Naga MarketsTelewizja Comparic24.tv i estońskie przedsiębiorstwo Value w ramach współpracy przygotowują serię programów edukacyjnych na temat Security Token Offering (STO). W jej ramach Sławomir Żarczyński i Szymon Słodczyk reprezentujący spółkę starają się rozszyfrować co stoi za tym enigmatycznym dla polskiego inwestora skrótem oraz przybliżyć odbiorcom ideę wykorzystania technologii blockchain. W najnowszym odcinku Adam Rak rozmawiał z przedstawicielem Value o rozwoju rynku kapitałowego z wykorzystaniem rozproszonego rejestru.


Blockchain kluczowym punktu rozwoju polskiego i zagranicznego rynku kapitałowego

Zastosowanie technologii blockchain w zakresie rodzimego rynku kapitałowego jest już kwestią teraźniejszości. GPW już w grudniu 2018 roku informowała, że stworzy platformę stokenizowanych aktywów, a w sierpniu 2019 roku KNF zawiadamiała o rozpoczęciu współpracy z KDPW w sprawie wspierania rozwoju innowacji finansowych z wykorzystaniem technologii blockchain.

Zdaniem Żarczyńskiego reprezentującego spółkę Value, STO zagwarantować mają przeskok technologiczny porównywalny do tego, który miał miejsce gdy rynki kapitałowe przechodziły z akcji papierowych w świat cyfrowego rozwoju handlu instytucjonalnego oraz detalicznego na rynkach regulowanych. „Security Token Offering może stać się nowym ekwiwalentem papierów wartościowych. Myślę, że w kierunku tak dużej rewolucji będzie to zmierzało” – komentował.

Czy wiesz że…
Security Token Offering (STO)
 –  polega na emisji tokenów, które posiadają cechy papierów wartościowych, podlegają pod ustawę o obrocie papierów wartościowych oraz spełniają wszystkie wymogi prawne, w tym obowiązek przygotowania prospektu emisyjnego. Dzięki temu nabywcy tokenów posiadają udziały w realnym przedsiębiorstwie.

Względem akcji tradycyjnych STO ma posiadać szereg zalet, między innymi w zakresie implementacji na poziomie samego tokenu wymogów regulacyjnych związanych z bankowym compliance oraz know-your-customer (KYC). W efekcie pozwoli to ograniczyć bazy danych z informacjami o udziałowcach do minimum, a ich rolę przejmie sam emitowany token. Nie można zapominać również o zaletach stricte finansowych w zakresie poszukiwania jak najniższego kosztu pieniądza:

„Jesteśmy w stanie udostępnić rozwiązania STO globalnie. W efekcie token może być przedmiotem handlu nie tylko na podwórku lokalnym, ale w skali światowej. Dzięki temu dla pozyskujących kapitał istnieje szansa otwarcia się na o wiele większą grupę odbiorców oraz jednocześnie gwarantuje to większą płynność instrumentu znajdującego się w obrocie” – wyjaśnia Żarczyński.

Do tej pory w ramach cyklu edukacyjnego ukazały się:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here