Naga Markets


Kryptowaluty Bitcoin, Ethereum, RippleW white paper Bitcoina z 2008 roku mogliśmy przeczytać, “Zaproponowaliśmy system do transakcji elektronicznych bez potrzeby polegania na zaufaniu“. Anonimowy cały czas twórca kryptowaluty odniósł się do technologii blockchain i kryptowaluty Bitcoin.


W sieci można przeczytać o tym, że blockchain odmienia obecny system płatności i jest pewnego rodzaju rewolucją. Ale czy tak jest do końca? Po czasie można zdać sobie sprawę, że tak naprawdę wokół kryptowalut jest dużo więcej szumu niż realnej wartości. Rozwiązania blockchain są często gorsze niż te obecnie nam znane.

Czy potrzebujemy blockchain?

Blockchain składa się z kilku elementów. Na strukturę danych i protokoły, które tworzą publiczny blockchain składają się trzy elementy. Pierwszym z nich jest rozproszona ale scentralizowana księga publiczna, którą każdy może przystać i jest ona nieedytowalna, co oznacza, że nikt nie może wprowadzić zmian w jej historii. Kolejnym elementem jest algorytm, który zapewnia, że wszystkie kopie głównej księgi są takie same. Potocznie nazywa się to górnictwem, każdy może być częścią systemu i brać czynny udział w tworzeniu waluty. Bitcoin ma zdecydowanie najdroższy w utrzymaniu algorytm jaki dotąd wynaleziono. Ostatnim, trzecim elementem całości jest waluta cyfrowa, jest to token, który ma wartość i jest publicznie sprzedawany. Kryptowaluta jest nieodłącznym elemetenm technologii blockchain. Jeżeli system nie posiada tych trzech elementów to nie powinniśmy się nim interesować. System posiadający wymienione elementy tworzy jedną sieć i może zaoferować bezpieczeństwo, pytanie czy jest to nam potrzebne, czy możemy zaufać takiej technologii?

Zobacz także:Monero nie jest inwestycją, to waluta cyfrowa służąca do płatności

Zaufanie jest niezbędne w społeczeństwie. Ludzie jako gatunek są skłonni sobie ufać. Społeczeństwo nie może funkcjonować bez zaufania. Blockchain ma opierać się na zaufaniu. Nie znamy przecież osobiście górników, którzy wykopują daną walutę, nie wiemy czy będą oni przestrzegać protokołu wydobycia i czy zapewnia systemowi stabilność.

Blockchain ma budzić zaufanie, ma być czymś nowym, dotąd nieznanym. Ludzie mają bardziej zaufać technologii niż pewnym, znanym do tej pory instytucjom. Zwolennicy kryptowalut twierdzą, że znane dotąd metody płatności np. transfery bankowe są drogie, kryptowaluty mają być tańsze. Ale czy tak jest? Utrzymanie sieci Bitcoina tak jest bardzo drogie, co przekłada się na opłaty transakcyjne a także na środowisko.

Kryptowaluty nie powinny wypierać obecnego systemu bankowego ale dążyć do pojednania i współpracy. Systemy blockchaina powinny współgrać z innymi systemami. W przypadku zgubienia klucza do swojego portfela, nigdy nie odzyskamy pieniędzy. Mając fundusze w banku zawszee możesz wystąpić o odzyskanie hasła, w przypadku kryptowalut strata klucza dostępowego jest nieodwracalna. Ponadto jeśli ktoś hackuje twój portfel Bitcoin, stracisz bezpowrotnie swoje środki, nikt ich Ci nie odda.

Czy blockchain jest więc potrzebny? Skoro nie widać wyraźnie mniejszych kosztów przeprowadzania zleceń i istnieje spore ryzyko utraty swoich środków? Dodatkowo kryptowaluty nie podlegają jeszcze regulacji. Skąd bierze się więc zaufanie do rynku kryptowalut?

Kryptowaluty są bezużyteczne

“Szczerze mówiąc, kryptowaluty są bezużyteczne”, powiedział Schenier. Są używane tylko przez spekulantów szukających szybkiego zarobku, a także ludzi którzy nie lubią walut wspieranych przez rząd, i przestępców, którzy chcą czarnorynkowego sposobu na wymianę pieniędzy.

W obecnej sytuacji przewagę cały czas ma konwencjonalny system bankowy i jak na razie blockchain i kryptowaluty nie mają szans na jego wyparcie, jedyną szansą jest próba współpracy z obecnymi systemami i wprowadzeniu nowych rozwiązań, jednak mało prawdopodobne aby w najbliższej przyszłości kryptowaluty mogły zagrozić tradycyjnym transakcjom.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here