Naga Markets

SEC idzie na ustępstwa. Komisja zgodziła się na niższy wymiar kary dla upadłej firmy LBRYAmerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) znana jest ze swojej niechęci do kryptowalut. Tym bardziej dziwi fakt, że niedawno zgodziła się, aby firma LBRY, która według orzeczenia sądu z 7 listopada 2022 r. sprzedawała swój token LBRY Credit (LBC) jak niezarejestrowany jako papier wartościowy, zapłaciła jedynie 111 tys. USD kary, zamiast pierwotnych 22 mln. Komisja uznała, że nieistniejąca już firma nie będzie w stanie spłacić tak wysokiej kary, dlatego woli zaspokoić się mniejszą sumą, aby przestrzec inne podmioty przed podobnymi pomysłami.

  • W listopadzie 2022 r. SEC wygrało pierwszą wojnę z firmą z branży kryptowalut. Amerykański sąd uznał token LBC za papier wartościowy
  • Według SEC LBRY zarobił na tokenie ponad 11 mln USD, które były następnie przedmiotem kary finansowej nałożonej przez sąd
  • Teraz regulator uważa, że osiągnął już swój cel i zgadza się na złagodzenie kary
  • Partnerem portalu Comparic.pl jest Saxo Bank, oferujący dostęp do ponad 60 000 produktów inwestycyjnyc

SEC znów o sobie przypomina

W listopadzie 2022 r. SEC wygrała pierwsze starcie z firmą z branży blockchain. W marcu 2021 r. stwierdził, że token LBC należący do firmy LBRY Credit (LBC) był sprzedawany, jako niezarejestrowany papier wartościowy, na skutek czego zawnioskowała do sądu o 11 mln USD kary.







Według twierdzeń SEC w latach 2016-2021 deweloper zebrał od inwestorów ponad 11 mln dol. w Bitcoinach (BTC) i innych ‘’aktywach’’. Komisja zauważyła, iż przedsiębiorstwo to nie dokonało przy tym rejestracji potrzebnej do przeprowadzenia takiej oferty publicznej, co oznacza, że w opinii amerykańskiego regulatora LBRY nie przeprowadziło ICO.

Firma LBRY obsługiwała zdecentralizowaną platformę przeznaczoną do udostępniania wideo Odysee. Pozwalała ona użytkownikom na oglądanie filmów, podczas gdy twórcy otrzymywali za swoją pracę coiny LBC. Deweloper ten zaprzeczył, jakoby przynależne do niego tokeny były papierami wartościowymi, jednak SEC odrzucił  tę argumentację, mimo zapewnień, iż firma działała w dobrej wierze.

Teraz amerykański regulator przychylił się do wniosku upadłej firmy, która ze względu na problemy finansowe poprosiła go o zmniejszenie wymiaru kary z 22 mln USD, do 111 tys. USD. SEC podkreślił, że niezależnie co stało się z kapitałem zebranym przez emisję, firma w swoim obecnym kształcie nie będzie w stanie zapłacić nałożonej kary, a samej instytucji bardziej zależy na odstraszeniu innych firm, niż ściągnięciu pieniędzy.

– Komisja uznaje oświadczenia LBRY, że ogłosiła ona upadłość, zaprzestaje działalności i nie ma funduszy na zapłacenie większej grzywny – napisało SEC w swoim oświadczeniu.

 

 

 

SEC dodał, że mniejsza kara była kompromisem między możliwością wymierzenia jakiejkolwiek kary, a dotkliwą sankcją karną za nielegalne działanie.

Warto dodać, że w apelacji z grudnia LBRY samo twierdziło, że żądanie SEC dotyczące 22 milionów dolarów było niemożliwe do zapłacenia, gdyż było zawyżone oraz nie uwzględniało poniesionych kosztów operacyjnych.

W tym samym czasie firma LBRY stwierdziła, że niekorzystny wyrok oznacza dla niej koniec dotychczasowej działalności, a SEC może być dumny z wykończenia dobrze prosperującej firmy.

Potyczki SEC z innymi firmami

Podobne zarzuty odnośnie do oferowania inwestorom niezarejestrowanych papierów wartościowych amerykańska komisja wystosowała przeciwko firmie Ripple Labs, a obecnie przymierza się także do innych projektów, nie podając żadnych szczegółów.

W ostatnim czasie działonom SEC przyjrzał się jednak Kongres, co prowadzi inwestorów do wniosków, że jeszcze w tym roku Gary Gensler może stracić rolę szefa SEC.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.