz fundamentalnej będzie dokładnie taka sama na wszystkich rynkach.

Pomimo tego, że większą uwagę skupiam na rynku walut niż na rynku giełdowym, to lektura pozwoliła mi na kilka trafnych spostrzeżeń, które usprawniły mój handel – a na pewno uczyniły go jeszcze bardziej przyjemnym.

Nie licz na Złoty Graal

Jeżeli spodziewasz się, że książka Larry’ego Williamsa zaprezentuje Ci w stu procentach sprawdzony i jedyny słuszny system tradingu to silnie się zawiedziesz. Sekrety to mieszanka bardzo wielu koncepcji, zagadnień i naukowego wręcz podejścia do tradingu – z całą pewnością nie są jednak Złotym Graalem rynku, którego poszukuje tak wielu inwestorów.

Ci, którzy chcą jednak dowiedzieć się jak na rynki patrzy osoba związana z nimi od dziesięcioleci – i cały czas generująca regularne zyski – oraz poszerzyć swój traderski światopogląd, powinni sięgnąć po polskie wydanie „Sekretów tradingu krótkoterminowego”.

Na sam koniec jeszcze jeden cytat, który silnie utkwił mi w pamięci. „Słabe charaktery nie osiągną sukcesu na giełdzie, lepiej żeby odziedziczyły majątek w spadku”

Książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, liczę jednak, że wyrobisz sobie własną opinię i również po nią sięgniesz. Wszyscy zainteresowani pozycją mogą znaleźć więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej polskiego wydania https://sekretytradingu.pl/ lub bezpośrednio w księgarni Maklerska.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here