Naga MarketsSECNie tak dawno, bo 20 maja informowaliśmy o przypadku inside tradingu, który w dość niecny sposób został wykorzystany przez znanego amerykańskiego hazardzistę. Securities and Exchange Commission niezwykle cięte jest na wszelkie przejawy nieuczciwego zarabiania na rynkach finansowych. Przekonać się o tym może… pewien hydraulik.


Gary Pusey i Steven McClatchey poznali się w przystani jachtowej, gdzie obaj cumowali swoje łodzie na których oddawali się jednej z ulubionych czynności wielu mężczyzn – wędkowaniu. Mężczyźni, od słowa do słowa zaprzyjaźnili się tak bardzo, że obaj pochwalili się swoim sposobem na zarobkowanie. McClatchey pracował w banku inwestycyjnym Barclays i zajmował się między innymi zbieraniem informacji o potencjalnych fuzjach jakie bank mógłby przeprowadzić w zamian za odpowiednie wynagrodzenie. Wiele z takich potencjalnych przypadków faktycznie później miało miejsce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pusey zajmował się z kolei hydrauliką. Panowie z wydawać by się mogło dwóch różnych światów dzielili wspólne zainteresowania. Jednym z nich było oczywiście wędkowanie, drugim zaś… giełda papierów wartościowych.

Siła przyjaźni…

Obaj panowie na tyle zżyli się z sobą, że McClatchey postanowił podzielić się z przyjacielem poufną informacją na temat zbliżającego się połączenia dwóch spółek notowanych na amerykańskim parkiecie. Wszystko miało miejsce na początku 2014 roku.

Pusey wykorzystał wskazówkę i wcześniej kupił akcje jednej ze spółek zgarniając przy okazji łatwy zysk. SEC jak na razie doliczył się dziesięciu przypadków w których Pusey, wykorzystując poufne informacje McClatcheya zyskał 76 000 USD.

W zamian za przyjacielskie rady Pusey zgodził się za darmo wyremontować łazienkę McClatcheya i zaproponował poważniejszą współpracę, która miała polegać na zapłacie za informacje na temat zbliżających się fuzji i przejęć. Pracownicy SEC twierdzą, że przynajmniej dwa razy, Pusey wręczył torbę z pieniędzmi McClatcheyowi w zamian za informacje.

…bywa destruktywna

Obaj panowie wpadli, gdy sprawą niecodziennych zysków Puseya zainteresował się SEC. W toku śledztwa wyszła na jaw specyficzna przyjaźń hydraulika z pracownikiem banku inwestycyjnego. Pusey ostatecznie ma oddać wszystkie pieniądze jakie zyskał na procederze inside tradingu wraz z odsetkami i karą nałożoną przez SEC. Sytuacja McClatcheya wydaje się być nieco poważniejsza ponieważ to on faktycznie dopuścił się czynu zabronionego. Obaj panowie będą sądzeni przez sąd federalny w Nowym Jorku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here