Naga MarketsSECAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ponownie opóźniła podjęcie decyzji w sprawie trzech propozycji powstania bitcoinowych funduszy typu ETF.

Fundusze ETF, których projekty zaproponowane zostały na początku tego roku przez takie podmioty jak: Bitwise Asset Management, VanEck / SolidX i Wilshire Phoenix, miałyby funkcjonować na giełdach NYSE Arca i Cboe BZX. Byłyby to pierwsze tego typu instrumenty inwestycyjne oparte na BTC.

Dokumenty zostały opublikowane w Rejestrze Federalnym w lutym i czerwcu. Zgodnie z prawem SEC ma 240 dni na podjęcie ostatecznej decyzji. Ostateczne decyzje dotyczące propozycji Bitwise i VanEck / SolidX spodziewane są odpowiednio do 13 października i 18 października. Kolejna decyzja w sprawie propozycji Wilshire Phoenix ma zostać podjęta do 29 września.

Obawy władz

Podczas gdy wiele firm zaproponowało już bitcoinowe ETF-y w ostatnich latach, agencja regulacyjna musi jeszcze je zatwierdzić. Przy tym procesie powołuje się jednak na swoje obawy związane z manipulacją rynkową czy nadzorem rynku (a konkretnie jego brakiem).

Bitwise starało się złagodzić te obawy, publikując wiele raportów wskazujących na to, że rzeczywisty rynek bitcoinów jest dużo mniejszy, lepiej uregulowany i znacznie lepiej zbadany niż wcześniej oczekiwano. Ponadto wskazywało, że istnieje już np. rynek kontraktów futures CME. Firma utrzymuje, że rynek bitcoinów wydaje się jednak „wyjątkowo wydajny” po jego dokładnej analizie i zweryfikowaniu wolumenów na platformach kryptowalut.

Propozycja ETF firmy Bitwise, jedna z kilku obecnie rozpatrywanych przez SEC, otrzymała wsparcie od wielu osób z branży, w tym od Spencera Bogarta z Blockchain Capital, Matthew Walsha (Castle Island Ventures), Sam McIngvale z Coinbase Custody, Kristiny Smith z Blockchain Association i ponad 30 innych ważnych person rynku.

SEC a BTC

Komisja jest jednak podzielona w kwestii BTC. Komisarz Hester Peirce wyraziła ostatnio zainteresowanie stworzeniem specjalnego systemu do emitowania blockchainowych tokenów.

Zauważyła też, że potrzebna jest znacznie większa elastyczność dot. działań władz względem nowego rynku:

„[…] jurysdykcja powinna określić, które przepisy najlepiej sprawdzają się dla jej inwestorów i rynków.”tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here