Naga MarketsZapoznaj się z raportem Johna J. Hardy'ego, dyrektora ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku
Zapoznaj się z raportem Johna J. Hardy’ego, dyrektora ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

Od spekulacji na temat kształtu polityki USA podczas prezydentury Donalda Trumpa, po pytania natury egzystencjalnej w UE, w trakcie intensywnego kalendarza wyborczego na Starym Kontynencie – inwestorów na rynku walutowym czeka w tym roku wiele niewiadomych.


 Przy okazji prognozowania tego, co może stać się w kolejnych trzech miesiącach, przypomnijmy sobie na początku kluczowe wydarzenia dla rynku walutowego, do których doszło w 2016. Ubiegły rok był pełen wyjątkowo zaskakujących i nagłych wydarzeń. Z uwagi na silne pozycjonowanie oraz różne prognozy co do tego, co może wydarzyć się w 2017, w tym roku możemy być świadkami znacznych wahań na rynkach, zwłaszcza jeśli wiele z obecnych założeń nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Te artykuły również Cię zainteresują
W 2016 waluty znajdowały się w centrum uwagi inwestorów. Rok zaczął się bardzo intensywnie, od wiadomości, że Chiny zdecydowały się na znaczną dewaluację juana. Podczas spadków na globalnych rynkach aktywów Bank Japonii (BoJ) podjął zaskakującą i, jak się później okazało, błędną decyzję, aby wejść w obszar ujemnych stóp procentowych, co przełożyło się na znaczne pokrycie krótkiej sprzedaży w jenie. Następnie rynki aktywów odbiły, a USD zaczął wytracać impet z powodu sygnałów, że Rezerwa Federalna (Fed) waha się, co do podwyżek stóp oraz deklaracji Chin o wspieraniu renminbi. Następnie mieliśmy do czynienia z zaskakującym wynikiem referendum o Brexicie, który rozpoczął silny ruch w dół kursu funta.

W dalszej części roku, po silnym umocnieniu jena, BoJ zdecydował się na politykę kontrolowania krzywej rentowności, a we wrześniu zdecydowanie rosnąć zaczęły rentowności globalnych obligacji. Zwyżka ta przyspieszyła w wyniku wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich USA (8 listopada). Zwycięstwo to nasiliło także oczekiwania, co do przyszłej polityki USA oraz silnie wzmocniło dolara, który przez większość 2016 pozostawał z boku. W międzyczasie waluty niektórych gospodarek wschodzących zaczęły wyglądać na największego wygranego 2016, częściowo z powodu powrotu strategii carry trade, gdy stopy procentowe spadały w pierwszej połowie roku, a częściowo dzięki złagodzeniu obaw przed dewaluacją juana oraz stabilizacji, a nawet silnym wzrostom cen kluczowych surowców.

Po pełnym emocji 2016, który zakończył się z kursem dolara na najwyższych poziomach od 13 lat po drugiej zwyżce stóp przez Fed w tym cyklu, oczekiwania wobec 2017 są wysokie. Poniżej oceniamy najważniejsze czynniki, które mogą kształtować sytuację w tym roku. Jedno jest pewne – już od początku 2016 powinno być dużo emocji, a rynek czeka prawdziwy rollercoaster z wielkimi politycznymi wydarzeniami.

POBIERAM PEŁNY RAPORT Z PROGNOZAMI DLA KONKRETNYCH WALUT

Pełną treść raportu Johna J. Hardy’ego, dyrektora ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku można pobrać bezpośrednio z serwerów Comparic.pl – link.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here