Naga Markets

Segment czy mieszkanie w Warszawie A może od razu dom na przedmieściach

Wiele osób planując zakup nieruchomości staje przed dylematem: segment czy mieszkanie? Segmenty są droższe, a podaż dużo mniejsza w porównaniu z mieszkaniami. W warszawie, jeśli chodzi o segmenty Wilanów, Białołęka oraz Wawer to niekwestionowani liderzy wśród dzielnic. Jeszcze do niedawna ceny działek były tam stosunkowo niskie, choć aktualnie już tak nie jest. A zatem: segment czy mieszkanie?

Segmenty w Warszawie czy mieszkania w bloku?

Segmenty są bardzo chętnie wybierane przez osoby, które mają dzieci, dysponują samochodem oraz akceptują mieszkanie w dzielnicach peryferyjnych. Oczywiście w centrum dużych miast także bywają dostępne budynki w zabudowie szeregowej, ale ich ceny segmentów w Warszawie mogą zwalić z nóg i stać na nie osoby naprawdę dobrze sytuowane materialnie. Warto wiedzieć jakie są największe różnice między mieszkaniami w blokach, a segmentami w zakresie użytkowania: czy zalety są naprawdę warte większego wydatku? Czy lepiej wybierać segmenty czy mieszkania na Wilanowie na niedużym osiedlu (takie jak na osiedlu Wilanów Infinity) albo w zielonym Wawrze? A może jednak od razu dom pod Warszawą?

Zalety segmentów: większa powierzchnia, dwie kondygnacje, własny garaż

Mieszkania w blokach mogą mieć bardzo różne wymiary i właściwie przy odrobinie cierpliwości znajdziemy zawsze dokładnie taką powierzchnię i liczbę pokoi, jakiej szukamy. Jednak bez względu na metraż, mieszkania w blokach zwykle są usytuowane na jednym piętrze. Podejmując decyzję dotyczącą tego, czy lepszym rozwiązaniem będzie segment czy mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, że segmenty bardziej przypominają domy wolnostojące. Mają one większą powierzchnię użytkową, ponieważ poza parterem i piętrem mają też często użytkowe poddasze oraz piwnicę. Mamy też garaż, podjazd i zwykle kawałek ziemi pod ogródek – choć ostatnio mają one dużą tendencję do miniaturyzacji.

Segment z własnym ogródek i osobne wejście

Osoby, które mieszkają w mieszkaniach marzą często o tym by posiadać własny ogródek – i segment obiecuje spełnienie tych marzeń. Warto jednak uważnie przemyśleć czy to się opłaca. Jeśli wybierzemy zieloną dzielnicę o luźnej zabudowie to ma to sens – np. segmenty w Wilanowie czy w Wawrze mogą oznaczać czystsze niż w centrum powietrze, ciszę i spokój. Ale ogródek w segmencie zlokalizowanym na ruchliwej i zatłoczonej Woli czy Mokotowie niekoniecznie pozwoli nam zapomnieć o uciążliwościach wielkiego miasta.

W segmentach ogródki są oddzielone od siebie ogrodzeniem, które można w dowolny sposób zaaranżować, tak aby zyskać maksymalną prywatność i wygodę. Wolną przestrzeń można przeznaczyć np. na urządzenie placu zabaw dla dzieci, umeblowanie części rekreacyjnej, czy na uprawę roślinności. Ponadto mieszkańcy szeregowców mają także możliwość skorzystania z własnego garażu. W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób jeździ samochodem, dlatego każde miejsce parkingowe jest niemal na wagę złota. Warto o tym pamiętać. Domy szeregowe zwykle dysponują garażami lub miejscem parkingowym na podjeździe.

Większa prywatność i relacje z sąsiadami

Domy segmentowe zazwyczaj tworzą niewielkie osiedla, na których wszyscy mieszkańcy się znają. Jest to gwarancją większego bezpieczeństwa, a także komfortu. Można z łatwością zawierać nowe znajomości i budować lepsze stosunki między sąsiadami. Mieszkanie w blokach daje mniej takich możliwości. Bardzo często nie znajmy nawet imion wszystkich mieszkańców sąsiednich lokali – mieszkania częściej niż segmenty zmieniają właścicieli lub wprowadzają się nowi lokatorzy. Zwykle sąsiedzi są bardziej nieufni, z większą trudnością zawierają nowe znajomości. Mniejszy jest też komfort użytkowania. Ściany są cienkie, słychać wiele odgłosów z mieszkań sąsiadów.

W jakiej dzielnicy? Segmenty czy mieszkania na Wilanowie, w Centrum, a może na Woli?

Kolejną kwestią przy zakupie segmentu w Warszawie jest lokalizacja. Osiedla domków szeregowych często są budowane zwykle poza ścisłym centrum – dużą rolę odgrywa cena działek – po porstu bloki bardziej opłaca się budować. Segmenty na Wilanowie czy na Białołęce łatwiej zbudować i sprzedać bo działki są tańsze, jest też jeszcze więcej miejsc pod budowę. Na segmenty częściej też decydują się osoby, które założyły rodzinę i mają stabilną sytuację zawodową.

Bossa

Rozpatrując dylemat: dom czy segment, warto jednak zaznaczyć, że segment jest tańszą wersją domu. – i ma to swoje konsekwencje. Dzięki działaniom developera mamy od razu dostęp do wody, prądu czy kanalizacji. Jednak musimy ponosić koszty użytkowania czy wymiany instalacji, odśnieżać podjazd czy naprawić dach jeśli ulegnie uszkodzeniu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPKO BP miał wczoraj negatywny wpływ na indeks blue chipów
Następny artykułAllegro było wczoraj jedną z najsilniejszych spółek w indeksie WIG20
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here