Naga Markets
Gary-Gensler
Przewodniczący SEC Gary Gensler.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę w sądzie okręgowym dla wschodniego dystryktu Michigan przeciwko 5 osobom fizycznym i kilku firmom powiązanym z platformą inwestycyjną CoinDeal (projekt ten nosi taką samą nazwę, jak znana giełda kryptowalut CoinDeal prowadzona przez Adama Bicza i Kajetana Maćkowskiego, nie jest to jednak ten sam podmiot). Organ ten zarzucił pozwanym, że ci sprzeniewierzyli miliony dol. należące do użytkowników tej giełdy na własny użytek. Ponadto komisja twierdzi również, iż dopuszczono się sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych. 

  • SEC oskarżyło 5 osób fizycznych z CoinDeal oraz kilka podmiotów o oszustwo na kwotę 45 mln dol.
  • Według skargi złożonej w sądzie okręgowym dla wschodniego dystryktu Michigan dopuszczono się sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych oraz sprzeniewierzenia funduszy należących do klientów 

Wykorzystywanie środków klientów do własnych celów

Amerykańscy regulatorzy nie zwalniają tempa, jeśli chodzi o doszukiwanie się przestępstw finansowych popełnianych na rynku związanym z kryptowalutami. W nowym r. SEC oskarżyło 5 osób fizycznych i kilka firm powiązanych z platformą inwestycyjną przeznaczoną do handlu wirtualnymi walutami – CoinDeal.Ze skargi, która trafiła do sądu okręgowego dla wschodniego dystryktu Michigan, wynika, że pozwani fałszywie twierdzili, iż “posiadają dostęp do cennej technologii blockchain”, a jej sprzedaż wygeneruje ogromny zwrot z inwestycji dla inwestorów. 

Według SEC oskarżeni oszukali klientów, a pozyskane od nich środki wykorzystali na własny użytek, jakim były, chociażby zakupy luksusowych nieruchomości, samochodów, czy łodzi. Według amerykańskiej komisji wszystko to było “skomplikowanym planem”, w którym to osoby stojące za CoinDeal miały się wzbogacić, wyrządzając szkodę dziesiątkom tysięcy inwestorów detalicznych. 

Organ ten twierdzi, że od stycznia 2019 r. do 2022 r. składano fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia mówiące o tym, iż inwestorzy mogą generować wysokie zyski poprzez inwestycję we wspomnianą platformę. W swoim zgłoszeniu SEC zauważa, że nigdy nie doszło jednak do sprzedaży ani dystrybucji tokenów. 

Oskarżenia o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych

Agencja rządowa Stanów Zjednoczonych wniosła zarzuty przeciwko AEO Publishing Inc, Banner Co-Op Inc i BannersGo LLC. Oprócz tego oskarżyła następujące osoby: Neila Chandrana, Garry’ego Davidsona, Michaela Glaspie, Amy Mosel i Lindę Knott za rolę, jaką odegrali w CoinDeal – programie, który według SEC zebrał 45 mln dol. ze sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych. 

Twórca scamu CoinDeal – Neil Chandran przebywa obecnie w areszcie w oczekiwaniu na proces w oddzielnej sprawie oszustwa inwestycyjnego. W czerwcu 2022 r. został on oskarżony przez Departament Sprawiedliwości USA o trzy oszustwa bankowe oraz swój udział w innym programie inwestycyjnym, w którym fałszywie twierdził, że opracowuje platformę metaverse oraz rodzimą kryptowalutę.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj