Naga MarketsSECSEC nadal zastanawia się nad bitcoinowymi ETF-ami. Tymczasem ponoć całkiem pora liczba respondentów przedstawiło swoje opinie w sprawie wniosku dot. ETF złożonego przez VanEck / SolidX. Niestety w większości mowa o krytycznych uwagach.

Okazuje się, że rynek kryptowalut znalazł tylko jednego obrońcę. Błędnym rycerzem okazał się Sami Santos, który napisał, że:

„Odrzucenie] ETF z powodu manipulacji i […] ochrony inwestorów jest sprzeczne, ponieważ bez funduszu inwestycyjnego inwestor jest podatny na zakup bitcoinów na deregulowanej giełdzie.”

Jego argumentacja jest bardzo logiczna i aż dziwi fakt, że amerykańscy regulatorzy nie dostrzegają powyższego. Ponadto – jak zauważa Santos – VanEck „oferuje ubezpieczenie na pokrycie ewentualnych strat”, więc pozytywną decyzją SEC poprzez ETF zagwarantuje większe bezpieczeństwo rynkowe i wyższą „płynność, przejrzystość i bezpieczne przechowywanie aktywów, które będą wiarygodne dla dużych inwestorów”.

Imperium zła kontratakuje

Inne komentarze były już negatywne. Sam Ahn atakuje głównie bitcoina za to, że główna kryptowaluta nie ma wewnętrznej wartości. Problem stanowi dla niego już samo kopanie, które jest ponoć oparte na „przesadnej” złożoności matematycznej.

W tym kierunku podążyli też i inni krytycy, wskazując wspomniany brak wewnętrznej wartości bitcoina jako produktu finansowego. Reszta zarzutów to już klasyka gatunku. Kryptowaluta cechuje się wysoką zmienność kursową (choć ostatnie dni temu przeczą) i jej cena podlega manipulacjom, za którymi stoi niewielka grupa inwestorów.

Weźmy go z przyczajenia!

Jeden z respondentów, D. Barnwell, przedstawił koncepcję pośrednią:

„Poprosiłbym SEC […] o przyjęcie podejścia„ obserwuj i czekaj” […] prawdziwą rewolucją jest bazowa technologia blockchain, a nie kryptowaluty. Aby wkroczyć w tę zmieniającą [świat] branżę i technologię, nie trzeba mieć produktu finansowego opartego na kryptowalucie.”

Z kolei przewodniczący SEC Jay Clayton stwierdził ostatnio, że „może zaistnieć sytuacja, w której ETF bitcoina mógłby spełnić nasze zasady”. Podkreślił, że ważna jest w jego oczach sama technologia, która wygląda obiecująco „w miejscach, w których jest zgodna z naszym podejściem do pozyskiwania kapitału w przeszłość.”

Jak więc ostatecznie potoczą się losy ETF? Powinniśmy przekonać się wkrótce.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here