Naga MarketsW środę 22 sierpnia, na jeden dzień przed ostatecznym terminem przewidzianym na rozpatrzenie, amerykański regulator odrzucił wszystkie 9 wniosków o uruchomienie ETF-ów na Bitcoina, przedłożonych przez trzy różne podmioty: ProShares, Direxion oraz GraniteShares. W uzasadnieniach do wszystkich propozycji przytoczono tę samą argumentację o braku przekonania, iż wnioskodawcy będą w stanie zapobiec przypadkom manipulacji i oszustw „na podstawie Ustawy o Giełdach oraz reguł praktyk ustanowionymi przez Komisję”.


Jednak zgodnie z doniesieniami agencji Reuters z 23 sierpnia, amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postanowiła dokonać rewizji 3 spośród 9 wydanych dzień wcześniej odmownych decyzji. Natomiast nie wiadomo na dzień dzisiejszy jaki jest przewidziany termin, ani jaki będzie zakres wspomnianej rewizji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Bracia Winklevoss niewzruszeni decyzją SEC. “Bitcoinowy ETF to kwestia czasu”

Hester M. Pierce, członkini SEC, źródło: www.youtube.com

Tak jak pisaliśmy w naszym wczorajszym artykule, w Komisji nie panuje jednomyślność w zakresie podejścia do ETF-ów na Bitcoina, czemu dała wyraz na forum publicznym członkini SEC Hester M. Pierce w ramach listu otwartego. List dotyczył wcześniejszej odmownej decyzji odnoszącej się do wniosku złożonego przez braci Winklevoss, jednak przedstawia on generalnie stanowisko Hester w tej kwestii, niezależnie od tego, kto był wnioskodawcą. Jej zdaniem pozostali członkowie SEC postąpili niewłaściwie wydając decyzje odmowne w zakresie uruchomienia proponowanych ETF-ów. Ponadto Pierce stwierdziła, iż regulator niesłusznie pozwolił na to, by obecny kształt rynku kasowego (spot market) Bitcoina miał nadmiernie duży wpływ podjętą decyzję.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

To właśnie z wczorajszego tweeta autorstwa Hester Pierce dowiadujemy się jak to jest możliwe, iż na dzień po wydaniu decyzji odmownych, przystępuje się do ich rewizji. Okazuje się, iż SEC ma w zwyczaju delegować proces podejmowania pewnych decyzji wybranym pracownikom Komisji, którzy działają wówczas w jej imieniu. Zdarza się jednak, że Komisja może zdecydować o tym, iż zrewiduje oddelegowane wcześniej decyzje, i taka sytuacja ma miejsce obecnie.

Pomimo dużych pozytywnych oczekiwań inwestorów oraz entuzjastów krypto związanych z wprowadzeniem ETF-ów na Bitcoina, są też osoby bardzo krytycznie nastawieni do tej idei, w tym uznawany za jeden z największych autorytetów w zakresie Bitcoina oraz kryptowalut, Andreas Antonopoulos. W specjalnie przygotowanym materiale wideo opisał on na czym polegają ETF-y oraz jakie widzi zagrożenia związane z ich ewentualnym wprowadzeniem.

Zobacz również: Niemcy chcą wycofać się z systemu finansowego opartego o USD. Szansa dla Bitcoina?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here