Naga MarketsAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała w niedziele, że w trybie natychmiastowym postanowiła zablokować trading na dwóch produktach inwestycyjnych, które śledzą notowania rynku kryptowalutowego. Powodem takiej decyzji miała być dezorientacja rynku, który zastanawiała się, czy instrumenty Bitcoin Tracer One oraz Ether Tracker One są ETFami (exchange traded funds).


Blokada handlu w USA co najmniej do 20 września

Wspomniane instrumenty tradingowe śledzą zmianę notowań cyfrowych monet i są notowane na sztokholmskiej giełdzie Nasdaq, jednak instrumenty pochodne OTC wyceniane na ich podstawie pozwalają na transakcje również w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Wydaje się, żebrak jest aktualnych, spójnych i dokładnych informacji”, stwierdziła SEC w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. “Materiały aplikacyjne złożone w celu umożliwienia oferowania i sprzedaży tych produktów finansowych w Stanach Zjednoczonych, jak również niektóre strony tradingowe określają instrumenty mianem ETFów”

Emitent Bitcoin Tracker One i Ether Tracker One, XBT Provider AB SE0010296574.ST podobnie jak Nasdaq nie skomentowały jeszcze sprawy. Działania SEC wynikają z faktu, że do tej pory Komisja prezentował surowe i jednostronne stanowisko uniemożliwiając dopuszczenie ETFów do obrotu na rynku kryptowalutowym. Firmy inwestycyjne starają się jednak tworzyć inne rodzaje produktów pozwalających klientom giełdowym uzyskać łatwiejszy dostęp do bitcoina oraz jego pochodnych.

Produkty te są czasami nazywane ETFami, ale termin odnosi się ogólnie do innego i często bardziej rygorystycznie regulowanego produktu. Niektórzy eksperci branżowi, w tym największy dostawca ETF BlackRock Inc, wezwali regulatorów do ujednolicenia terminów stosowanych do opisu ETF i innych rodzajów produktów inwestycyjnych.

ETF na BTC dopiero w lutym 2019?

Zdaniem analityka, Briana Kelly’ego “najbardziej prawdopodobne” wydaje się, iż zatwierdzenie ETF na BTC nastąpi “najwcześniej” dopiero w lutym 2019 roku. W “Fast Money” CNBC wskazał on, że mimo, iż SEC zdecydowała się opóźnić decyzję w sprawie ETF na BTC, regulator ma prawo odroczyć ostateczną decyzję w sprawie wniosku najpóźniej do lutego 2019 roku. Sugeruje on, że Komisja mogłaby podjąć taką decyzję powołując się na aż cztery powody:

Po pierwsze, we wszystkich dotychczasowych odrzuceniach ETF-ów SEC wyraża obawy dotyczących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które są powodem do obaw agencji w związku z niewystarczającą odpornością na “oszukańcze i manipulacyjne działania i praktyki” na niewystarczającym rynku instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym oraz na w dużej mierze nieuregulowanym rynku kasowym bazującym na tych instrumentach. Kelly twierdzi, że:

“[Kiedy] SEC mówiła o oszustwach i manipulacjach, nie chodziło o zapobieganie im, ale o to, jak je nadzorują? Czy zawarły porozumienie z innymi giełdami, które umożliwiłyby im kontrolę tego, co się dzieje?”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here