Naga MarketsPeter Schiff
P. Schiff twierdzi, że USD upadnie wraz z gospodarką USA

We wtorek gwałtowny spadek wartości akcji amerykańskich po masowej wyprzedaży na rynkach światowych jest postrzegany przez niektórych analityków jako prognostyk silniejszego osłabienia wzrostów. Portal RT rozmawiał z weteranem rynku akcyjnego, Peterem Schiffem, który znany jest ze swojego negatywnego nastawienia do obecnego cyklu koniunkturalnego.


40% amerykańskiej giełdy na czerwono, kryzys coraz bliżej?

Według Schiffa, który obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Euro Pacific Capital, rynek akcji zdecydowanie wygląda tak, jakby zmierzał w kierunku kolejnego niedźwiedziego trendu.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Spójrzmy na to co dzieje się obecnie, liczba wskazówek jest chyba wystarczająca. Rynek akcji spada, 40 procent indeksu S&P 500 jest już po niedźwiedziej stronie. Wystarczy przeanalizować dane dotyczące gospodarki: zasoby mieszkaniowe, finanse, sprzedaż detaliczna – to wszystko to samo, co działo się w 2007 r. i doprowadziło do wielkiego kryzysu” – powiedział Schiff w udzielonym wywiadzie.

Ekonomista zachęcał ludzi do przygotowania się nie tylko na kryzys gospodarczy, ale również polityczny, winę zrzucając na obecną administrację Trumpa. Według Schiffa, waluta narodowa USA ma się zmierzyć ze stratami, których nie widziała od dekad.

“W tym momencie moja rada dla inwestorów to pozbycie się aktywów denominowanych w dolarach. Dolar będzie największą ofiarą kolejnego kryzysu podobnie jak amerykańskich standard życia” – powiedział, dodając, że zagraniczne rynki akcji, zwłaszcza rynki wschodzące, obecnie przygnębione przez silnego dolara, odnotują wyraźny wzrost.

Według ekonomisty, dług gospodarstw domowych w USA, który wynosi około 15 bilionów dolarów, stanowi kluczową kwestię dla standardu życia w kraju. “Wszyscy są obciążeni długiem i to nie tak, jakbyśmy rozpoczęli eksperyment monetarny bez większego zadłużenia. W 2008 roku mieliśmy sporo długu. W rzeczywistości kryzys finansowy dotyczył niezdolności do spłaty zaciągniętych kredytów” – konkludował Schiff.

Wszyscy mówią o dolarze. Opinie są mocno mieszane

Wtorkowa deprecjacja amerykańskiego rynku akcji spowodowała, że temat dalszego kierunku głównych indeksów oraz dolara stał się głównym komentowanym przez media ekonomiczne. Zdaniem TD Securities, w połączeniu z środ-okresowymi wyborami parlamentarnymi w USA, mają doprowadzić do „spalenia się” dolara. Analitycy instytucji wieszczą, że krótkie pozycje na USD/JPY mogą być jedną z najkorzystniejszych transakcji w końcówce roku – wzrost zmienności i ryzyka ma skłonić bowiem traderów do wyprzedaży dolara i akumulacji środków w walutach bezpiecznych przystani, a do takich zalicza się właśnie jen.

“Podzielony rząd może zasiać ziarno niepewności”, stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga starszy strateg rynku walutowego. “Moglibyśmy zobaczyć wznowienie w kierunku tematu konwergencji – przekładając się na powolne spalanie dolara i rozpoczęcie fali deprecjacji”

Z drugiej strony ekonomiści State Street Global Markets z Hongkongu, reprezentujący zespół Dwyfora Evansa są przekonani, że obecna przecena rynku giełdowego wyjdzie dolarowi jedynie na korzyść: “Kiedy rynki stają się trudne, pojawia się nieco większa awersja na ryzyko, logiczne jest, by inwestorzy alokowali większą część swoich aktywów bazowych w gotówce.”

Wyższe stopy procentowe sprawiają także, że gotówka w USA po raz pierwszy od lat staje się rentowna. Utrzymanie tego trendu może poskutkować istotnym spadkiem na rynku akcji i powrotem do trzymania pieniędzy w skarpecie, ewentualnie inwestowani ich w coraz atrakcyjniejsze obligacje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here