Naga Marketstrend

Autorem tekstu jest Maciej Żelazny, autor książki „Harmonic Trading: Precyzyjna strategia inwestycyjna od otwarcia do zamknięcia pozycji na rynku FOREX”. W obszernym, czteroczęściowym artykule (i na kilkudziesięciu wykresach) przeprowadza nas przez proces identyfikacji trendów i tendencji – obrazując ponad 2 miesiące nieprzerwanych analiz na interwale krótkoterminowym.


 

Chciałbym pokazać jeszcze krótką analizę, którą niedawno utworzyłem na moim blogu – dotyczącą franka szwajcarskiego. Jest ona o tyle istotna, że pokazuje dwa oblicza inwestowania. Jedno opierające się na własnych życzeniach i oczekiwaniach, a drugie czysto techniczne i strategiczne.

Otóż jak wiemy Bank Szwajcarii zniósł 15 stycznia 2015 roku stały kurs wymiany EUR/CHF. Do tej pory słyszeliśmy komentarze na temat pełnego zaangażowania się tego banku w obronę poziomu 1.20. Wielu inwestorów usilnie starało się pozycjonować w kierunku oczywiście umacniania EUR/CHF. Spójrzmy na interwał dzienny pary walutowej EUR/CHF.

EUR/CHF, D1
EUR/CHF, D1

Widzimy na wykresie, iż cena tworzy coraz niższe półki cenowe, a wcześniej wybite wsparcia stają się dla rynku oporem. Nawet ostatni bardzo charakterystyczny wyrzut ceny na silnym impulsie wzrostowym został zniesiony poniżej strefy oporu, która jakby nie patrzeć wyznacza rynek tendencji spadkowej. Jaki był ostateczny efekt ? Zobaczmy na poniższym screenie:

EUR/CHF, D1.
EUR/CHF, D1.

Oczywiście to sytuacja nadzwyczajna i nie powinno się tego rozpatrywać w kategoriach: „co bym zrobił, a czego bym nie zrobił”, jednak należy mieć na uwadze jak faktycznie się układał rynek. Poziomy są przez rynek testowane. Najlepszym testem poziomu jest z kolei jego wybicie, a następnie zanegowanie wybicia. Poniższy schemat może być zastosowany właśnie w celu handlowania pod tak ważne dla rynku poziomy.

Wybicie stwarza szansę znaczącego przyspieszenia, co zresztą widzieliśmy 15 stycznia 2015 roku na parze walutowej EUR/CHF. Gdyby nie była to sytuacja związana z tak ważną decyzją, a do wybicia mimo wszystko by doszło, to najlepszym sposobem do rozegrania takiej pozycji byłby ponowny powrót powyżej poziomu 1.20, którego wcześniejsze złamanie okazałoby się bezskuteczne. Takie spojrzenie na rynek mogło uratować wiele rachunków. Dodatkowo, jeśli spojrzymy na kwestię techniczną, to dopiero zasadne wybicie oporu i jego retest otwierało szansę do zajęcia pozycji długiej. Zatem zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zasadna była bierność. Spójrzmy jeszcze na przykład USD/CHF.

USD/CHF, D1
USD/CHF, D1

Tutaj widzimy, że USD/CHF pozostawał w trendzie wzrostowym na krótko przed decyzją banku Szwajcarii. Miało to związek także z silną korelacją z EUR/USD, który w tym momencie silnie zdobywał kolejne wsparcia cenowe. Zajrzyjmy jednak na bardziej precyzyjny interwał.

USD/CHF, M30
USD/CHF, M30

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Jestem jednym z nominowanych w konkursie FxCuffs w kategoriach BLOG ROKU oraz OSOBOWOŚĆ ROKU. Proszę Państwa o głosy (wystarczy kliknąć w powyższe linki)! – Maciej Żelazny[/pullquote]

Pomimo trendu wzrostowego, cena konsolidowała się w pobliżu obszaru oporu, dwie ostatnie próby wybicia zakończyły się klęską popytu. Czy zatem był to sygnał do zajęcia pozycji długiej, czy krótkiej? Nawiązując do dzisiejszego artykułu, to zdecydowanie krótkiej. Dodatkowo, aby mówić tutaj o kontynuacji ruchu wzrostowego należało poczekać do wybicia obecnego oporu i podejmować pozycję w przypadku testowania wybitej strefy oporu. Zatem jak widzimy tu także nie było przesłanek, aby otwierać pozycje długie. Oczywiście sytuacja dotyczy traderów, którzy inwestują w systemie daytrading. Mam świadomość, iż w tym czasie było wielu traderów, którzy mieli pozycje średnio lub długoterminowe otwarte na tych instrumentach i oni zapewne nie musieli w takich momentach realizować zysków. Jednak temat zalet i wad inwestowania krótko i długoterminowego to temat, który poruszę w kolejnych artykułach.

Istnieje cienka granica pomiędzy tym, co chcielibyśmy, aby stało się na rynku, a tym co faktycznie rynek nam przekazuje i w efekcie robi. Przykład z frankiem ma na celu zobrazowanie, że wiele sytuacji na wykresie i także wiele strat można uniknąć poprzez właściwą interpretację układu sił. Niniejszy artykuł pokazuje pewne proste spojrzenie na identyfikację trendu i tendencji rynku. Funkcjonuje ono praktycznie na każdym interwale czasu i pozwala nie tylko wskazać wysoce prawdopodobny kierunek, ale także precyzyjne miejsce zwrotne, które może być okazją do zajęcia transakcji na rynku. Oczywiście to pewien fundament analizy, ale nie należy także zapominać o kwestiach makroekonomicznych i sentymencie rynku, których właściwa identyfikacja jest kolejnym elementem zwiększającym prawdopodobieństwo dla potencjalnych transakcji.

Na koniec chciałbym Wam jeszcze przekazać bardzo ważne słowa. Zapewne analizując rynek pojawia się w waszej głowie wiele wątpliwości. Każdy trader posiada jakąś strategię i stara się realizować jej założenia. Najgorszym czynnikiem hamującym jest wątpliwość. Zazwyczaj w takim momencie szuka się teoretycznych rozwiązań, a w rzeczywistości to niewiele pomoże. Jedynym sposobem wyeliminowania wątpliwości jest działanie. Im więcej się zastanawiamy tym więcej wątpliwości i niezdecydowania się pojawia. Zatem działanie jest nie tylko kluczowym czynnikiem, aby sprawdzić swoje podejście i osiągnąć sukces, ale także eliminuje największego wroga inwestora – wątpliwość.

Po świętach artykuł zostanie połączony w całość dla jeszcze płynniejszej i przyjemniejszej lektury!

https://www.harmonictraders.pl/Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here