Naga MarketsPo tym jak w grudniu tego roku Sberbank po raz pierwszy w Rosji zaimplementował technologię blockchain na poziomie administracji rządowej na rzecz Federalnej Agencji Antymonopolowej, w zakresie transferu i przechowywania dokumentacji, przyszła kolej na sferę komercyjną. Właśnie ogłosił pierwszą emisję obligacji operatora telekomunikacyjnego MTS w oparciu o inteligentne kontrakty. 


Wyemitowano obligacje na kwotę 750 mld RUB (12 mld USD) z 6-miesięcznym okresem zapadalności przy wykorzystaniu platformy blockchainowej opartej o protokół Hyperledger Fabric 1.1 należącej do rosyjskiego Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (National Settlement Depository – NSD), nad prototypem której rozpoczął prace już na początku 2007 roku. Specjalnie do celów transakcji opracowano blockchainowy model „dostawa za płatność” umożliwiający równoczesną wymianę obligacji za środki pieniężne. 

Głównym organizatorem emisji i jednocześnie nabywcą większości obligacji był Sberbank. Jednakże platforma umożliwia również opcję przystąpienia do transakcji szerszego grona inwestorów – w tym celu zaktualizowano ją do najnowszej jej wersji – Hyperledger Fabric. Platforma automatycznie prowadzi proces rozliczeń, co przekłada się na prędkość transakcji.

Co istotne, wszystkie strony i miały dostęp do platformy, co dodatkowo wzmocniło jej przejrzystość i poufność, jednocześnie spełniając wymogi rosyjskiego prawa. Każda ze stron mogła wymieniać się dokumentami oraz śledzić status transakcji w czasie rzeczywistym.

Rosyjski rząd przygotowuje ustawę regulującą rynek kryptowalut

Przedstawiciel banku zachwalał niezawodność, skuteczność i bezpieczeństwo platformy jako medium do przeprowadzania skomplikowanych transakcji i podkreślał potencjał, jaki technologia blockchain niesie dla rozwoju rosyjskiego sektora cyfrowego. Z kolei przedstawiciel NSD zwrócił uwagę na przełomowe znaczenie transakcji oraz potencjał wykorzystania technologii blockchain na masową skalę, zapewniającej poufność a jednocześnie szybkość realizacji zleceń. 

NSD za swój nadrzędny cel stawia sobie budowę infrastruktury do zapisywania aktywów cyfrowych i udostępnianie jej czołowym graczom na rynku.

Wygląda również na to, że władze rosyjskie złagodziły swoje ostre do tej pory stanowisko wobec sektora krypto. W tym tygodniu komisja legislacyjna przy rosyjskiej Dumie dała zielone światło dla projektu Ustawy o cyfrowych aktywach finansowych, co otwiera drogę dla ambitnych planów NSD z prawnego punktu widzenia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCEO Twittera ma nadzieję, że Bitcoin stanie się “rodzimą walutą” internetu
Następny artykułGiełda Kraken zarejestrowana w SEC?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here