Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przesunęła decyzję w sprawie ETF na Bitcoina. Pojawi się ona dopiero 30 września, tak wynika z opublikowanego 7 sierpnia oświadczenia. ETF-y to instrumenty śledzące koszyk aktywów za pomocą akcji funduszu. Są one uważane za kolejny krok ku masowej adopcji kryptowalut jako regulowana i pasywna forma inwestowania.
Nadal brak ETF-a
Rozważany fundusz został stworzony przez firmę inwestycyjną VanEck i finansową SolidX. Oczekuje się, że będzie notowany na giełdzie papierów wartościowych BZX w Chicago Board of Exchange (CBOE). SEC ma obecnie blisko dwa miesiące na rozważenie proponowanej zmiany zasad przez CBOE Global Markets Inc., która pozwoliłaby funduszowi na funkcjonowanie.
Dzisiejsze oświadczenie informuje, że SEC otrzymał ponad 1300 komentarzy na temat proponowanej zmiany zasad koniecznych do zatwierdzenia listingu i tradingu na akcjach SolidX BTC wydanych przez VanEck SolidX Bitcoin Trust. Zgodnie z dokumentem, w ciągu 45 dni od złożenia proponowanej zmiany przepisów lub w ciągu 90 dni, jeżeli instytucja uzna to za konieczne, Komisja zatwierdzi, zatwierdzi lub przedłuży okres rozpatrywania.
W dokumencie możemy przeczytać: „Zgodnie z przepisami (…), Komisja wyznacza 30 września jako datę do której zatwierdzi lub odrzuci proponowane zmiany w zasadach.”
Koncentracja na inwestorach instytucjonalnych
VanEck i SolidX po raz pierwszy ogłosiły fizycznie wspierany ETF dla Bitcoina 6 czerwca. Zgodnie z wnioskiem SEC, cena każdej akcji w funduszu VanEck SolidX Bitcoin Trust wynosi 200 000 USD. Prezes SolidX, Daniel H. Gallancy, powiedział CNBC, że wysoka cena odzwierciedla skoncentrowanie się funduszu na inwestorach instytucjonalnych, a nie detalicznych.
Dotychczas wszystkie wnioski o utworzenie ETF dla Bitcoina zostały odrzucone. Niedawno pisaliśmy o podobnej sytuacji braci Winklevoss. Agencja wskazała na zasadniczo nieuregulowaną naturę rynków kryptowalutowych jako główny powód odrzucenia wniosku, stwierdzając: “Kiedy rynek spot jest nieregulowany, muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi Giełda może wejść w umowę dotyczącą podziału nadzoru. “