whitebit

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uznała, że sprzedaż tokenów w ramach ICO (Initial Coin Offering) podlega przepisom federalnym dotyczącym papierów wartościowych, a w związku z tym wymaga posiadania odpowiednich licencji przez podmioty próbujące pozyskać kapitał w takiej formie.


Koniec ICO w Stanach Zjednoczonych?

Jak wynika z komunikatu prasowego SEC, niezależnie od użytej technologii lub terminologii opisującej ICO, mamy do czynienia z transakcją inwestycyjną, która zgodnie z obecną legislacją USA podlega regulacjom. Osoby uczestniczące w niezarejestrowanych ofertach mogą ponieść odpowiedzialność w związku z rzekomym naruszeniem przepisów dotyczących papierów wartościowych. Jakakolwiek giełda mająca zamiar oferować obrót tego typu instrumentami musi wcześniej uzyskać odpowiednie autoryzacje lokalnych komisji nadzoru.„SEC analizuje aktywność na rynku kryptowalut i zachęca członków społeczności do współpracy. Staramy się wspierać innowacje i sposoby pozyskiwania kapitału – zapewniając jednak przede wszystkim bezpieczeństwo lokalnym rynkom oraz rodzimym inwestorom” – komentuje przewodniczący SEC, Jay Clayton.

Inwestorzy muszą uzyskać niezbędne informacje odnośnie każdej oferty inwestycyjnej, aby mogli podejmować w pełni świadome decyzje. Najnowszy raport odnośnie tokenów ICO potwierdza natomiast jednoznacznie, że w ich przypadku zastosowanie muszą znaleźć przepisy dotyczące rynku tradycyjnych papierów wartościowych.

Czy wiesz że…
ICO (z ang. Initial coin offering) – to nieregulowany sposób pozyskania środków na uruchomienie nowej kryptowaluty lub zwiększenie popularności już istniejącej. Startupy wykorzystując ICO, aby ominąć skomplikowany i rygorystyczny proces pozyskiwania kapitału poprzez banki lub venture capitals. W kampanii ICO określony procent danej waluty jest sprzedawany inwestorom w zamian za tradycyjną walutę lub inne kryptowaluty, zazwyczaj BTC. Termin ICO wywodzi się bezpośrednio od giełdowego IPO (z ang. Initial public offering) oznaczającego pierwszą ofertę publiczną, debiut akcyjny.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
ICO i DAO w oczach SEC

Powyższe ustalenia SEC bazując między innymi na wcześniejszym dochodzeniu odnośnie DAO przeprowadzonych w zeszłym roku. Komisja ustaliła wtedy, że tokeny oferowane w ramach DAO powinny być traktowane jako papiery wartościowe i podlegać odpowiedniej legislacji. O ile instrument opisywany był jako „umowa crowdfudingowa” to nie spełniał wszystkich wymogów rozporządzeń w tym zakresie.

„Innowacyjne technologie stojące za wirtualnymi transakcjami nie są zwolnione z przepisów dotyczących papierów wartościowych i platform obrotu giełdowego. Ramy regulacyjne mają na celu ochronę inwestorów oraz integralności rynków” – komentowała Stephanie Avakian, współprzewodnicząca SEC.

Osoby stojące za projektem DAO miały jednak szczęście, gdyż amerykańska agencja zdecydowała się nie wnosić żadnych dodatkowych oskarżeń w tej sprawie, nie wykrywając jednocześnie dodatkowych naruszeń. SEC wykorzystuje jednak okazję, aby ostrzec uczestników rynku – federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych dotyczą wszystkich podmiotów na ternie Stanów Zjednoczonych – niezależnie od tego czy działalność powiązana jest z „tradycyjnym rynkiem” czy też z kryptowalutami.

Jak na razie jest to najwyraźniejsze ostrzeżenie, które jakakolwiek komisja nadzoru skierowała do emitentów tokenów ICO, dostawców usług oraz inwestorów. Wcześniej podobne zastrzeżenia prezentował również izraelski regulator, który chciał, aby UE zwróciła większą uwagę na rosnącą popularność ICO.

Pełna treść noty prasowej SEC dostępna jest pod linkiem.Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj