Naga MarketsAmerykański regulator finansowy Securities and Exchange Commission odrzucił aplikację na ETF Bitcoina złożoną przez braci Winklevoss – jednych z największych zwolenników kryptowalut. Decyzja została opublikowana przez SEC w czwartek, 26 lipca. To już drugi raz, kiedy wniosek złożony przez Winklevossów został odrzucony, po raz pierwszy miało to miejsce w lutym 2017 roku.

Historia walki o bitcoinowy ETF

Bats BZX Exchange przedłożył propozycję zmiany zasad w SEC, aby umożliwić jej notowanie i obrót udziałami Winklevoss Bitcoin Trust w 2016 roku. Ta pierwsza złożona przez bliźniaków aplikacja o ETF na Bitcoin została odrzucona przez SEC w zeszłym roku. Jako przyczynę podano w dużej mierze nieuregulowany charakter rynków kryptowalutowych.

“Kiedy rynek transakcji spot jest nieregulowany – muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi giełda może zawrzeć umowę o podziale ryzyka” – tak SEC uzasadnił swoją decyzję.

Po pierwszej porażce bracia Winklevoss złożyli “petycję, w której zwracają się do Komisji z prośbą o rewizję odmowy ze strony organu”. Rozpatrzenie wniosku zajęło SEC kolejny rok.

Na ETF na Bitcoina przyjdzie nam jeszcze poczekać

SEC opublikował nową decyzję 26 lipca, tym razem również odrzucił wniosek. Jeśli chodzi o twierdzenie Winklevossów, że rynki kryptograficzne są “wyjątkowo odporne na manipulacje”, agencja stwierdziła, że ​​”dane Komisji nie potwierdzają takiego wniosku”. SEC podkreślił jednak, że odrzucenie petycji nie zależy od tego, czy kryptowaluty lub technologia blockchain “mają użyteczność lub wartość jako innowacja bądź inwestycja”.

“Komisja raczej nie pochwala proponowanej zmiany zasad, ponieważ BZX nie wywiązał się ze swoich obowiązków wynikających z ustawy o giełdzie i zasad postępowania Komisji, aby wykazać, że jej wniosek jest zgodny z wymogami ustawy o giełdzie. W szczególności, aby jego zasady zostały opracowane w celu zapobiegania oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom” – można przeczytać w uzasadnieniu decyzji.

Regulator wyraził obawę, że znaczna część transakcji bitcoinowych odbywa się na “nieregulowanych giełdach poza Stanami Zjednoczonymi”. Pomimo otrzymywania wniosków o ETF na Bitcoina od kilku podmiotów, SEC nadal nie zaakceptowała żadnego z nich. Według najnowszego raportu Komisji, pierwszy ETF na Bitcoina nie zostanie zatwierdzony wcześniej niż we wrześniu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here