Naga MarketsKomisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła, że przyznała blisko 4 mln USD zagranicznym sygnalistom, których wskazówka doprowadziła do wszczęcia dochodzenia i których szeroko zakrojona pomoc pomogła w podjęciu skutecznych działań egzekucyjnych przeciwko firmom inwestycyjnym dopuszczającym się nadużyć.


“Osoby zgłaszające przypadki naruszenia, niezależnie od tego, czy znajdują się w USA czy za granicą, świadczą cenne usługi dla inwestorów i pomagają nam powstrzymać nadużycia”, powiedziała Jane Norberg, szefowa Biura Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC’s Office of the Whistleblower). “Nagroda ta jest wyrazem uznania dla dalszej, ważnej pomocy udzielanej przez sygnalistę w trakcie dochodzenia”.

Od czasu przyznania pierwszej nagrody w 2012 r. SEC wypłaciła 326 milionów dolarów 59 osobom.  W tym czasie ponad 1,7 mld USD sankcji pieniężnych zostało nałożonych na osoby dopuszczające się wykroczeń na podstawie informacji przekazanych przez osoby zgłaszające przypadki naruszenia.

Czy wiesz że…
Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń sygnalistów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.

Whistleblowers (sygnaliści, informatorzy) mogą kwalifikować się do przyznania nagrody, jeżeli dobrowolnie przekażą SEC oryginalne, aktualne i wiarygodne informacje, które prowadzą do skutecznego egzekwowania prawa.  Nagrody dla osób zgłaszających przypadki naruszenia mogą wynosić od 10 do 30 procent zebranych pieniędzy, gdy sankcje pieniężne przekraczają 1 milion USD.  Wszystkie płatności są dokonywane z funduszu ochrony inwestorów ustanowionego przez Kongres, który jest finansowany w całości z sankcji pieniężnych płaconych SEC przez osoby naruszające prawo papierów wartościowych. Żadne pieniądze nie zostały odebrane ani zatrzymane od poszkodowanych inwestorów w celu wypłacenia nagród dla osób zgłaszających przypadki naruszenia.

Zgodnie z prawem SEC chroni poufność osób zgłaszających przypadki naruszenia i nie ujawnia informacji, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio ujawnić tożsamość osoby zgłaszającej przypadki naruszenia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here