Naga MarketsAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła postępowanie sądowe przeciwko osobie odpowiedzialnej w Kalifornii za rzekomą organizację piramidy kryptowalutowej. Dowiadujemy się o tym z komunikatu prasowego opublikowanego dn. 23 maja.

SEC zarzuca Danielowi Pacheco przeprowadzenie nieuczciwej i niezarejestrowanej oferty papierów wartościowych. Oskarżony dokonał tego za pomocą dwóch spółek z siedzibą w Kalifornii, IPro Solutions LLC i IPro Network LLC. Działał od stycznia 2017 r. do marca 2018 r.

Nowy typ piramidy

Firmy rzekomo zebrały ponad 26 milionów dolarów od inwestorów, którzy otrzymali „punkty”, które można było przekształcić w walutę cyfrową o nazwie PRO Currency. Oczywiście projekt nie miał wiele wspólnego z przejrzystością, jaką daje blockchain.

Inwestorom, którzy wnieśli fundusze, powiedziano, że mogą zarobić dodatkowe prowizje gotówkowe i dodatkowe punkty, rekrutując nowych inwestorów do sieci. Michele Wein Layne, dyrektor Biura Regionalnego SEC w Los Angeles, powiedział:

„Twierdzimy, że Pacheco przykrył stary typ oszustwa pod pozorem najnowocześniejszej technologii. Zachęcał inwestorów, oferując im możliwość spekulacji w kryptowalutach, kiedy w rzeczywistości po prostu przygotował schemat piramidy.”

SEC twierdzi również, że Pacheco sprzeniewierzył fundusze inwestorów, gdy kupił za 2,5 miliona dolarów nowy domu i ekskluzywny samochód marki Rolls Royce.

Faraonowie XXI w.

Też w maju SEC zajął się sprawą programu Argyle Coin, za którym stoi Jose Angel Aman, który został oskarżony o organizacje piramidy. Zebrał aż 30 mln dolarów.

W kwietniu media poinformowały też o tym, że SEC zamierza zatrudnić nowego członka personelu, który ma specjalizować się w kwestiach związanych z kryptowalutami. Ma pełnić różne funkcje doradcze w tej sprawie. Ma też „angażować się w inne sprawy urzędu; służyć jako punkt kontaktowy Oddziału dla krajowych i międzynarodowych organów regulacyjnych, uczestników rynku i opinii publicznej; zapewniać komentarze ekspertów na temat polityki i procesów roboczych ” – można wyczytać w komunikacie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Choć warto chwalić SEC za walkę z piramidami, polityka organu względem kryptowalut  jest często powodem ataków. John Berlau, członek libertariańskiego think tanku Competitive Enterprise Institute, skrytykował amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w zakresie regulacji kryptowalut. Berlau przedstawił swoje komentarze w raporcie opublikowanym 11 kwietnia.

W dokumencie zatytułowanym „Kryptowaluta i nieograniczone wykorzystanie mocy SEC: dlaczego spekulacyjne towary konsumpcyjne nie są papierami wartościowymi” Berlau twierdzi, że technologia blockchain i kryptowaluty to innowacje, które transformują gospodarkę, ale których potencjał został zahamowany przez „uciążliwe regulacje”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here