Naga Marketslogo SEC usaAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę przeciwko dwóm spółkom. Podmioty te zdaniem urzędu przeprowadziły niezarejestrowane i nielegalne ICO, które trwało od końca 2017 r. do początku 2018 r.

Komisja formalnie wnosi skargę przeciwko Reginaldowi Middletonowi i nowojorskiej firmie Veritaseum Inc. oraz spółce Veritaseum LLC. ze stanu Delaware.

SEC uderza w ICO

SEC twierdzi, że oskarżone podmioty zebrały około 14,8 mln USD w ramach ICO, które trwało od końca 2017 r. do początku 2018 r. Instytucja dodaje, że inwestorów wprowadzono w błąd, gdy namawiano ich do inwestycji. Podawano istotne, fałszywe informacje, które miały ich nakłonić do kupna tokenów.

Ponadto SEC stara się o zamrożenie około 8 milionów USD, które spółki nadal mają po organizacji ICO.

Komisja zwraca się również do Sądu Rejonowego o wydanie nakazu, który miałby uniemożliwić oskarżonym ingerowanie w dostęp SEC do odpowiedniej dokumentacji – na przykład poprzez jej zniszczenie.

ICO

Samo ICO działało w oparciu o sprzedaż tokenów o nazwie VERI, które zostały wydane na blockchainie Ethereum i przypisane do samego Etheru (ETH) w stosunku 30:1. Oskarżeni podobno przedstawili inwestorom VERI jako token użytkowy, mówiąc, że można go wymienić na świadczenia, takie jak usługi konsultingowe i doradcze oraz rzekomo nieograniczony dostęp do badań. Ponoć okazało się to kłamstwem.

To nie pierwsza taka interwencja SEC. Komisja uczestniczyła już w sprawie dot. Kik Interactive i oferty tokena Kin.

SEC nie jest jednak wcale w pełni zgodny w sprawie rynku kryptowalut. Z jednej strony walczy z nielegalnymi ICO (co jest słuszne), z drugiej nie chce dopuścić do powstania bitcoinowych ETF-ów, o czym pisaliśmy w tym miejscu.

Z kolei komisarz Hester Peirce wyraziła ostatnio zainteresowanie stworzeniem specjalnego systemu do emitowania blockchainowych tokenów. Zauważyła też, że potrzebna jest znacznie większa elastyczność dot. działań władz względem nowego rynku:

„[…] jurysdykcja powinna określić, które przepisy najlepiej sprawdzają się dla jej inwestorów i rynków.”

W lipcu SEC zezwoliło zaś na emisję tokenów gamingowych w ramach ICO.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here