Naga MarketsScope Fluidics przedstawia status procesu M&A oraz prac nad realizowanymi projektamiScope Fluidics – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna, która opracowuje
innowacyjne projekty z zakresu diagnostyki medycznej – poinformowała o realizacji zadań w ramach rozwoju projektów: PCR|ONE i BacterOMIC. Przedstawiciele Scope Fluidics w okresie dwóch ostatnich miesięcy kontynuowali rozmowy z dotychczasowymi i nowymi potencjalnymi nabywcami systemu. Spółka prowadziła także intensywne działania zmierzające do certyfikacji systemu PCR|ONE oraz konsekwentnie i terminowo realizowała kolejne kroki w projekcie BacterOMIC.

Scope Fluidics prowadziła intensywne prace nad rozwiązaniami umożlwiającymi certyfikację testów na panele SARS-Cov-2

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno w działaniach Spółki w zakresie badań klinicznych. Pomimo trudności spowodowanych pandemią COVID-19, Spółka prowadziła intensywne prace nad rozwiązaniami umożlwiającymi certyfikację testów na panele SARS-Cov-2 oraz MRSA/SA. W okresie październik-listopad tego roku Spółka wyprodukowała ponad 1.600 kartridży, które wykorzystano w zewnętrznych i wewnętrznych testach. Ponadto wyprodukowane zostały trzy analizatory w pełnym reżimie procedur systemu zarządzania jakością ISO 13485.

Te artykuły również Cię zainteresują


Ethereum (ETH) najdroższe w historiiWe wrześniu Spółka rozpoczęła testy przedrejestracyjne panelu MRSA/SA w laboratorium szpitalnym. Do tej pory zebrano 50 ważnych klinicznie wyników, które prawie idealnie pokryły się z prowadzonymi równolegle przez szpital testami fenotypowymi (posiewy) traktowanymi jako metoda referencyjna. 94 proc. czułości i 100 proc. swoistości otrzymano dla lekowrażliwej formy gronkowca złocistego. Dla lekoopornego wariantu gronkowca złocistego uzyskano 100 proc. czułości oraz ponad 97 proc. swoistości. Pomimo uzyskania tak dobrych rezultatów klinicznych Spółka nie zdecydowała się na rozpoczęcie certyfikacyjnych testów klinicznych ze względu na osiągnięcie niższej niż zakładana niezawodności systemu. Zespół pracujący nad PCR|ONE zidentyfikował przyczyny, opracował rozwiązania i aktualnie testuje system. Spółka przewiduje przeprowadzenie badań klinicznych i zakończenie tego procesu certyfikacją CE-IVD w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W październiku Scope Fluidics rozpoczęła także badania prewalidacyjne testu PCR|ONE wykrywającego zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Po kilkumiesięcznych pracach w laboratoriach wewnętrznych przeprowadzono testy w szpitalu na próbkach klinicznych. Obecnie Spółka pracuje nad optymalizacją protokołu badania w celu osiągnięcia zakładanych parametrów czułości i swoistości błyskawicznego testu genetycznego. Spółka w ostatnich dniach uzyskała formalną zgodę na przeprowadzenie badań klinicznych panelu wykrywającego zakażenie SARS-CoV-2 i zamierza przeprowadzić i zakończyć również ten proces w pierwszym kwartale 2021 roku.

Jesteśmy na ostatniej prostej pracy nad panelami wykrywającymi MRSA i SARS-CoV-2. Liczyliśmy na to, że zakończymy badania kliniczne jeszcze w tym roku. Pandemia oraz konieczność optymalizacji systemu przed rejestracją zmuszają nas do weryfikacji tego terminu. Jesteśmy skoncentrowani na osiągnięciu tego celu – mówi prof. Piotr Garstecki, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Scope Fluidics.

Wpływ wybuchu epidemii na działania spółki

Wybuch epidemii spowodowanej wirusem SARS-Cov-2 zwiększył zainteresowanie potencjalnych nabywców urządzeniem i technologią PCR|ONE. W ostatnich miesiącach Spółka kontynuowała rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Pojawili się także nowi inwestorzy zainteresowani unikalną technologią systemu. Do tej pory Spółka podpisała trzynaście umów o zachowaniu poufności, głównie z podmiotami z USA i Europy.

Bardzo mocno weszliśmy z procesem M&A w tym roku. Działania, które podjęliśmy w zakresie rozwoju systemu PCR|ONE w ultraszybkim wykrywaniu Covid-19 nadały projektowi nowe znaczenie, które dostrzegli potencjalni nabywcy. W okresie ostatnich dwóch miesięcy zwrócili się do nas kolejni inwestorzy zainteresowanych unikalną funkcjonalnością systemu, w tym planowaną rozbudową portfolio paneli o test wykrywający jednocześnie SARS-CoV-2, grypę oraz wirus RSV – twierdzi Szymon Ruta, członek zarządu i dyrektor finansowy Scope Fluidics S.A.

Prace nad drugim projektem Spółki, BacterOMIC przebiegały zgodnie z założeniami. Spółka w okresie październik-listopad rozpoczęła produkcję elementów kartridża na nowej linii pilotażowej oraz kontynuowała prace usprawniające urządzenie.  Zgodnie z harmonogramem, w grudniu Spółka ma rozpocząć testy przedrejestracyjne w swoich laboratoriach, celem weryfikacji wprowadzonych optymalizacji. Przeprowadzenie testów w zewnętrznych laboratoriach firma zaplanowała na I kwartał 2021 r. Ich zakończenie będzie uzależnione od sytuacji związanej z pandemią oraz funkcjonowaniem szpitali i laboratoriów.

Spółka obecnie jest w bardzo bezpiecznej pozycji gotówkowej by dalej móc rozwijać i podnosić potencjał komercyjny systemów. W zeszłym miesiącu Scope Fluidics pozyskała w ramach oferty akcji ok. 20 mln zł od inwestorów. Poza środkami z emisji do Spółki wpłynęły, na oba projekty, kwoty zaliczek z umów o przyznanie dotacji w łącznej wysokości ok. 3 mln zł. Ponadto w zeszłym miesiącu projekt realizowany przez spółkę zależną został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania. Rekomendowana maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 7,5 mln zł. Dodatkowo Spółka nawiązała współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, w ramach której zapewniła sobie finansowanie w wysokości do 10 mln Euro.

– Sytuacja kapitałowa Spółki zabezpiecza realizację wszystkich naszych założeń w nadchodzącym roku. To będzie ważny rok w rozwoju grupy kapitałowej Scope Fluidics – podsumowuje Szymon Ruta.

Kapitał, który posiada Spółka ma m.in. posłużyć przygotowaniu systemu PCR|ONE (rozwijanego w spółce celowej Curiosity Diagnostics) do transakcji M&A. Środki finansowe zostaną przeznaczone na przygotowanie zdolności produkcyjnych systemu w skali masowej oraz realizację programu Early Access.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrognozy NFP: Tylko 150.000 nowych miejsc pracy?
Następny artykułRopa naftowa Brent i WTI najwyżej od miesięcy. Pomógł kompromis OPEC+
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here